ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2018
ÎNSCRIS: 21.09.17
SEP-2018

Canj - Colt de rai :)

Canj - colt de rai

Ce este Canj? Este o stațiune pe litoralul muntenegrean. Cum se ajunge? Mai multe informații găsiți în articolul Drumul spre Muntenegru.

Unde se află mai exact? Între Sutomore și Becici.

Plaja este cu pietricele, dar nu este atât de rău. Datorită lipsei de nisip apa este de o claritate magica.

Nu este o stațiune energica de tineret, mai degrabă vin familiile cu copii. (Asemănător Eforie Nord la noi).

Localitatea Canj este împărțită în două Canj și Canj 2. Canj 2 fiind exclusivă pentru turiști (doar 3 familii locuiesc acolo permanent). Localitatea arată ca litera U, la un capăt fiind Canj și la celălalt Canj 2 iar la bază plaja.

Cel mai mult mi-a plăcut faptul că pe pe plaja (și nu numai) aveai vedere la munte. Ce pot să îmi doresc mai mult? Doi iepuri împușcați, și mare și munte. Plaja se afla la baza muntelui. Plaja că lungime este destul de mare (aproape un kilometru) și lata cam de 30 m estimativ.

De ce am ales acest loc? Sincera sa fiu am dat de ea din întâmplare. Nu a fost nici pe departe prima alegere. După ce am cercetat îndelung pe Am fost acolo și pe alte site-uri nu am găsit informații prea clare. Ok deci am aflat că nu este o destinație prea populară. Perfect! Exact ceea ce căutăm pentru o săptămână relaxantă cu mai multi membrii ai familiei. Acum nici să vă închipuiți că am fost singuri pe plaja :), dar nu ni s-a părut aglomerat. (Prima săptămână din Septembrie). Am avut noroc și cu vremea. Au fost câteva ploi trecătoare. Cât eram la masa ploua după care ne reîntorceam pe plaja.

Apa marii a avut în jur de 25 grade. Multă lume ne tot spunea că apa in Muntenegru e rece de nu poți intra in ea. In Canj a fost chiar peste așteptări, sa spunem asa. Cât a fost ziua de lunga tot ne-am bălăcit.

Acesta a fost un concediu de relaxare așa că nu am explorat prea mult Muntenegru. Într-o singură zi am fost in Kotor cu mașina. Foarte frumoasa locația. Un oraș cetate bine păstrat cu străduțe înguste și situat excelent între munții și cu ieșire la mare (fiord). Nu o sa insist foarte mult deoarece sunt o mulțime de informații despre acest superb oraș. Poate puțin cam aglomerat.

Probabil anul viitor ne reîntoarcem pentru a explora aceasta tara atât de bogată din punct de vedere turistic.

Preturi din Canj:

Suvenirurile nu erau scumpe. De exemplu un magnet de frigider costa cam 1 euro, o cana 1-2 euro, rame foto, bărcuțe, alte obiecte decorative până în 5 euro etc.

Pe promenada mâncare:

- plescavița 2 euro

- clătită mare cu crema de ciocolata 1 euro etc

La restaurante: (la terasa Vasilisa de langa plaja am fost noi cel mai mult)

- meniul zilei 6 euro

- mix grill (3-4 persoane) 12 euro

- ciorbă 2.5 euro

- pizza 5-7 euro

- peste cam 8 euro porția (25 kg)

In magazinele din stațiune erau unele produse mai ieftine decât în Kaufland.

Jetsky 25 euro 15 minute

Hidrobicicleta 7 euro 1 ora

Interesant este că foarte puține persoane vorbesc limba engleza. Din ce am observat noi majoritatea turiștilor sunt din tara sau din Serbia.

Cam atât despre Canj. Oameni drăguți (chiar daca nu stiu limba engleza), preturile au fost decente, cât despre peisaj ce sa mai spun, perfect! O plaja la baza muntelui. Chiar recomand! Și anul viitor ne gândim să ne întoarcem pt 1-2 zile. In rest ne gândim sa exploram Muntenegru :)

Din păcate nu am foarte multe poze din motive tehnice. Nu s-au stricat actioncamera și nu a salvat pozele.

Concedii reușite!

Trimis de Rox.Patrik in 27.09.18 22:26:05
Validat / Publicat: 28.09.18 08:02:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 4352 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rox.Patrik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Kotor

webmaster [28.09.18 13:49:02] »

over [02.10.18 12:41:21] »

Buna ziua. Imi puteti spune, va rog, cate ceva despre cazare, unde ati stat, cum i-ati gasit? Multumesc.

Rox.Patrik [02.10.18 15:03:39] »

@over: buna ziua, noi am stat la Saveljic apartments. Am rezervat de pe booking.com cu câteva luni înainte și ne-a costat 180 euro/camera/7nopti. Cazarea a fost in regim de apartament, aveai de toate pe hol (matura, prosoape, uscător par, fier de calcat etc). Se afla cam la 900 m de plaja... Voi scrie în curând un review despre cazare doar sa am puțin timp liber.

Puteți să vă mai uitați puțin pe booking dacă doriți cazare mai aproape de Plaja. Va recomand sa vă uitați și la câteva imagini din Canj.

over [02.10.18 16:04:53] »

@Rox. Patrik: M-am uitat, liniste si peisaje frumoase, exact ce caut. Sper ca e bine si pentru copii. Multumesc pentru raspuns.

Rox.Patrik [02.10.18 16:16:30] »

Noua ne-a plăcut mult zona... Acum cu copii nu știu ce să vă zic... Depinde de vârstă.

De notat ar fi că plaja nu este cu nisip ci cu pietriș. Deși e intrarea lina in apă cam la 6-7 m de mal ajunge la 1.6 m (adâncime).

Sper că informațiile v. au fost de ajutor. Concedii reusite!

over, Rox.Patrik
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța pe Riviera muntenegreană: