ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2018
ÎNSCRIS: 04.07.15
SEP-2018

A doua experienta in Dubai

Salutare,

In acest articol nu am sa mai laud prea mult Dubai-ul, s-au adus destule elogii. Perioada concediului a fost 20-26 Septembrie. Biletul de avion l-am luat printr-o prietena care lucreaza la Emirates si a reusit sa ne cumpere bilet cu ceva reducere si am platit in final 3000 de lei pentru doua persoane (BUD - DXB). Cazarea am avut-o la aceasta prietena, deci a fost gratis.

Ce as avea de reclamat/recomandat:

-caldura foarte mare seara, mai bine zis umiditatea extrema.

-Apa din mare avea 33 de grade, slabe sanse sa te poti racorii.

-Din cauza apei calde din mare sunt foarte multe meduze, mare atentie la ele, inteapa foarte nasol. Cand stateam pe plaja la Atlantis, doua persoane au fost intepate de meduze. Au primit ajutor de la salvamar, dar durerea este foarte mare din ce am vazut la acei oameni.

-am platit in multe locuri direct cu cardul de lei, iar cand am ajuns acasa si am consulat tranzactiile, am ramas putin uimit de cati bani mi-a "luat" banca la o tranzactie. Ca si exemple, am facut o retragere direct de la bancomat 2000 de dirhami - 2225 lei. Plata cu cardul direct la comerciant 555 dirhami - 648 lei. Nu as stii cum sa va recomand in acest moment, sa faceti direct platile cu cardul sau sa mergeti cu euro si sa schimbati acolo in dirhami. Despre dolari, aprox la fel.

De laudat/recomandat:

- am fost vineri la un brunch la restaturantul Al Qasr / Arboretum, aflat in incita Madinat Jumeirah. Pretul este de 550 de dirhami de persoana, dar va pot spune ca merita toti banii. Muzica live, mancare foarte selecta, bautura fina. Ca si mancare, vita wagyu, stridii, homar, caracatita, crabi, creveti, mancare mexicana, sushi, mancare spaniola, dulciuri, etc. Bauturi - wiskey, bere buna de multe feluri, cocktail-uri, sampanie Moet, etc

- Naseem Beach - este o piscin privata chiar langa hotel Atlantis. Intrarea este gratis, dar barbatii trebuie sa faca un minim de consumatie de 150 de dirhami. Partea frumoasa este ca ai acces si in piscina de la Atlantis si in hotel. Altfel acestea nu se pot vizita. Dar noi romani fiind ne-am descurcat. Chiar va recomand sa faceti miscarea asta ca merita.

- Cheseecake Factory - un restaurant care il recomand pentru portiile uriase de mancare si bautura. Pentru unii o portie ajunge la doua persoane.

- Barasti club - in Dubai Marina pe plaja, party puternic , oferte bune la alcool, intrarea gratis, piscina, etc.

In rest, am circulat cu taxi, am fost in toate locurile deja cunoscute, etc.

Ca si recomandare de calatorie, nu mergeti in Dubai din Mai pana in Octombrie, nu stati la hoteluri in zone dubioase, nu lasati soferul de taxi sa va ofere o super oferta cereti sa va duca cu aparatul si nu fara.

Taxi de la aeroport are o supra taxa de 25 de dirhami, noi am platit din DXB pana pe The Palm 104 dirhami. In rest am platit sume rezonabile pe distantele din Dubai.

Daca va mai pot ajuta cu info, dati un mesaj si va raspund.

Trimis de calin.balaurul in 27.09.18 20:47:05
Validat / Publicat: 27.09.18 21:21:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: Dubai

VIZUALIZĂRI: 7009 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calin.balaurul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Desert

[27.09.18 23:20:16]

Buna

Sunt 2 aeroporturi in Dubai cred care este mai convenabil/apraope de obiective?

[28.09.18 09:00:29]

Salut, amandoua sunt la o distanta de 25-35 de km de obiective. Pe DXB unde am aterizat eu zboara Emirates si FlyDubai. Pe DWC zboara wizzair. Dubai-ul este imprastiat pe vreo 30 de km. Obiectivele nu sunt unul langa altul. Noi stateam pe palmier si avem de mers vreo 20 de km pana la Burj Khalifa. Aeroportul il alegeti in functie de compania aeriana cu care zburati. Distantele sunt mari dar taxi nu este exagerat.

[28.09.18 09:04:52]

@calin. zerna: Buna. Se pot cumpara electronice gen laptop sau telefoane la preturi mai bune? Mercy

indiralisa_26
[28.09.18 10:01:28]

"- desert safari, nu il recomand pentru cei slabi de inima sau celor care nu le plac senzatiile tari. Noi anul acesta am fost prima data la un safari, iar calatoria cu masina pe dune a fost prea mult pentru sotia si prietenii cu care am fost. Au strigat la sofer sa se opreasca ca le era rau iar el ii dadea mai tare. Va recomand sa va puneti centurile de siguranta, pentru orice eventualitate in caz ca se rastoarna masina. Noi nu am fost sfatuiti sa ne punem centura, ceea ce era destul de periculos in caz ca se rastoarna. "

Am facut si eu aceasta excursie dar nu m-am simtit pusa in pericol nicio clipa... soferii sunt profesionisti si au multi ani de experienta in asa ceva... am luat excursia de la Arabian Nights... partea cu centurile de siguranta este hilara... pai purtarea centurii este obligatorie... si cand te duci pe cel mai scurt si lin drum iti pui centura imediat ce urci in masina... darmite in asemenea conditii... cine sa va spuna si ce?

[28.09.18 12:59:53]

@Nik10: preturi foarte bune nu am gasit, chiar si noi ne-am uitat de un samsung s9 iar pretul era de 2400 de dirhami, ceea ce in lei iti vine undeva la 2600-2700 lei. Dar am auzit persoane care cumpara electronice din duty free la iesire cand pleci din dubai. La intrare in Dubai, in duty free preturile nu mai sunt ce au fost odata. Tigarile sunt 22 de dirhami un pachet, iar la iesire din Dubai sunt 8,5 dirhami un pachet.

[28.09.18 13:05:47]

@indiralisa_26: repet, nu este pentru oricine. Am fost 6 in masina dar perceptia fiecaruia este diferita. 3 eram super ok iar 3 zbierau de frica. La fel de bine tu ai putea sa faci sky diving iar altul sa lesine doar cand se deschide usa la avion. Eu am scris acest avertisment pentru cei care se stiu mai slabi de inima, nu contesta nimeni profesionalismul soferilor, dar oamenii trebuie sa stie ca nu este doar o plimbare lina pe dune asa cum credeam noi la inceput.

indiralisa_26
[28.09.18 17:45:23]

@calin. zerna: era vorba despre centura de siguranța care este obligatorie si nu trebuie sa ne atragă nimeni atenția daca saci purtam sau nu, iar in privința eventualelor neplăceri cauzate pers mai sensibile sau cu probleme medicale sunteți avertizați de la început (sau așa ar trebui) asupra eventualelor riscuri.

[05.10.18 16:19:19]

Buna ziua, intentionez sa merg in Dubai pe cont propriu in luna noiembrie. cum procedez cu viza? multumesc

[05.10.18 17:17:07]

@Nik10: Salut, nu mai este necesara viza pentru romani. Doar pasaport valabil 5 ani.

iancsi
[05.11.18 16:24:53]

Salutari,

Exista magazine care comercializeaza alcool in EAU, sau se poate cumpara doar in disco? cam care sunt preturile?

La Nasimi beach de cei 150 de dirhami cam ce puteai sa beneficiezi?

Am vazut ca ati mancat la Brunch, cam care a fost pretul pentru 2 pers? Merci

[05.11.18 16:30:18]

@calin. zerna: salut, sti ceva de zona DEIRA? am rezervat un ap acolo pt 2 famili in decembrie. Noi aven cam 3-4 zile la dispozitie de vizitat pt ca plecam in croaziera din dubai. Ce imi poti spune despre cartele de tel sau internet cu nr de emirate/AI IDEE?

[05.11.18 20:47:51]

@iancsi: salut, magazine cu alcool nu sunt. Doar anumite restaurante vand alcool. Sau va puteti lua din aeroport cand ajungeti, noi asa am facut sa mai avem prin camera alcool. La Nasimi preturile sunt cam asa: 80 dirhami o salata sau burger cu cartofi prajiti, 6 haineken la ofera sunt 120 de dirhami sau o sticla de corona la 50 de dirhami. Mai sunt si alte oferte, depinde ce va place. In general oriunde mergi ii cam 50 de dirhami o sticla de bautura. Am mai prins oferte si la alte cluburi cu 20 de dirhami o bere.

La brunch am platit 1150 de dirhami pentru doua persoane. Alcoolul este nelimitat (jack daniels, sangria, corona, etc) vita wagyu, fructe de mare, nuci de cocos, na, foarte tare a fost, as repeta experienta chiar daca pretul este destul de mare.

[05.11.18 20:53:37]

@bogdan 75: salut, nu stiu de zona Deira mai nimic. Cartele de telefon poti sa iti iei din aeroport sau din mall. Depinde de net cat vrei, sunt in jur de 120-160 de dirhami valabile o luna parca. Dar noi nu am luat cartela. Este wifi peste tot unde mergeti si la hotel ma gandesc ca aveti.

[05.11.18 20:54:54]

@calin. zerna: ms mult

[20.11.18 18:22:43]

Salut! Cum este mai rentabil să faci plățile: card sau cash? Dacă cash, voi cum ați procedat cu schimbul valutar? Multumesc de info.

[20.11.18 19:33:07]

@giullya_exit: salutare, am facut ambele plati. Nu as stii sa va zic care este cea mai rentabila, dar tind sa cred ca, mers cu euro si schimbat la casa de schimb din Mall este cea mai rentabila.

De ex. Pentru 2000 de dirhami scosi de la bancomat in Dubai am platit cam 2200-2300 lei. Pentru o plata direct cu cardul la comerciant de 500 de dirhami am platit 620 de lei.

In total pentru toata excursia am pierdut la comisioane in jur de 1000 de lei la aprox 7-8000 de lei cati am avut de cheltuiala.

Chiar cand am aterizat in Dubai am scos de la bancomat din aeroport 1000 de dirhami. Daca platiti direct cu cardul la comerciant sau scoateti direct de la bancomat, banca dvs din Romania prima data va schimba suma in euro si dupa aceea in dirhami.

Din nou nu as stii cum sa va sfatuiesc cum sa faceti. Nu stiu daca v-am ajutat

[20.11.18 19:46:12]

@calin. zerna: Mulțumesc! Am sa optez pt ambele. Bănuiesc ca sunt putine situațiile in care se plătește cash.

[20.11.18 20:35:23]

@giullya_exit: sunt unele taximetre care nu au optiunea de card, acolo va prinde bine niste cash. Sau la anumite standuri marunte merge doar cu cash, in rest merge peste tot cu card.

[20.11.18 20:36:08]

@calin. zerna: mulțumesc!

ddina
[21.11.18 01:01:24]

@bogdan 75: buna, de curând m-am întors și eu din vacanta mult așteptata din Dubai.

Deira este aproape de aeroport dar departe de orice altceva, face parte din partea vechea a orașului, nu este cea mai indicata zona pt cazare.

Eu as recomanda Dubai Marina sau JBR (Jumeirah Beach Road) pt cazare.

[21.11.18 09:48:57]

@ddina: ms mult

libus
[07.12.18 10:18:28]

@calin. zerna: buna, de ce sa nu mergi in Dubai din mai pana in oct și care sunt zonele dubioase? eu ma gândeam la Atana hotel zona tecom

[07.12.18 20:11:48]

@libus: salut, de ce sa nu mergi din mai pana in octombrie: poti merge, doar ca trebuie sa te inchizi intr-un hotel, nu poti iesii afara din cauza caldurii.

Ca sa va faceti o idee, noi am fost in 25 sept si erau 44 grade ziua, seara nu caldura este problema, umiditatea este. Stateam pe balcon in chiloti si curgeau apele pe noi ca la sauna (fara exagerare).

Zone dubioase nu stiu. Dar stiu ca sunt zone unde sunt foarte multi indieni si pakistanezi si multe constructii. Criminalitate nu exista, dar mirosul de transpiratie iti poate pune probleme serioase

libus
[08.12.18 10:59:29]

@calin. zerna: multumesc frumos!

tripyy
[13.01.19 22:08:42]

@libus:

Noi am stat la hotel Atana. Este ok si zona si hotelul. Poti citi impresiile mele.

ct64cas
[16.01.19 19:39:08]

@iancsi: eu stiu ca exista magazine speciale, dar numai pentru turisti sau expati, intrebati orice sofer de taxi si va indruma. Eu am aflat de-abia in ziua plecarii...

ct64cas
[16.01.19 19:42:47]

@giullya_exit: luati-va card revolut si scapati de comisioanele exorbitante de la banci

[17.01.19 13:34:26]

@ct64cas: acum am card revolut dar atunci nu aveam

bogdan 75, calin.balaurul, ct64cas, ddina, gettyy, iancsi, indiralisa_26, libus, Nik10, PISICAANA, tripyy
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: