ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2018
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
SEP-2018

Hanul Bachus

În drum spre Moldova, cu 16 km înainte de a ajunge la Focșani, orice drumeț - trecător în goana mașinii - nu se poate să nu fi semnalat Hanul Bachus. Situat în localitatea Popești, chiar la șosea - pe DN 85 - Hanul Bachus este oricum un binemeritat loc de popas cu atât mai mult cu cât alături se află o piață de vinuri. În funcție de anotimp, dacă ești interesat, acolo mai poți găsi struguri, must proaspăt, țuică și fructe de la producătorii locali. Un alt punct de reper - Motel "Popasul dintre vii" situat pe cealaltă parte a DN 85. Trebuie să menționez și faptul că traficul în zonă este de cele mai multe ori foarte intens. Dacă nu intenționează să oprească, din ambele sensuri mașinile trec pe acolo în mare viteză. Deci, atenție la traversare!

La Hanul Bachus noi poposim aproape de fiecare dată când mergem spre Moldova părinților mei. De câteva ori - așa cum s-a întâmplat și recent - am rămas acolo pentru masă. Pentru că... parcă nimic nu este mai potrivit decât o ciorbă caldă, bine făcută, atunci când ai plecat devreme la drum, fără putința de a-ți onora obișnuitul mic dejun. Drumeții obosiți, pe care i-a prins noaptea prin acele meleaguri, pot solicita și o cameră pentru odihnă, dar, pentru că nu cunosc detalii în legătură cu acest aspect, nu voi spune mai mult. Mă voi mărgini la a descrie experiența noastră la o masă de prânz la Hanul Bachus. Despre loc de parcare nu trebuie să spun decât că nu constituie o problemă. Acolo, pentru masă, pentru câțiva struguri proaspeți sau numai pentru toaletă, opresc nu numai autoturisme, ci și autocare și tot felul de mașini mari.

Fie iarnă, fie vară, la Hanul Bachus mi-au plăcut întotdeauna decorurile exterioare. Printre brazii și tufele de lângă alei, vei vedea ghivece cu flori, căruțe decorative, o fântână, un mic bazin și mai multe personaje viu colorate care fac deliciul copiilor și nu numai. Nu sunt autentice lucrări de artă, dar animalele, păsările de lângă bazin, piticii, Moșul și Baba Cloanța și-au găsit locul potrivit în grădina de la Hanul Bachus. La intrarea din lateral, bucătarul mustăcios - și el un kitsch frecvent întâlnit la intrarea în restaurante sau terase - ne întâmpină cu tăblița pe care scrie că putem găsi la chioșc - fără a mai pierde timpul așteptând - mici, cafea, înghețată și bere.

Terasa acoperită, cu mese și bănci lungi, de lemn, ne-a atras mai mult decât interiorul, mai ales acum când timpul încă este frumos și temperatura agreabilă. Fețele de masă în stil popular și numeroasele plante (unele agățate, altele pe pervaz, pe marginea pridvorului sau chiar pe jos), crează o atmosferă plăcută.

De îndată ce ne-am făcut apariția, am fost întâmpinați de o ospătăriță. Am solictat o bere fără alcool și meniurile. Am fost plăcut impresionați remarcând că Hanul Bachus oferă meniul zilei în patru variante, la prețul de numai 17 lei. Ne-am hotărât să-l încercăm și noi, dar pentru că meniul - varianta 3 (Ciorba de perișoare, Tochitură cu mămăliguță și Pâinea casei) se terminase, am comandat pentru mine o ciorbă de perișoare, pentru soțul meu o ciorbă de văcuță, iar pentru amândoi câte un escalop de porc cu piure și ciuperci. Alături de ciorbele garnisite cu verdeață proaspătă au sosit smântâna și ardeiul iute. Pâinea casei a fost minunată, proaspătă și cu un gust de neuitat.

Prețuri? Am atașat câteva file din meniu pentru ca fiecare să-și poată face propria impresie. Nouă nu ni s-au părut mari. Acest prânz servit atunci când aveam mai mare nevoie, nu ne-a costat mai mult de 60 lei. Pentru două persoane.

Concluzii

Nu vreau să laud Hanul Bachus în mod excesiv. Fițoșii poate că vor strâmba din nas la un prânz cu meniul zilei sau la un restaurant situat la drum, printre vii. Noi apreciem amplasarea lui, iar faptul că îți poți ostoi foamea "la botul calului", fără a căuta și fără a aștepta prea mult, ni se pare mai mult decât lăudabil.

Cu alte ocazii, în anotimpul friguros, am luat masa și în interior. Interiorul este ceva mai dichisit, cu lambriuri și cu mobilier din lemn sculptat, iar serviciul a fost la fel de bun.

Trimis de iulianic in 16.09.18 14:05:18
Validat / Publicat: 16.09.18 18:25:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FOCȘANI.

VIZUALIZĂRI: 2116 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Hanul Bachus - Flori și decoruri în gradină.

DOINITA
[16.09.18 22:58:42]

Desi e in drumul nostru, de la Botosani la Bucuresti, recunosc ca nu am mancat niciodata acolo, pentru ca e prea aproape de Bucuresti. La dus nu mancam pentru ca vom manca in Bucuresti, la intoarcere, abia am mancat, in Bucuresti!

Poate va veni si vremea lui, a hanului, dar oprim pentru struguri...

[17.09.18 11:13:09]

iulian68
[17.09.18 19:56:37]

Am vazut acest local cand ma intorceam de la Focsani, insa era o ora prea matinala ca sa ii calc pragul si oricum singur nu prea am obiceiul sa ma opresc si sa mananc. Insa mi-a placut cum arata si pentru urmatorul drum la Focsani sigur nu-l voi rata! Felicitari!

DOINITA, iulian68
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Focșani: