Puflene Resort

înscris/ă în 02.08.12
MAY-2018
2000 lei
+ COPII: 1

Puflene - intre primavara si vara!

Am profitat de ocazia unor zile libere de la serviciu spre sfarsitul lunii mai si, impreuna cu un grup de prieteni, am poposit 3 nopti la Puflene Resort. Plecati din toate zonele tarii, ne-am dat intalnire la Tulcea... Fara ragaz de vizitat ceva, ne-am dezmortit oleaca, am sorbit o cafea tarzie (de la benzinaria din zona, ca nu era nici o cafenea!) si am "taiat-o" spre Murighiol... In frunte o prietena care mai fusese pe acolo... Drumul... asa si asa... spre rau mai mult. Si circulaaaaaat! Cam 45 de minute am facut, in sir indian, cuminti, fara depasiri nepermise, pana la intrarea in resort. Am trecut prin sat (la acea data si la acea ora parea pustiu!)... prafos, cu doua-trei firme scrise cu vopsea pe o bucata de scandura spanzurate la intrarea in cate o carciuma (pretentios denumite de detinatori "restaurant"!).

In schimb, cand faci stanga din sosea catre complex, dai de "turism"... adica sunt cateva pensiuni frumusele, pline ochi de turisti (calculand dupa puzderia de autoturisme parcate!) si, cireasa de pe tort, Puflene Resort! Intrare impresionanta (pentru Romania... pentru Delta!), parcare larga, generoasa, cladiri ingrijite si, surpriza, o harta a resortului plasata fix unde trebuie, la iesirea din parcare, frumos construita din piatra.

Receptionera a fost sufficient de amabila, dar expeditiva (deh, femeia isi cunostea meseria!), ne-a inmanat cheile conform rezervarilor si... de aci incolo, descurcati-va! (asta a fost o mica bila neagra, ca am cam bajbait pe culoarele dintre cele doua corpuri, cautand camera!).

Despre cazare: Camera foarte spatioasa, bine mobilata, dotata cu tot ce e necesar unui minisejur ca al nostru... Fara repros, deci! Fiind frigulet inca nu dadusera drumul la piscine exterioara, dar nu a fost nici un bai... am utilizat la maxim piscine interioara, sauna, Jacuzzi, sala de sport...

Despre exterior: Foarte bine organizat si intuitiv... am observat ca aveau placute de indrumare prin tot resortul. Am remarcat trei zone: zona de belvedere (turnul de observatie... nu m-au tinut balamalele sa urc pana sus, ca am rau de inaltime, insa, chiar si de la al 4 - lea etaj aveai o panorama exceptionala!), zona de jocuri petru copii (minitiroliana, un mini parc-aventura, leagane, un sah urias, "saltareata", etc), zona de pescuit (eee, aici se cam lasa cu "sssssstt" din partea pescarilor cand se apropiau copiii de pontoane, curiosi ca orice copil!). Am lenevit intr-o dupa amiaza si pe pontonul avansat din fata terasei-bar, cu doua beri si in compania a doi pescarusi si inca trei vietuitoare inaripate pe care nu stiu sa le denumesc!

Despre mancare: restaurantul frumusel, mic dejun - buffet suedez (mediu ca si calitate... scumpicel la pret!), dejun&cina am optat pentru doua meniuri fixe prestabilite de dimineata (a fost ok pentru ca nu am asteptat mult dupa mancare)... am reusit intr-o seara sa combinam o onomastica a unui coleg cu un chef machedonesc desfasurat in restaurant... fain... toata lumea s-a distrat, inclusiv copiii. Doua seri am luat masa pe terasa... cam rece, dar avantajul a fost ca nu erau tantari! Am priceput ca in iulie nu poti sta doua ore pe terasa de "raul" lor!

Am facut o excursie cu vaporasul resortului, cam 3 ore dus-intors, pe canale si pe lacurile mai apropiate... frumos peisajul, nuferii semiinfloriti, cormorani, pelicani, cufundaci, etc... am admirat o colonie de pelicani mai de la distanta... pana cand s-a gasit un bezmetic cu patru fete semidezbracate si muzica data la maxim, sa se infiga fix in mijlocul lor... ma rog, asa inteleg unii sa admire natura! Pret croaziera - 280 lei, doi adulti si un copil, cureducere substantiala pentru ca eram client ai resortului (cel putin asa ne-au zis noua!)...

Una peste alta, este un loc splendid, intr-o zona exceptionala, dar cam aglomerat si scumpicel... dar, deh, vrei 4 stele in delta, platesti 4 stele! Cam atat...

Impresii încărcate de dragosh2 in 28.09.2018 11:01:22

Validat / Publicat: 28.09.18 13:21:21

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (dragosh2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8550 PMA (din 13 voturi) nota2

[28.09.18 13:21:06]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 35&ridAnt=90126

- Zoazore
[29.09.18 17:57:49]

@dragosh2: Frumos scris si descris, dar... poze?

Deloc? Nici una? Pacat!