ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.03.08
MAY-2010

Super fain

Complexul acvatic Aqua Palace din Hajduszoboszlo – conform informatiilor oficiale de pe site-ul lor click aici

si din pliante, are aprox 15. 000 mp si a fost inaugurat in martie 2010.

Aqua Palace este amplasat in Hajduszoboszlo chiar langa strandul mare – Hungarospa, despre care am scris

click aici

Aqua Palace impreuna cu strandul mare formeaza astfel ( zic ei ) cel mai mare complex de acest gen din Europa – peste 30 de hectare.

Revenind la Aqua Palace, acesta este compus din doua cladiri – prima este cladirea mare - unde sunt bazinele si cladirea mica - pentru surf si alte activitati sportive si servicii. Cele doua cladiri sunt legate intre ele printr-o pasarela.

La intrare se primeste o bratara de plastic, de unica folosinta, care are un cod de bare si cu care ai acces in zonele principale ale complexului.

Tarifele de intrare pentru o zi intrega, in extrasezon, sunt urmatoarele

2800 HUF (aprox 44 RON) pt adulti, pana in 31. 05 si dupa 01. 09

1900 HUF (aprox 30 RON) pt copii si studenti, pana in 31. 05 si dupa 01. 09

In sezon (01. 06-31. 08) si in weekend-uri, tarifele sunt

3200 HUF (aprox 50 RON) pt adulti

2200 HUF (aprox 34 RON) pt copii

Odata achitat biletul si avand aceasta bratara, se poate intra si iesi din complex ori de cate ori se doreste in aceea zi.

Aceste tarife nu includ insa si accesul la sauna, aceasta se plateste separat. La fel si masajele, sau diverse tratamente cosmetice, etc.

Cu bratara de plastic se inchide/deschide dulapiorul din vestiar care va este alocat automat de catre cititoarele de coduri de bare din vestiar.

In cladirea principala – la subsol sunt vestiarele, apoi la parter si la cele 2 etaje sunt bazinele tematice - bazinul din pestera, bazinul din pestera de gheata, bazinul roman, bazinul hindus, bazinul tropical, bazinele cu apa termala, bazine pentru copii, topogane, jacuzzi, bai private, topogane mari si mici, sauna normala, sauna umeda, spatiu pentru bebelusi, etc. La unele bazine din zona cu apa termala sunt pe pereti si LCD –uri mari unde se pot vedea programe TV in timp ce stai in apa.

Foarte interesante la toate aceste bazine sunt modul in care sunt realizate – astfel incat sa ai senzatia ca faci baie intr-un ansamblu “roman”, sau “hindus”, sau intr-o pestera intunecata. Mozaicurile de pe pereti sunt deosebite – mie mi-a placut in special cel de “epoca” care reda pe un perete intreg o fotografie veche cu imagini de la primele bai termale din Hajduszoboszlo.

In cealalta cladire este zona de “surf” – adica da, chiar se poate face surf aici. Este un bazin unde apa este “proiectata” cu viteza si – cu doi instructori/supraveghetori – incerci sa te mentii cat mai mult pe placa de surf – vezi pozele atasate.

Pretul la surf este separat = 1500 HUF (aprox 23 RON) pentru o jumatate de ora.

Tot in aceasta cladire mai sunt si teren de squash, sala de ping-pong, solar si un snak bar unde se poate servi diverse feluri de pizza, hamburgeri, gyros si sucuri, apa, sau bere.

Restaurantul principal este la parter, in cladirea mare si are meniul destul de divers – fripturi, snitele, tocanita, deserturi, apa, susc, bere, etc. Accesul in restaurant sau snak bar se face gratuit, tot pe baza bratarii plasticate. Preturile la mancare sunt rezonabile, iar plata mancarii se face pe loc, la casa restaurantului sau a bar-ului. Exista si varianta ca – la intrarea in Aqua Palace – sa “incarcati” bratara cu codul de bare cu o anumita suma, pe care apoi o puteti cheltui in complex – la restaurante, sau sona de surf, squash, etc. In cazul in care nu “consumati” toata aceasta suma preplatita, la iesire se inapoiaza diferenta. Daca ati preplatit si servicii (masaj, etc) contravaloarea acestora nu se returneaza, chiar daca nu le-ati efectuat.

Din exterior, intre cele doua cladiri, chiar pe sub pasarela, este o intrare la stradul mare Hungarospa. De fapt, cred ca si din Aqua Palace se poate iesi in Strand, pe baza unui tarif suplimentar.

In zona snack bar-ului din cladirea cu surf-ul, se organizeaza uneori seara (sambata seara) party-uri, sunt afise si fluturasi peste tot cand sunt asemenea evenimente. De ex – sambata 22 mai a fost Retro Party.

Alte multe informatii utile, lista completa de tarife, variante de cazare (totul in romana) gasiti si pe site-ul lui Zoli (colaboratorul acestui site) click aici

Daca ar trebui sa facem o “comparatie” intre cele doua astfel de variante – Aqua Palace din Hajduszoboszlo si Aquaticum din Debrecen click aici este insa destul de greu.

Aquaticum Debrecen este mai mic decat Aqua Palace, este insa mai luminos, dar tarifele de lista sunt mai mari (4400 HUF, fata de 3200 HUF). Include insa si saunele in acest pret. Daca se ia biletul de intrare de la Zoli, devine insa foarte atractiv ca pret. La Aqua Palace saunele sunt separate, dar poti face in schimb surf, squash, etc, mai este si varianta cu strandul mare langa, deci sunt mai multe “facilitati”, chiar daca toate se platesc in plus.

Preturile la mancare sunt cam la fel la ambele.

Greu de spus care e mai bun. Daca ajungeti in zona, ar trebui sa mergeti la amandoua, distanta dintre ele este de aprox. 20 km. “Balaceala” placuta!

Trimis de presario in 26.05.10 09:52:34

VIZUALIZĂRI: 7448 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aqua Palace Hajduszoboszlo
Reduceri pentru membrii AFA:
  • 10% reducere ptr orice membru inregistrat AmFostAcolo
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

georgiana
[26.05.10 14:36:34]

Da, a fost interesant, dar eu n-as mai repeta vizita!

Cred ca e bun pentru perioada premergatoare incalzirii bazinului mediteranean, care e foarte interesant, cu nisip, palmieri, chiar si o corabie cu pirati, un elefant imens din piatra troneaza la cativa metri de intrare in apa... Deci mie mi-ar fi fost util daca as fi ajuns acolo in iunie, ca sa pot face afara baie si plaja! E indicat familiilor cu copii!

Sincer, mi s-a parut cam intunecos, iar eu sunt dependenta de soare!

Dar tu ti-ai facut ''temele'' foarte repede si bine si te notez cu un VOT FOARTE UTIL, pentru ca am citit aici niste lucruri pe care nu le stiam, dar si pentru ca tu si familia ta mi-a tinut companie acolo!

creivean
[26.05.10 18:07:04]

400 PMA şi-un SB de la Oradea pentru tine.

Foarte binevenit review-ul tău, mai ales că, aşa cum sti deja, la vară acolo-mi fac concediul.

Nu pot să nu remarc faptul că eşti un norocos putând face paralela între nou deschisul/mult lăudatul Aqua Palace din Hajduszoboszlo si mai vechiul/încă frumosul şi de văzut Aquaticum din Debrecen.

Parcă ai fost şi la Gyula, aşa că ai ceva experienţă, în/despre pusta maghiară.

Bravo, la mai mare.

presarioAUTOR REVIEW
[26.05.10 18:11:03]

La Gyula este un strand foarte mare, unde este foarte frumos vara ( cel mai frumos - dupa parerea mea ). Au si o zona acoperita care este functionala tot timpul anului.

creivean
[26.05.10 18:13:09]

Ştiam eu că, după Zoli, tu eşti cel mai informat pentru zona despre care discutăm.

creivean, domidoc, georgiana, presario
Alte impresii din această RUBRICĂAqua-Palace Hajduszoboszlo:

Reduceri pentru membrii AFA:
  • 10% reducere ptr orice membru inregistrat AmFostAcolo -
    IMPORTANT: pentru biletele consumate pana in 9 martie, reducerea este de 20%
    Solicitarile se pot trimite in limba romana
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

• pagină generată în 0.098254919052124 sec