ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2018
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 16.09.18
SEP-2018

Safari Adventure

Safari Adventure, asa s-a numit excursia in care am plecat de la Desert Rose Resort - vezi impresii. Sigur, cand vorbim de safari eu m-am gandit initial la a calatori printr-o zona cu animale si observarea loc, dar cum lucrurile in Egipt nu sunt tocmai la fel ca la noi, a fost diferit. Aceasta excursie a inclus vizitarea unui sat de beduini, plimbarea cu o camila, conducerea ATV-urilor si a buggy-urilor terminata cu un show de dans si fachiri. Dar sa incepem cu inceputul.

La ora 12 a fost plecarea din resort, au venit 3 jeep-uri, in care am stat 8 persoane, in partea din spatele soferului, dar nu pe scaune ci pe niste bancute, fata in fata. Am plecat pe autostrada spre intrarea in desert si am avut norocul zic eu, sa avem un sofer bun, foarte bun, dar nu cred ca toata lumea e de acord cu mine :) Pana la intrarea in desert s-a apropiat de masina din fata, care era tot din convoiul nostru sa zic, pana asa, cam la 10 cm, la viteza de vreo 100 de km la ora, sigur, o senzatie faina, dar care se putea termina nasol. Era doar un preview lejer la ce urma sa vina in desert. Am intrat in desert unde ne-am mai intalnit cu inca un grup si acolo l-am cunoscut pe Basem, ghidul nostru din acea zi si din fericire si din ziua urmatoare, in excursia la Cairo. Fotograful nu a mai avut loc in masina astfel ca s-a suit pe masina, picioarele ii atarnau langa geamurile noastre. Nici in ziua de azi nu imi explic cum fotograful a rezistat pe masina, in fine, o fi un soi de Spider-Man.

Am plecat spre satul de beduini cu soferul nostru, care evita cu desavarsire orice urma de drum, sau poteca facuta de cei dinaintea lui pe acolo. Si asta la 70-80 la ora. A fost o senzatie foarte faina, putin infricosatoare, mai ales ca unde stateam noi nu aveam de ce sa ne tinem, ce sa mai vorbim despre centuri de siguranta. Ideea e ca am ajuns cu 10 minute inaintea tuturor.

Am fost condusi intr-un cort de al lor, ne-au fost explicate traditiile beduinilor si modul lor de viata. Am primit o apa, doua cornuri si ceai si narghilea pentru cine a dorit. Dupa aproximativ 40 de minute am mers in spatele cortului, cam la 200 de metri unde ne asteptau 10 camile. Plimbarea pe camile a durat cam 5 minute, destul cat sa iti faci poze si sa spui ca ai fost pe camila :) Am avut apoi ocazia de a asista la prepararea unei lipii traditionale, intr-un alt cort, unde gatea o femeie beduin.

Dupa toate astea am plecat spre centrul de unde urma sa conducem ATV-uri si buggy, iar am ajuns cu 10 minute inainte de toti gratie acestui Michael Schumacher al desertului care ne-a dus pe drumuri numai de el stiute. Ne-au fost inchiriate masti de schi, 3 euro bucata, si am condus ATV-urile pentru aproximativ 40 de minute, chiar cand apunea soarele, o experienta din nou foarte frumoasa, pe care o recomand tuturor. La intoarcere am asteptat sa ne luam buggy-urile, cam 20 de minute am condus prin desert, pe cand am ajuns inapoi la baza, era noaptea, nu aveam faruri sau lumini pe buggy-uri, din nou o experienta frumoasa.

A urmat cina, in stil bufet suedez, si un spectacol cu o dansatoare din buric, un dansator, barbat, tot asa ceva traditional si apoi un fachir. Ne-am intors la masini si in jurul orei 20 am ajuns inapoi la resort. Eu personal recomand aceasta excursie. Excursia a fost achitata la pachet cu alte trei excursii, astfel ca nu stiu exact pretul, dar e undeva la 40 de euro.

Trimis de Bolle in 17.09.18 14:54:04
Validat / Publicat: 17.09.18 16:04:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2252 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bolle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [17.09.18 16:04:39] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 29&ridAnt=89883

• Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: