ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2018

Către satisfăcător

la PMM* = 56 USD

Nu sunt 5 stele

Dragi calatori,

Ma preocupa gandul ca unii dintre voi vor fi cazati in acest hotel de 5 stele… si din acest motiv am sa va impartasesc experienta mea, sperand ca va voi pune in garda pentru ce urmeaza.

Ajunsi duminica in jurul orei 11 la hotel, am primit bratarile de All inclusive (galbene) si fost lasati sa bem ceva in resort. Dupa mai bine de o ora (lucru normal, caci check-in-ul se face dupa ora 14) am fost invitati in camera. Vazand privelistea de la balconul colegei turiste si comparand-o cu a mea, l-am intrebat pe baiat daca nu are alta camera, a spus ca nu crede, i-am dat totusi 5 dolari pentru ca s-a efortat sa imi care bagajul. Nu trec 5min si aud batai in usa. Venise baiatul sa imi arate alta camera, pe laterala stanga a hotelului. Cand am deschis usa si m-am apropiat de balcon, s-a intins o priveliste cu adevarat superba. I-am multumit, dar am considerat ca cei 5 dolari au fost suficienti prima data, nu i-am mai dat nimic si a plecat cam greu. De aici incepe seria de tepe si pacaleli.

Vacanta vacanta, dar luni implineam si eu rotunda varsta de 30 de ani si voiam sa am acces la internet, sa postez ca tot omul o poza, sa corespondez online cu prietenii etc. Internetul nu este gratuit, nici macar acele 3 ore pe care scrie ca le aveti incluse, ca si client cu bratara galbena. Ma infiintez la receptie, mi se cer 10 euro sau 12 dolari pentru internet non-stop in sejurul de 7 zile. Internetul bunicel, bate in camera si mai departe pe plaja. Atentie, de banii acestia nu puteti conecta decat un device. Nu merg pe aceleasi user si parola si telefon si laptop si tableta si catel si purcel. Ori mai decartati 10 euro, ori bagati frumusel la loc in geamantan tableta sau laptop-ul.

Ca o paranteza, mai scrie ca aveti in camera un cos cu fructe proaspete. Pacaleala!

Despre camera… ce sa scriu. Mizerie. Mobilier vechi. Baia sub orice critica, de 2-3 stele. Colacul de la WC era vechi, mat de uzura, zgariat si murdar. Cada veche, murdara si ea. Spuneti-mi ca sunt neam prost, ce vreti, dar eu am intrat cu slapii, asta e. Cu sanatatea nu-i de joaca. In camera, va marturisesc ca simteam nevoia sa am un pachet de servetele umede de mobila, era praf. Am regretat teribil ca nu mi-am luat niste alcool sanitar sa sterg colacul de la WC si telecomanda. Nu va jucati, nu va iluzionati ca sunt 5 stele si veti primi sapunuri si lotiuni din cele mai alese… Luati cu voi gel de dus, sampon, balsam, lapte de corp, betisoare de urechi, rondele de vata etc. Sapunul de maini, gelul de dus si samponul… lasau de dorit. Mamaie, Dumnezeu s-o ierte, facea in curte sapun de casa, la fel ca cel din hotel. Nu veti primi nici halat si papuci.

Pentru ca am avut excursii la Luxor si Cairo unde se porneste cu noaptea-n cap, puteti cere cu o zi inainte micul dejun la pachet. Sa va spun exact ce primiti: 2 painici goale, un triunghi de branza topita, un cub de margarina, putina miere, o banana/portocala, un ou (fiert probabil, desi la tembelismul lor, nu ma mira sa fie crud…) o felie de cozonac si un suc mic din prafuri - un soi de Trompi :). Toate acestea le-am bagat in gura cu mana, pentru ca tacamuri nu am primit, decat tura a 2a la Cairo :) Pregatiti-va singuri din timp pachetul, luati ce considerati bun de cu seara, ce va impacheteaza ei puteti da de pomana a 2a zi pe drum femeilor cu burka si copiilor.

O sa va ceara bani pentru lucruri absolut banale. O sa va pandeasca pe hol sa va intrebe daca e curata camera, sa va simtiti sa dati cate un dolar. Eu am dat de 2 ori si mi s-a luat. Pai, ce-ai facut Bobita, paharul mi l-a lasat murdar de Aspirina, nematurat in baie, in camera, nu tu strut sau lebada din prosop… pentru ce sa-i mai las?? E drept, mai schimbase lenjeria de pat.

La capitolul entertainment, echipa de ucrainieni sta ceva mai bine. Dar pana si aia cersesc sa le lasi review-uri bune pe tripadvisor. Toata lumea cerseste ceva acolo. Ziua puteti face un soi de aqua gym, water polo, stretching, cardio, darts, volei etc. Doamnelor, vedeti ca un baiat negricios care daca va prinde la joc in piscina, va arunca cu apa in ochi si par. Se intampla si lucruri din acestea cand mintea nu este suficient de coapta.

Stand la plaja o sa mai vina diversi sa va hartuiasca cu masaje, calarie, submarine, camile, si cate si mai cate. Daca sunteti interesati, negociati orice pret vi se arata.

Snorkeling nu am incercat sa fac acolo. Sincer am impresia ca nu aveti ce vedea. Luati excursia speciala pentru insula Paradis si veti fi dusi in larg pentru snorkeling sa vedeti coralii si pestii superbi – merita 100%.

Mancarea este variata, dar dupa gustul meu cam lipsita de nutrienti. Cartofii prajiti sunt din punga si puiul e fad. Mi-a lipsit mult carnea de porc. Bauturile alcoolice sunt de calitate indoielnica. Am baut apa, Cola si Sprite. Sa nu uit: NU inghititi apa de la robinet! Nu este potabila! Vi se spune asta si in autocar, pe drum. Nu uitati ca sunteti in lumea a 16a! Va puteti spala pe dinti, dar nu inghititi! Beti doar apa plata din rezervoarele din resort.

In imprejurimi o sa gasiti 5-7 magazine cu suveniruri, atat. Pe holul hotelului este un magazine de bijuterii. In mod straniu, cand am ajuns acasa, bijuteria de argint a coclit intr-un loc. In rest, frecata cu pasta de dinti a ramas ok. Cine stie ce amestecuri de material folosesc. Nu m-am aventurat singura cu taxiuri si alte balarii in oras, intrucat am avut alt program stabilit.

In orice caz, nu este un resort de 5 stele. I-as da 3-4.

Vacanta placuta!

Trimis de Adela88 in 19.09.18 12:33:02
Validat / Publicat: 19.09.18 13:05:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 6734 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adela88); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.00 USD pe cameră

[19.09.18 21:17:16]

nicole33
    [21.09.18 14:16:11]

@Adela88:

Dacă ar fi sa parafrazez titlul dat de tine articolului, as adauga și faptul ca nici prețul plătit de tine nu este tocmai unul pentru cinci stele veritabile, nu-i așa?

Prieteni ai mei care au fost relocați aici de la un resort tot de cinci stele dar mai slab au fost de-a dreptul incantați, dar gusturile nu se discuta.

Este doar o părere, greșita, zic eu, după ce am văzut poze superbe făcute pe plaja acestui hotel, unii chiar au avut ce vedea, fără a plăti in plus pentru excursii de tot felul, zi de zi la acest hotel. Dar când ești pornita sa vezi totul in negru, nici peștii nu sunt suficienți de mulți sau de colorați

Cu Internetul rezolvai elegant cumpărând o cartela locală cu net și puteai face hotspot pentru oricâte dispozitive doreai. Eu am dat 14 USD pentru 8,8 GB de net de la Vodafone valabili o luna și sigur îmi vor mai rămâne după doua săptămâni de sejur.

Este absolut logic și de bun simt sa nu poti conecta mai multe dispozitive pe același user. Peste tot este așa. Altfel ar cumpara unul singur și ar folosi 20 și nu cred ca ar fi tocmai corect.

Cât au costat excursiile la Luxor și Cairo?

Adela88AUTOR REVIEW
    [21.09.18 15:05:41]

@nicole33: Stimata doamna, daca dumnevoastra considerati ca un colac de wc murdar si zgariat, si o cada nespalata vreodata fac cinste unui hotel, indiferent de cate stele ar fi reprezentat, atunci nu merita sa discutam si alte aspecte. Nu trebuie sa fiti doctor in geografie ca sa intelegeti ca nu sunt aceleasi specii de corali si pesti si la malul, si in largul Marii Rosii. Nu va obositi sa puneti alte intrebari, acesta a fost primul si ultimul raspuns adresat dumneavoastra.

Adela88AUTOR REVIEW
    [21.09.18 16:48:53]

@webmaster: da este ok.

Alexandraada
    [02.10.18 17:39:47]

Buna ziua. Ne am intors acum câteva zile de la Dea Star si pot spune ca am vazut/simtit alte lucruri decât dumneavoastra. Am fost 3 persoane dar acolo am intalnit alti 11 oameni cu care am petrecut concediul zi de zi.

In primul rand confirm faptul că da, 5 stele in Africa nu sunt egale cu 5 stele Europene. Dar hotelul este frumos, curățenie in camere ni s a făcut zilnic (fără lebede, este adevarat). Snorkellingul la hotel a fost uimitor, trebuie doar sa stii unde sa privesti. Samponul si săpunul erau marca locală, este adevarat dar foarte foarte bune. Voi atașa poze cu părul meu, care imi depășește cu mult talia si se vede clar cat de frumos arata deși m am spălat zilnic cu acel șampon. Pentru pretențioși exista oricand șampon european la magazin.

Imad, băiatul negricios din echipa de animație (care apropo, ni s a parut o echipa foarte prietenoasa) incerca doar sa faca turistii sa se simta bine, cu riscul de a le uda părul... de, se mai întâmplă în piscina. Era suficient să schimbați câteva cuvinte cu ei ca sa va dati seama ca au atat de putin si cu toate astea zâmbesc 24 de ore din 24.

Bijuteriile din receptie sunt veritabile, atat aurul cat si argintul (care apropo uneori capătă o culoare ciudata si se curăță fix cu pasta de dinti), lucru verificat de mine ieri in Romania.

Cu internetul se rezolva simplu, 9 dolari la magazinul din receptie pentru 4gb.

Păcat ca nu ati iesit pe străzi, Păcat ca nu ati incercat sa cunoasteti mai mult oamenii si sa va uitati mai putin la casa din baie care da, era mai uzată decât la 5 stele in Turcia. Dar va garantez ca nu am pățit nimic, nici unul dintre cei 14, nici macar copilul de 5 ani al unei familii din grup.

Ca sfat pentru cei care merg in Africa:lăsați în urma Europa si prejudecatile, incercati să îi intelegeti viata si cultura. Am fost atât in Egipt cat si in Maroc si m am intors acasa altfel. Voi reveni cu o recenzie atat despre Sea Star cat si despre Egiptul asa cum l am simtit noi. Toate cele bune!

[02.10.18 17:53:16]

@Alexandraada: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Alexandraada
    [02.10.18 17:57:00]

@webmasterX: Multumesc, ajung acasa si ma apuc de scris. Va citesc de multi ani, ceea ce se scrie pe Afa mi a fost de folos in toate tarile pe care le-am vizitat dar nu am avut curajul sa scriu până acum. Sper sa nu fac greseli, o sa incerc sa ma familiarizez cu scrisul pe aici.

resita2009
    [08.01.19 09:23:27]

@Alexandraada: n-ai mai scris nimic, ma intereseaza si alte pct de vedere al celor care au fost pe aici

robocapady
    [14.02.19 16:37:53]

@Adela88: salut!

am fost si eu la acest resort, si ai mare dreptate dar de banii astia atat ni se da!

ionesku2007
    [08.08.19 14:25:36]

@Adela88: Ai dreptate, am fost acolo si sunt intru-totul de acord cu parerea ta.

Adela88, Alexandraada, ionesku2007, resita2009, robocapady
    Alte impresii din această RUBRICĂSea Star Beau Rivage Hotel: