ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2009
    1 AD. + 1 COPII

Ne-am simtit bine aici...

Sejurul nostru in Marmaris a fost cu sedere la hotelul Grand Prestige 3*. Acest hotel a fost complet renovat si acum ii spune Sarba sau cam asa ceva. Dar este cunoscut tot dupa vechea denumire.

Eu cu fiica mea am fost cazate la prima strigare, intr-o dubla, la etajul 1, hotelul avand 5 etaje cu lift, bineinteles. Acolo, dupa controlul de rutina pe care l-am facut, am constatat ca nu functionau becurile de la cele doua veioze de la capul paturilor si cum eu imi luasem o carte sa citesc, deh, fiind in vacanta, mi-am zis ca ce fac eu seara? ! Voi citi la lumina lunii? !... de parca m-as fi rupt facand acest mare act de cultura... N-am deschis cartea nici macar sa mai stiu la ce pagina eram... Dar la inceput nu stiam ce ne asteapta in Marmaris, ca nu voi avea deloc timp de asa ceva. Si prin urmare, m-am dus la receptie si am comunicat acest inconvenient. Si turculetii cei dragalasi si foarte saritori, in loc sa vina sa puna becuri noi, au preferat sa ne dea cheia de la o alta camera. Si bine au facut, caci aceasta era pe spate, cu vedere la piscina, deci mai multa liniste. De parca si in cealalta camera ar fi fost mare galagie, fiind la strada, dar nu era prea circulata si ar fi fost, cred eu, si acolo destula liniste.

Deci ne-am asezat si noi ca tot omul si am vazut camera suficient de spatioasa, cu doua paturi mari cu noptiere vopsite in albastru. In fata aveam o masa lunga, unde statea un tv mititel, dar functiona si un telefon. Pe perete era o oglinda mare si in continuarea acestei mese era un frigider normal, ca ne-au incaput si sticlele de apa si alte cumparaturi ce trebuiau tinute la rece (mai ales minunile de prajituri... si-n gura apa-mi ploua...). Camera era pe un ton de albastru, cu perdele tot albastre, ce bine ca puteam face racoare si semi-intuneric dupa-amiaza, cand soarele era pe partea noastra si ne termina cu fierbinteala lui. La intrare mai era un dulap in perete, mare si spatios, tot albastru. Baia era suficient de incapatoare, cu cada normala si cu tot dichisul necesar. Camera era dotata cu AC si mai avea si un balcon destul de lung dar cam ingust, totusi incapeau 2 scaune cu o masuta din plastic. Curatenia se facea zilnic, prosoapele si asternuturile ni le-au schimbat de 2 de ori in 7 zile.

Camera fiind pe spate cum am mai scris, era cu vedere la casele turcilor si asa am vazut si eu si fii-mea ca acestia au dormit cateva nopti afara. Fiecare casa avea o mica curticica si ei isi puneau fie paturile sau doar plapumi pe jos si dormeau bine mersi sub cerul liber instelat al lui Gustar. Ce super... Iar noi puneam AC-ul pana se mai racorea camera, dupa care-l inchideam iar noaptea eu ma trezeam lac de transpirata si deschideam usa de la balcon...

Hotelul are o receptie frumoasa si spatioasa, decorata cu gust, unde este si posibilitatea de acces la internet, casa de schimb valutar, un bar cochetel, unde era o plasma mare pe un perete.

Restaurantul era mare si cu o terasa atat la piscina cat si la strada principala. Iar piscina nu prea mare, n-a prea fost folosita cam de nimeni. O data, de doua ori am vazut si noi pe unii ca inotau pe-acolo, mai ales dupa-amiaza cand era extrem de cald de nu mai puteai sta pe plaja. In fond, de ce ai avea nevoie de piscina cand marea cea mare si curata ne astepta jos la numai cativa zeci de metri…

Masa a fost in regim de demipensiune cu un meniu cam slabut comparativ cu meniurile din sejurul nostru din 2007 de la Kusadasi. Aici erau cam aceleasi feluri de mancare atat dimineata cat si seara, se cam repetau. Salatele lor felurite, intr-adevar dar mancare propriu-zisa cam putina si cam aceeasi. Seara felul principal ti-l punea cu portia si daca mai vroiai, poate daca mai ramanea ceva si aveai norocul si de un ospatar mai “mana larga”, iti punea “supliment”. Ei, dar noi nu suntem mari gurmande si hai sa zic, am fost destul de multumite. Am mai suplimentat la pranz sau seara la restaurantele din statiune sau la cofetaria-patiserie care era imediat in fata hotelului si am mancat de acolo tot felul de bunatati... Am luat de acolo si ceva provizii pentru drumul de intoarcere. Prin aceasta patiserie treceam si ajungeam foarte repede la plaja, cum am povestit in review-ul meu despre Marmaris.

Patronii hotelului au fost foarte zambitori, serviabili si draguti pe toata perioada, ne zambeau la toti, eu si ghidul ne-am serbat, culmea, in aceeasi zi, ziua de nastere si au fost bucurosi si ne-au urat toate cele bune...

Sejurul aici s-a dovedit a fi unul bun, fara probleme si de aceea eu recomand acest hotel persoanelor fara prea mari pretentii de lux si imbuibare, ca o alternativa placuta, atat ca pret, calitate, apropiere de plaja si chiar de centrul statiunii. Si asta doar pentru ca si eu, precum multi altii, AmFostAcolo!!!

Cu mult drag, Ileana

(nu am facut nicio poza cu hotelul si acum imi pare rau, dar atunci nici ca mi-a trecut prin cap... iar timpul a zburat asa de repede...)

Trimis de ileanaxperta* in 26.05.10 13:18:27

VIZUALIZĂRI: 2877 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

presario
    [26.05.10 13:43:10]

Ileana - votul nr 1 ca sa spargem gheata la Marmaris.

Intrebare - Marmaris sau Bodrum ?

pepsi70ro
    [26.05.10 13:54:03]

Asa cum ti-am spus, spatele drept, priveste inainte zambind si sa nu te vad trista; felicitari pentru review!

wyo*
    [26.05.10 13:54:59]

poti sa ne povestesti ceva de oras, merg cu familia pe 25 iun si este prima data cind ajungem in marmaris

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [26.05.10 14:37:15]

Va multumesc frumos pt. aprecieri.

@presario, cam grea decizie: Marmaris sau Bodrum... Eu pot sa spun mai mult Marmaris, ca acolo am petrecut 7 zile de vacanta f. reusita. Dar nici cu Bodrum nu mi-e rusine... dimpotriva, as face si acolo o vacanta... si sunt sigura ca ar fi tot reusita... Deci, la drum, dragii mei!!!

@pepsi, ca intotdeauna, conteaza atat de mult o vorba buna spusa din inima cea mare si buna a unui prieten!! Iti multumesc inca o data!!! Prietenii stiu de ce...

@wyo, intra la sectiunea "Descopera Marmaris" si vei citi acolo impresii cu orasul, atat ale mele cat si ale altor turisti. Ai si poze multe. Dar iti spun ca ai luat o decizie f. buna de a-ti petrece o vacanta in Marmaris. Vei vedea si singur. Sa faci daca poti, toate excursiile optionale. Este o zona de vis frumos turcesc... vei vedea...

Vacante reusite si linistite si numai bine tuturor!

georgiana
    [26.05.10 18:48:50]

Superbonusul eu am avut onoarea sa ti-l dau.

Abia astept sa ajung si eu pe aceste meleaguri!

ionescunic
    [26.05.10 19:10:08]

Ileana... mi-e un dor de turcia incredibil, n-am mai fost de 17 ani si oricum am fost in vizita numai la Istanbul, tare imi doresc sa ajung in Marmaris, in Kusadasi si la Fethiye neaparat la Blue Lagoon. Marmaris e un vis mai vechi dar nu s-a concretizat nicicum si din cauza banilor si a distantei si a comoditatii (resping ideea de a merge cu autocarul)

Dar la anul sigur va fi Turcia si vom calca pe urmele tale si ale Gloriei.

domidoc, georgiana, ileanaxperta*, ionescunic, presario, wyo*
    Alte impresii din această RUBRICĂSarba 7 [ex-Grand Prestige]: