ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2018

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

La Roma la plaja

Pentru cei care viziteaza Roma si pe langa toate obiectivele de vizitat doresc si relaxare la plaja si baie in mare, recomand un hotel modest in apropiere, respectiv Litus Roma in Lido di Ostia.

Este un hotel modest, de fapt hostel, situat pe faleza, cu plaja larga in fata, cu nisip, intrare lina in mare, cu nisip pe fundul apei, plaja libera adica fara taxa, cu dusuri si wc gratuite, teren de volei pe plaja, cu zona de prosoape intinsa.

Fiind hostel, ar fi de recomandat tineretului, dar aici se pot caza turisti din toate categoriile de varsta.

Accesul la hotel este foarte usor, cu metroul din Roma pana la statiile Piramide, Basilica San Paolo sau Eur Magliana, de unde apoi se ia trenul spre Ostia antica si Lido di Ostia, cu acelasi bilet valabil si la metrou si la tren. (costa 1,50 eur valabil 100 minute). Trenurile sunt la un interval de 15_20 minute.

Din statia de metrou Piramide se face jonctiunea cu trenul din gara Ostiense, si se ajunge in cca 20 minute in gara Lido Centrale din Lido di Ostia. Din gara se coboara pe langa o biserica spre faleza, unde este situat hotelul Litus Roma, circa 20 minute de mers pe jos cu bagaje. Exista si autobuze de a lungul falezei, dar in septembrie vin cam rar.

Hotelul este foarte mare, putand caza sute de turisti, dar este cam neingrijit, cu tencuiala putin cazuta pe fatada, cu mobilier vechi si geamuri fara termopane. In trecut aici se organizau tabere scolare, hotelul avand curti mari pentru joaca si pentru adunare in careu in fata, terenuri de sport si curte mare pentru parcare in spate.

Camerele sunt inalte de 4 m si mari. Am stat intr_o camera cu 4 paturi, din care am ocupat doar 2, dar incapeau si sase paturi, probabil asa a fost, caci erau 6 dulapuri. Am avut vedere la mare. Nu am avut balcon, dar erau usi care se deschideau si aveau in fata un grilaj pe care puteai intinde rufele la uscat.

Ni s_a spus ca vom avea cosmetice in baie, dar nu am avut nici macar sapun, doar hartie si prosoape am avut.

Nu am avut nici pahare in camera, nici frigider, doar un ventilator, un aer conditionat care mergea doar pe incalzire si un tv. Intre dotarile hotelului amintesc: bar langa receptie, terasa de luat masa in spatele hotelului, sala de mese pentru mic dejun la subsol, sala de biliard, sala de jucat jocuri de camera ca sah sau table, care erau puse la dispozitie gratuit, lift, biciclete de inchiriat, spalatorie cu masini de spalat si fier de calcat, masina de cusut, se pare ca era si o sala de cinema.

Hotelul are o parcare foarte mare in spatele hotelului.

Micul dejun a fost multumitor, cu autoservire la discretie, cu cafea, cacao si lapte la aparat de cafea, prajituri ambalate, ceai, lapte, cereale, cascaval, sunca, salam, gem, miere, unt, crema de ciocolata.

Pretul a fost de mic fata de hotelurile din Roma, deoarece era hostel. Am avut o camera pentru 2 persoane, cu mic dejun, la mijlocul lunii septembrie, cand e cam sfarsit de sezon la italieni la mare, dar apa marii are inca 25 grade si aerul 30 grade.

In Lido di Ostia sunt o multime de restaurante, magazine de toate felurile, minimarketuri si supermarketuri. Este o strada principala pietonala de plimbare mai ales seara si un dig in centrul statiunii pentru plimbare, stat pe banci si privit marea, toate acestea fiind aproape de hotel. In concluzie, daca vreti sa vizitati Roma, incepand din aprilie (am fost acolo si atunci, era vreme de plaja, doar ca apa era cam rece), pana la sfarsitul lunii octombrie, puteti imbina utilul cu placutul, vizitele obositoare in Roma cu relaxarea la plaja, cazandu_va ieftin la acest hostel.

Dezavantajele sunt in lunile din mijlocul verii: lipsa frigiderului si a aerului conditionat.

Trimis de dianamea in 28.09.18 11:42:56
    Validat / Publicat: 28.09.18 13:53:24
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3948 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianamea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere a hotelului de pe plaja din fata
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 18.00 EUR pe cameră

[28.09.18 13:50:56]

Mutat în rubrica "Litus Roma Hostel [Lido di Ostia], ROMA" (nou-creată pe sait)

[28.09.18 14:59:26]

iulianic
    [29.09.18 19:25:48]

@dianamea: Numai două poze ai?

dianameaAUTOR REVIEW
    [29.09.18 23:37:10]

@iulianic: Da, era la sfarsitul vacantelor si nu mai era loc de poze in telefon.

dianamea, iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂLitus Roma Hostel [Lido di Ostia]: