ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 13 si 14 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Un weekend in Oradea

Cine n-a solicitat si utilizat voucherele de vacanta, "biletele" vedeta ale anului 2018, prin care multi romani au beneficiat de o vacanta?!

Suna destul de retoric sa intreb asa ceva, dar imi trebuia o introducere la postare :D

In luna August, cu voucherele vacanta, am decis, impreuna cu sotul si fiica mea, sa ne petrecem un sfarsit de saptamana in Oradea. Motivul calatoriei noastre a fost Spa and Wellness Nymphea, aqua parcul din Oradea.

Ca fiica mea sa nu se simta singura si sa nu se plictiseasca cu parintii, dar si pentru ca la cazare a trebuit sa rezervam doua camere, am luat-o cu noi si pe prietena fetei noastre.

Bun, decizia luata, am purces la rezervarea locurilor de cazare. Si cum am intentionat sa consumam toate voucherele dintr-un foc, am rezervat doua camere la Hotel Forum Continental Oradea, hotel cu clasificare de 4 stele. Altfel nu era posibil, decat doua camere. Aceste doua camere au costat pentru doua nopti de cazare, 1100 lei. Ok, ne-au ramas bani si pentru a achita de doua ori cina, micul dejun fiind inclus in pretul camerelor.

Hotelul este asezat foarte aproape de centrul orasului. Fara a fi critica si rautacioasa mai mult de 2 stele nu as da acestui hotel. Iata de ce: camerele erau curate, insa mobilierul era ponosit, aratau ca o incercare de reconditionare, adica erau vopsite scaunele, masa. Pe balconul camerei am constatat ca nu se facuse curatenie de ceva vreme, iar singurul si unicul mobilier al balconului era un scaun de plastic ce avea un strat generos de praf. Pentru aparatul de aer conditionat nu am avut telecomanda, ca atare am anuntat receptia legat de acest fapt pentru a nu fi acuzati de furt. In hol era un dulap cu o singura usa, usa care culisa stanga/dreapta nereusind sa acopere decat unul dintre spatiile de depozitare.

Baia a fost... cireasa de pe tort: prosoape putin rupte si cam zdrentuite, halate de baie putin patate, miros de mucegai/statut, apa cu care ne faceam dus mirosea a apa termala/sulf si avea o culoare ciudata.

Lifturile erau noi si fiind trei la numar asigurau destul de bine traficul. Hotelul a fost plin in acea perioada, adica intre 10 si 12 august 2018.

Restaurantul era frumos amenajat, mi-a placut designul. Ce nu mi-a placut a fost mirosul din interior, mirosea a cantina. Cu toate acestea am mancat acolo si vreau sa dau un 10+ pentru mancarea delicioasa consumata, desi cel mai ieftin fel de pe menu costa 25 de lei.

Holul si receptia sunt cam demodate, placile de faianta si gresie imbracand total aceste spatii. La barul din receptie am avut neplacuta surpriza ca, comand un mojito, doamna de la bar sa taie felia de lime pe marginea ghiuvetei de la bar cu un cutit de intins untul pe paine. Mnah, era aproape de inchiderea barului, ora 22 si doamna a fost draguta cu noi si ne-a luat ultima comanda inainte de a pleca acasa. Am apreciat gestul doamnei, de a ne servi dupa ora de inchidere!

In lobby exista un pian unde un domn interpreta melodii gen cafe concert, in surdina, ceea ce creea o atmosfera foarte placuta.

Daca este sa dau un mare 10 acestui hotel aceasta nota as da-o pentru micul dejun. Am servit in doua dimineti micul dejun. Da, recunosc, sunt gurmanda, iar micul dejun variat, bogat si gustos mi-a facut o impresie excelenta si a atenuat mult din partile negative si care m-au dezamagit. Ba mai mult, pe masura ce se golea vreo tava sau cosulet cu paine... sau cum ceva incepea sa se goleasca, imediat aparea cineva sa reumple. Pana si cafeau mi-a picat tare bine.

Fereastra camerei era catre Crisul Repede, o priveliste frumoasa, cu turla unei biserici in vederea din dreapta, iar in stanga cu vedere chiar la aqua park Nymphea.

Vineri seara, ca de altfel si sambata seara, am iesit la pas prin oras. Desi inca in constructie, pietonalele orasului au baruri, restaurante, pizzerii... iar cladirile istorice proaspat renovate fac deliciul ochilor. Noi tot cu capul in sus am umblat. Lume multa si civilizata, nu urla muzica si nici manele.

Am vizitat centrul nou renovat si am admirat galeria Palatului Vulturul Negru.

Am fost incantati de oras si pot spune ca ne-am promis sa revenim cat de curand si sa stam mai mult.

Strandul wellness and spa Nymphea ar merita o poveste separata, insa am vazut ca sunt deja povestiri ale altor turisti aici, pe "Am fost acolo", despre strand, asa ca tot ce pot sa adaug este ca orice efort de a petrece chiar si un week end la Nymphea, merita facut.

In plus, tin sa precizez, sfaturile citite aici mi-au prins foarte bine, in special sfaturile legate de procurarea biletelor de intrare, precum si sfaturile legate de locurile de servit masa.

Exceptand drumul Timisoara-Oradea si dezamagirile legate de cazare, pot spune ca a fost un sfarsit de saptamana reusit. Si noi, astia mai batrani, am avut parte de zambete circulare si aprecieri superlative din parte celor doua adolescente insotitoare... ceea ce, pana la urma, asta am dorit.

Trimis de ams in 24.09.18 19:51:05
Validat / Publicat: 25.09.18 08:38:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORADEA. A mai fost în/la: Transilvan8a, Bucovina, Litoral

VIZUALIZĂRI: 1126 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ams); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Si pentru ca nu m-am putut abtine sa nu pun o poza cu acest capac de canalizare foarte frumos
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.05 EUR pe cameră

Zoazore
    [25.09.18 15:44:32]

@ams:

= aici niciodata nu-i prea mult! Poti povesti cum ai perceput tu strandul, poate asa ajuti alti turisti, cu un articol mai nou!

ams, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂContinental Forum Hotel: