Descoperă Madeira

Avatar ford
DIN Giurgiu
înscris/ă în 14.06.18
SEP-2018

Madeira... un loc unde TREBUIE sa ajungi!

Voi incerca sa fiu cat mai scurt, daca se poate vorbi pe scurt despre Madeira!

Mai toata lumea a auzit de ea! Mai toata lumea stie ca este o insula, si ca este cam departe. Noroc ca romanii au cam inceput sa se sature de Spania, Grecia, Franta, Anglia sau Italia. Adica undeva, afara" dar cat mai aproape.

De unde sa stii ca exista asemenea minune pe pamant???

Eu am auzit de la, lumea lui Banciu "! Am prins odata cand facea referire la Madeira si la cum au construit aia autostrazi in munte si ce au reusit sa faca cu fonduri europene.

Mi-a starnit curiozitatea si am inceput sa caut. Absolut toate reviw-rile ereau numai la superlativ! Daca te apuci sa citesti, mai ca-ti vine sa-ti faci bagajul si sa pleci cat mai repede. Noi am plecat cu grup organizat din mai multe motive si nu mi-a parut rau.

Nu voi repeta, ce au mai scris si altii! Trebuie doar sa va spun ca plecarea trebuie sa fie organizata pentru ca sunt atatea de vazut incat 10 zile se scurg rapid. Dar pe net gasesti cu rabdare absolut totul! De la obiective, pana la mancare, bautura, transport si preturi!

Trebuie sa va spun ca aproape pe toti ce pasesc pe acest taram, ii incearca un gand si o intrebare de genul: cum ar fi Doamne!... sa vinzi tot in Romania si sa-ti petreci restul zilelor aici??

Gradual, fiecare zi a fost mai frumoasa decat cealalta! Numeri pe degete cu tristete zilele ramase.

Oamenii aceia, traiesc permanet intr-o sarbatoare! Si atrag turisti! cca 1 milon pe an!

Au avut 34 de ani un singur guvernator care a avut viziune si a stiut cum sa foloseasca banii multii, de la Uniunea Europeana. Ceea ce veti vedea acolo, intrece orice asteptare dar va face o idee la gat de harnici si civilizati sunt acei oameni.

Nu au praf, absolut deloc! Toate masinile sunt enervant de curate! Aproape toate par noi! Nu sunt insecte! Seara la lumina becului nu se strang insecte... deci nici tantari!

Dupa ce vii din Madeira, constati ca esti incarcat energetic pozitiv si ca ai fost norocos si inspirat sa alegi o asemenea locatie. Fireste ca o vei bifa ca pe o realizare!

Dupa ce va acomodati cu imaginile incredibil de frumoase, aproape ireale, am rugamintea sa va uitati cu atentie si la detalii! Oamneilor astora nu le-a scapat nimic, nimic nu este lasat la voia intamplarii, nimic nu este trecut cu vederea, totul este curat, vopsit. Totul este facut sa incante ochiul 1 Si asta nu numai in zona turistica! Sa va uitati pe traseu in curtile oamenilor, la case, la garduri, la gradini! Realizezi cu tristete... cat de departe suntem noi!

Cand am venit in tara, la saptamana, a trebuit sa plecam intr-un circuit cu vaucherele

sotiei. Am ales cele mai spectaculoase locuri de la noi! Busteni-Babele si Sfinxul, Lacul Rosu, Cheile Bicazului, Sovata, Transfagarasean (chiar la Balea)

Fara, dar si poate ca si noi avem locuri frumoase in aceasta tara! Te doare sufletul sa vezi cata delasare, cata indolenta, cata nepasare exista peste tot! Mi-ar lua prea mult sa enumar tot ce nu se incadreaza cu conceptul de turism civilizat! Mare, mare pacat!

In Madeira mergeam cu rasuflarea taiata si la noi pe 10 aug la miting aia se bateau ca chiorii! Si la stadiul asta vom ramane! Cu asemenea clasa politica nu vom facea in veacul vecilor nimic! Practic, scriu aceste cuvinte doar ca sa multumesc celor ce au scris anterior si care mi-au permis sa ma informez in detaliu, dar si sa-mi exprim indignarea fata de ce se gaseste la noi!

Pentru 10 zile la Madeira, merita sa muncesti si sa astepti un an fara probleme!

Cuvintele, oricat de dibaci ar fi scrise si cu oricat talent ar fi concepute nu pot inlocuii imagina globului ocular! Eu am facut un film si l-am insotit de muzica portugheza! este o adevarata relaxare sa-l vizionez!

Dupa acest sejur, va spun sincer ca ma uit ca prostul si nu stiu incotro am sa o iau la anul!

Am citit deja de insulele Azore... dar nu se ridica la ce-ti ofera Madeira. Probabil o excursie in China mai poate veni cu atat de mult frumos ochiului si sufletului!

PS! Nu stati pe ganduri! Alegerea merita toti baniiii... si inca ceva!

Absolut totul este frumos, dar va recomand ca pentru Pico do Arieiro sa va rezervati musai o zi intreaga! Si la fel sa nu ratati catamaranul! si vinul, si...

Impresii încărcate de ford in 14.09.2018 19:32:49

Validat / Publicat: 14.09.18 23:43:18

• A fost prima sa vizită/vacanţă în PORTUGALIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ford); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 9 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de ford? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[14.09.18 23:42:57]

@ford: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 89&ridAnt=89833

- mprofeanu
[15.09.18 19:15:43]

@ford: Am citit cu plăcere ce ai scris despre Madeira, niște poze făcute acolo de tine ar fi un câștig în plus...