ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2018
colegi

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Cinci zile de vis

A sosit ziua de plecare cu avionul spre I. Sicilia, mai precis in orașul Palermo. De la aeroport Falcone Borsellino transferul la Palermo gara centrala a durat 50 min. (dus/întors 10€pers).

Cazarea a fost la B&B Locami in cartierul La Kalsa foarte aproape de Via Roma și obiective turistice. Zona este cu clădiri vechi, străduțe înguste cum este la noi in centrul vechi.

In aceasta zi am vizitat:

- prima oprire a fost in P-ta San Domenico unde tronează o mare biserica frumoasa. In interiorul ei se afla locul de veci al lui Falcone Borsellino și la altar, intr-un sicriu din geam, un papa;

- un tur fulger prin P-ta Vicciria, apoi pe Blvd. C. V. Emanuele, la Porta Felice și cu oprire la Muzeul de marionete (5€ pers);

- apoi prin Grădina Garibaldi cu statuia lui Nicolae Bălcescu și un tip de copacii cu liane;

- P-ta Marina cu multe terase și forfota mare;

- apoi pe C. V. Emanuele la Quattro Canti (o răscruce de drumurii) p-ta Pretoria unde se afla fântâna Vergogna, Biserica San Giuseppe dei Teatini;

Am făcut o pauza luând cina La ferro di Cavallo (20€doua pers) un loc drăguț cu verdeața unde cine prindea o masa era împărat, foarte aglomerat. Apoi am făcut un tur fulger pe lângă P-ta Carol V, Catedrala impunătoare, Poarta Noua și Palatul Real.

A doua zi pornim din nou printre străduțe unde se ajunge la Blvd. C. V. Emanuele cu oprire la Biserica San Orsola foarte frumoasa cu picturi de sfinți numai de sex feminin, apoi in P-ta Pretoria la Biserica San Caterina d’ Alessandria (3€pers) tot mare și interesantă urmată de La Martorana (1€pers) cu picturi și mozaic bizantin și San Cataldo (3€pers) foarte simpla in interior. Catedrala din Palermo este impunătoare cu o grădina de jur împrejur. In interior sunt picturi, ornamente, sculpturi, moaște de sfinți, morminte de imparati. Urcatul pe acoperișul catedralei oferea o priveliște superba asupra orașului Palermo (5€pers).

Următoarea oprire a fost la grădina cu palmieri, in p-ta Vitoria urmat de marele Palat Reala cu Capella Palatina, camerele regale, sala Duca dedicată picturilor cu teme Rosalia patroana orașului Palermo și grădina palatului (14€pers). Aici am stat la coada la bilete pt. a intra in palat, iar din palat s-a format o alta coada pt. Capella Palatina (foarte interesantă) am reușit sa vedem tot însă pe fuga (doua ore). Pauza de prânz a fost pe Via Maqueda (15€/2pers) urmată de o alta Biserica veche care era in prag de renovare și se strângeau bani prin donație, iar ultima oprire a fost la Catacombele Capucinilor (3€pers) un sinistru loc de înmormântare plin de corpuri scheletice așezate pe categorii:copii, bărbați, femei, fete nemăritate, profesioniști etc. Am ajuns și la fetița de doi ani care era conservată bine (1910-1912), iar intr-un colț, aproape de ieșire, era un domn și o doamna tot bine conservați.

Nu se fac poze și nici zgomot, însă am reușit sa fac o poza. Ne- am întors in zona unde locuiam și am văzut un ritual de sf. Mărie Mică cu un car tras de persoane cu o procesiune cu muzica, luminițe, artificii foarte interesant. Cina a fost la Trattoria Cornandure (27€/2pers).

Din timp ne-am cumpărat bilete de tren și am pornit in Stațiunea Cefalu (11,20€pers dus/întors). Micul dejun a fost in stațiune la Pizzica (6€/2pers) după care am pornit sa descoperim orașul. Am bifat P-ta dell Duomo unde trona Catedrala arabo-normandă, ne-am plimbat pe stradute, am descoperit ziduri vechi grecești, farul, am urcat pe munte Rocca (269m) cu ruinele Castel Norman și templul Dianei (4€pers) apoi la Lavatoia (spălătorie) prin Poarta pescarilor și spre plaja, iar la întoarcere am găsit deschis la Biserica San Stefano. Am savurat pizza felii, înghețată și sendviș (19€/2pers). La gara am ajuns mai devreme și am luat trenul care a avut întârziere 40 min.

In ziua a patra am savurat o cafea pe fuga intr-un loc deosebit Locanda dell Gusto (5€/2pers). Apoi am pornit din P-ta Indipendenza spre Monreale la Catedrala cu autobuzul 1,40€pers pe sens) Catedrala & grădina (10€pers).

Aceasta este impunătoare, bogata in ornament, picturii, sculpturi, morminte și mozaic bizantin. Am cumpărat câte ceva și am pornit spre Palermo. Tot din straduta in straduta am ajuns la P-ta Ballaro care ne-a lăsat un gust amar, o priveliște dezolanta. O ultima oprire a fost la Biserica San Giuseppe Cafasso (3€pers) cu o capela cu moaște, o pictura din 1666, tomba lui Carlo O. Buglio, o grota secreta și-o priveliște de vis din clopotnița asupra vecinului lacaș San G. Degli Eremiti.

Cina a fost in P-ta Marina un loc drag noua la terasa Valenti Antonino unde am testat pane con la milza (splina), 11€/2pers și urmat de un desert la cofetăria Costa de pe Via Maqueda cu o porție de cassata (7€/2pers), urmata de o plimbare nocturna pe la Opera Massimo.

In a V a zi am pornit din P-ta Sturzo cu autobuzul 812 la Muntele Pellegrino cu Sanctuarul Sf. Rosalia. Aici am stat 30 min. vizitând grota in stanca și ne-am întors in Palermo de unde am prins autobuzul 806, care era aglomerat, spre stațiunea Mondello.

Din timp ne-am cumpărat bilet de 24 ore (7€/2pers). Micul dejun și prânzul a fost la Bar Touring pe Via Regina Elena (13€/2pers). Aici am testat canolli (un desert). Am prins timp frumos cu soare din plin, apa limpede, calda și nisip foarte fin. Dupa baie și plaja am pornit un mic tur prin stațiune urmat de un drum de întoarcere in Palermo pe Via Roma. Am bifat și Teatrul Politeama, Teatru Massimo, ultimile cumpărăturii de pe via Maqueda și ultima cina la aceeași terasa Valenti Antonino cu preparate din vita 20€/2pers).

A șasea zi pregătirea de plecare din minunatul Palermo, cu regretul ca a trecut foarte repede timpul.

A fost un sejur de poveste.

Trimis de lilianaooo in 28.09.18 00:33:48
    Validat / Publicat: 28.09.18 09:17:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Bologna, Veneția, Tirolul de sud și Puglia

VIZUALIZĂRI: 3155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lilianaooo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P13 Priveliștea spre B. San Giovanni degli Eremiti.

[28.09.18 08:29:55]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

tripyy
    [07.01.19 10:20:13]

@lilianaooo:

Poti sa imi spui te rog cat de sigura ti s-a parut zona in care ai fost cazata?

Am gasit si eu ceva in zona, cam la distanta de un bloc, langa magazinul Lidl (ca punct de reper).

lilianaoooAUTOR REVIEW
    [12.01.19 11:55:18]