ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2010
DIN: Slobozia
ÎNSCRIS: 12.03.10
MAY-2010

Prea bine, la banii astia.

M-am gandit eu in luna martie, cum ar fi sa-mi facun cadou de ziua de nume al sotiei si sa fac o rezervare de w-e la Arabella. Am facut un calcul mintal si mi-a iesit cam de doua ori mai ieftin decat tambalaul traditional de Sf. Constantin si Elena, cu musafireala (normal ca trebuia si o tinuta noua care sa se asorteze cu evenimentul), cadoriseala, adica mai mult nervi si oboseala. Si am lansat oferat de a schimba toate astea cu o iesire selecta si odihnitoare intr-unul din hotelurile reprezentative ale Nisipurilor, parerea mea!

De indata ce am primit OK-ul am sunat si un Costica, fost coleg de facultate, i-am expus avantajele si dezavantajele, mai bine-zis l-am amenintat ca daca nu merge cu noi vin la el de sarbatoarea respectiva si ii produc mare paguba in buget. Ok si de la ei, iar peste o saptamana, ca sa nu vina cu mana in gura, m-au anuntat ca mai merg cu inca trei familii.

Astfel ca ne-am aliniat la start 10 insi, copiii i-am lasat la bunici si eram chititi pe distractie.

Am ajuns la usa hotelului cam pe la 13. 15, am facut check-i, ne-au servit cu sampanie, ne-au jecmanit de cate 10 euro/zi/masina taxa de parcare (ce-i drept cu acte) si ne-au poftit la plimbare pana la ora 14. 00. Nu ne-a prea convenit, mai ales ca incepuse ploaia, asa ca am stat in fata hotelului, iar peste 10 minute ne-au poftit in camere.

Camerele pe care le-am primit au fost cu park view in acte, dar cu sea side-view in realitate (la etajul 6), dupa cum veti observa si in fotografii. Acestea erau foarte spatioase, curate, frumos mirositoare, cateva mici inconveniente (a trebuit sa le repar usa la baie si era cam racoare pt. sotie, care e cam friguroasa - 21 grade -si cu toata priceperea nu am reusit sa fac AC sa incalzeasca mare lucru) trecute cu vederea, cu minibar cu 2 berici (singura bere buna pe care am baut-o in BG), doua sucuri gen Adria si o apa plata de la robinet.

Unii mai fitosi au facut cu ochiul pe la receptie si au primit cu sea view, mult mai mici, nu aveau canapea (nu incapea), dar vedeau in plus piscina. A, intre camere care erau alaturate era o usa incuiata, prin care se dazvaluia orice zgomot mai suspect. Asta e, dai un ban da' stai in fata.

Prima masa am luat-o cu sandwich-uri bune la snack-barul de langa restaurantul bulgaresc. Bauturile le puteai pune singurel in pahar de la doua standuri care aveau: butoias cu vin rosu bun si vin alb nashpa; dozator de bere acceptabila; aparat de cafea, capucino, ciocolata calda, apa calda pentru ceaiuri; dozator cu sucuri marca Pepsi cu gust de TEC; un dozator cu sucuri "fresh" chipurile de ananas si portocale; dozator de apa plata.

La bar, insa se schimba socoteala, pentru fete aveau sampanie la rece pe care ti-o turnau in pahare cu picior, cocktail-uri excelente cu alcool si fara, Campari, lichioruri crema de mai multe feluri. Cu noi, baietii si-au gasit beleaua: in deschidere - Jim Beam. Daca le cereai whiskey, iti dadeau Savoy, o porcarie autohtona, trebuia sa spui direct marca.

La orice Arabella trebuia sa existe si un Rumburak, personificat intr-un barman care se credea ca ne da de leac (era unul mai sefulet, mai facea si pe somelier-ul). Ce l-a dus mintea pe el, in seara cu finala Ligii Campionilor ne-a schimbat continutul sticlei de Jim Beam cu posirca. Am gustat, am turnat paharul la scurgerea de la dozatorul de bere si i-am declarat ca schimbam bautura, fiecare alegandu-si dintre Johnny Walker, Finlandia si Bacardi, fapt care l-a facut sa exclame zambind (in hohotele noastre de ras) : Mare bagabont!

In afara de aceste intamplari spumoase, jonctiunile noastre cu personalul hotelului au fost scurte si de nebagat in seama, am fost in gasca si ne-am distrat excelent: am facut baie in piscina interioara (cam aiurea programul de primit prosoape: 9-10; 15-16) am prins si un pic de plaja la piscina exterioara mare, am petrecut noptile pana la 2-3 in clubul de la subsol cu Karaoke, discoteca, spectacole.

Tipii de la Animation team isi dadeau toata silinta, era unul mai "brunetel", Ivo, ne-a dus la tenis de masa, a organizat un mic turneu si ne-a antrenat pe toti. Puteai trage cu pusca in parcul hotelului, fel de fel de jocuri, darts, tenis de camp si alte chestii care nu prea se joaca pe la noi. Biliard se putea juca la etajul 8, cu 5 leva fisa. Too much.

Mancarea excelenta la restaurantul pricipal, la cele tematice nu am reusit sa ne facem rezervare, dar nici nu ne-am chinuit prea tare, era mai comod la comun, puteai manca si pe terasa.

Tot staff-ul hotelului rupea bine romaneste, bravo lor. O nota proasta pentru cei de la receptie, care nici macar nu se invredniceau sa spuna macar buna-ziua pe romaneste, cu toate ca ei aveau frazele standard din cate am observat, preferau sa ti le turuie in "bulgleza" decat sa invete cateva cuvinte in romaneste. Nu spun asta pentru ca sunt cine stie ce pretentios, o consider o dovada de bun-simt, din moment ce 80% din turisti sunt romani.

Am descoperit astfel un mod excelent de a ne sarbatori zilele de nastere si aniversare, in mai se merita sa mergi la Arabella, din iulie incepi sa intri la idei, pretul trece de 70 euro/noapte/persoana.

De ziua mea suntem la Duni!

Trimis de valimi in 26.05.10 10:03:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Chaika, Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 4121 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 park view cu vedere la mare, daca esti la utajul 6 sau 7

molko*
    [26.05.10 11:24:12]

de ziua ta o sa bei savoy!

[26.05.10 11:31:58]

de ziua mea o sa beau vin imbuteliat la RMP, la Arabela era singura bautura care se platea separat.

molko*
    [26.05.10 11:38:04]

o sa fii un pic dezamagit si de ala. Daca e imbuteliat nu inseamna ca e si bun. Sau.. mie nu mi-a placut cel alb absolut deloc. Cel rosu a zicem ca merge. Tin minte ca am vazut o sticla la supermarket si costa cam 2.2 leva deci e ceva gen Babanu/muscatel.. etc.

Eu am bagat cu plata la greu (15 leva).. si nu stiu de ce dar cred ca si tu vei face la fel

[26.05.10 11:41:56]

Nu tin mortis sa platesc bautura, imposibil sa nu gasesc ceva care imi place, vreo combinatie ceva, vreun cocktail. Mersi pentru amanunte @molko.

[26.05.10 12:40:35]

promit sa mai revin cu poze diseara, nu imi merge bine netul la serviciu.

stancuflorina
    [26.05.10 13:40:22]

Noi am stat in urma cu doi ani la acest hotel si am fost foarte multumiti, de la cazare pana la restaurant cu servicii all inclusive. Este unul dintre hotelurile care ne-au placut in mod deosebit, insa cu toate acestea vream sa schimbam, nu ne place sa mergem in acelasi loc.

Andox
    [26.05.10 14:01:59]

Fain ai povestit valimi . Si mie mi-a placut nesperat de mult Arabella.

Cam prostut barmanul ala daca a pus Savoy - care e scotch - in sticla de burbon. Ce naiba si daca nu esti mare specialist iti dai seama

[26.05.10 14:11:58]

@andox, tipul era responsabilul cu glumig-ul pe la baruri, dar daca ii mergea, ii mergea, nu cred ca ar fi venit sa ne spuna ca a facut mishto de noi.

Am observat deasemenea ca ii cam "ardea" pe necunoscatori, a venit un romanas si a intrebat sfios: un Campari, se poate? Imediat: i-a turnat in ochii nostri vermut bulgaresc rosu, a impopotonat paharul cu umbrerlute, paie impletite, slice de portocala si l-a pus pe tejghea. Eu i-l turnam in cap, romanasul insa l-a luat si nu a marait nimic. La fel facea cu ginul, daca nu-i cereai Beefeater cu tonic, te trezeai tot cu Savoy.

belissima
    [26.05.10 14:50:57]

Frumos povestit valimi, mi-am schimbat parerea despre Arabella, dar acum cica a fost preluata de bulgari si numai e asa bine "intretinuta" ca inainte... In fine, asa am auzit... Felicitarile mele!

Andox
    [26.05.10 15:03:15]

Pai belissima tu ai fost in mai la Bolero care este "fratele" lui Arabella si ziceai ca este super. Ce ai gasit acolo gasesti si la Arabella.

Restul sunt povesti....

@valimi eu am vazut si pe nemti care cereau vodca sau gin si primeau bulgaresti asa ca pe toti ii arde daca nu stiu cum sa ceara.

florinda77
    [26.05.10 15:27:02]

Foarte frumos explicat valimi. Te-am votat pentru ca datorita tie nu voi bea Savoy(am glumit, cu bautura, nu cu votul).

Sper sa vin si eu la fel de incantata ca tine.

danaches2003
    [02.06.10 12:44:26]

Chiar am asteptat acest review deoarece stiam ca aveti in plan aceasta iesire... Ma bucur ca a fost bine, mai ales ca nu ati avut si juniori prin preajma... Ei pot schimba situatia complet... De vot nu va mai spun deoarece a fost deja contorizat...

[02.06.10 13:57:43]

ai dreptate, danaches2003, piticii ne-au facut sa amanam inchegarea unei prietenii de famile cu nici o saptamana inainte sa ajungem noi la Arabella, la Ranca.

Sper ca s-a refacut rapid David, nu?

mirela69
    [06.07.10 13:39:43]

Acest hotel se preteaza si pentru copii intre 5-12 ani? Ma refer in special la locuri de joaca si mancare.

Astept raspuns.

Multumesc

xib
    [30.07.10 22:31:27]

Salut! O informatie te rog: este adevarat ca au cod vestimentar - barbatii, la cina, trebuie sa fie imbracati in pantaloni lungi si incaltati cu pantofi?? Mie mi se pare o aberatie mare daca e asa...

Multumesc anticipat pentru raspuns! (urmeaza sa mergem peste 2 saptamani)

Ionut

belissima, danaches2003, domidoc, florinda77, mirela69, molko*, stancuflorina, valimi, xib
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Arabella Hotel: