ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2018
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 29.08.12
AUG-2018

A lifetime's experience

Cand am hotarat sa mergem in Cappadocia normal ca am hotarat sa zburam cu balonul. Nu se poate altfel! In momentul rezervarii hotelului am primit un mail prin care cei de la hotel ma anuntau ca pot intermedia diverse excursii printre care si zborul cu balonul. Citisem ca s-a mai ieftinit excursia asa ca speram sa gasesc pentru toti 3 ceva la 250 euro. Cei de la hotel mi-au spus ca pretul minim care mi-l pot da este de 360 euro (120x3 necontand ca e vorba de adulti sau copii, de fapt acolo am vazut ca scrie clar pe nacela max 20 persoane fara alte indicatii). Ce nu luasem eu in calcul era perioada, era in plin sezon turistic si in plus, in plin Kurban Bayram. Am inceput sa caut pe net si sa trimit mailuri, toti imi spuneau ca nu se pune problema de reduceri in aceasta perioada si pretul era mai mare de 120 euro/persoana. Prin urmare dupa o saptamana de cautari si zeci de mailuri am revenit la oferta hotelului si am batut palma cu ei. Nu am vrut sa risc sa ajung acolo si sa nu gasesc zbor, mai ales ca nu stateam decat 2 nopti deci putine dimineti disponibile pentru zbor. Pe parcurs am aflat ca au existat persoane care au gasit cu 110 euro, mai jos nu.

Am intrebat de ceva avans, la hotel era cu plata la locatie, si mi-au spus ca nu e nevoie. Cand am ajuns la hotel odata cu cazarea am achitat si zborul cu balonul. Am fost informat ca plecarea va fi a doua zi la 4.30 si m-au intrebat daca vreau sa ma trezeasca ei, le-am spus ca da.

In timpul vizitelor de dupa amiaza am avut un moment in care m-am panicat putin. La Castelul din Uchisar ajuns pe o margine la inaltime nu mi-a placut sa privesc in jos. M-am gandit ca ce voi face a doua zi la 700-800 m daca acum la 50 m mi-e teama. Oricum dorinta de a zbura era mare asa ca am zis ca trec eu si peste teama asta. Seara o noua problema, de fapt de pe la ora 17 s-a pus un vant puternic, stiam ca in caz de conditii meteo nefavorabile nu se zboara, asa ca iar strangeri de inima.

Seara ne-am culcat devreme stiind ca a doua zi va fi o zi lunga, bine nu toti stiau asta, pentru printesa zborul era o surpriza care urma sa fie devoalata abia dimineata.

La 3.33 m-am trezit si m-am uitat la ceas, am hotarat ca nu mai are sens sa adorm asa ca usor am dat desteptarea. Intai mami iar dupa ce ne-am facut toaleta de dimineata am trezit si printesa care dormea dusa. La inceput nu a inteles ce avem cu ea, afara era intuneric si nu se anunta nici o plecare cu noaptea in cap. I-am spus, pentru inceput nu a inteles despre ce e vorba, apoi cand s-a trezit de-a binelea nu ii venea sa creada ce o asteapta. Pe la 4.15 eram gata de plecare, dar era devreme. Am iesit in curte sa admiram stelele si sa vedem forfota de pe strada. Deja era plin de microbuze care mergeau sa adune turistii si plin de jeepuri care aveau in remorca nacelele si baloanele. Cand astepti timpul trece greu. Se face 4.30 si nici o miscare, nu venise nimeni sa ne trezeasca, bine poate venise dar vazand ca avem lumina aprinsa nu mai batuse la usa. Nu se vedea nimeni in zona. Am inceput sa dam ture, eu si printesa, intre curte si strada, era greu intre ele fiind o panta abrupta. Daca au uitat de noi? Daca cei de la hotel au uitat sa spuna celor cu balonul ca existam? In sfarsit opreste in strada un microbuz, soferul coboara, intra in curte, trece pe langa noi ca si cum nu existam urcand valvartej spre “receptie”. Nu stiu daca acolo a vorbit cu cineva. Coboara si atunci il abordez: for the balloon? yes si a inceput sa citeasca numele din tabel. Ura nu ne-au uitat! Am urcat in microbuz, am mai luat si alti turisti apoi am ajuns pe un teren liber mai jos de Open air museum. Acolo pustiu. Dupa 8-10 minute soferul vorbeste la telefon si pornim, ajungem aproape de valea Zelve, aici un camp cu 6 baloane intinse. La coborare ni se indica care e balonul nostru, ne indreptam spre el si suntem intampinati de pilot (aveam sa aflu dupa aceea) care ne invita sa luam un ceai, o cafea, un fursec. Emotiile deja erau mari. Afara nu mai era nici macar o pala de vant. Nu era frig dar totusi au fost bune gecile de vant care le aveam pe noi (primul concediu in Turcia cand geaca e utila). Nici un balon nu era umflat. Incepe sa se crape de ziua. Sunt pornite doua ventilatoare mari care incep sa umfle balonul, cand e umflat sunt pornite flacarile care il ridica si il pun in pozitie verticala. Se da adunarea si incepe imbarcarea, printesa e prima care urca fiind cea mai mica dintre pasageri, ne suim si noi impreuna cu 2 italience, in restul compartimentelor sunt japonezi, francezi englezi si nemti (o doamna cu origini turcesti restul erau nemti). Se prezinta pilotul: Abdulah, nu pare un nume turcesc si m-a dus cu gandul la ISIS :)). Ne prezentam si noi apoi un mic instructaj pentru aterizare. La 5.32 pe nesimtite balonul se ridica de la sol, nu ne-am dat seama decat cand am vazut ca dezleaga franghiile de ancorare. Ce a urmat nu poate fi descris in cuvinte, sunt senzatii care trebuie sa le simti. Am zburat aproape de stanci (mami s-a speriat avand impresia ca ne vom lovi de ele) am zburat deasupra celorlalti, am coborat si am urcat pana la 1900 m (avand in vedere ca platoul este la 1100 m eram cam la 800 m deasupra solului) totul atat de lin ca nici nu iti dadeai seama de schimbari decat cand priveai in jos. Apropo de frica mea de inaltimea nu am avut nici un moment sentimentul de teama. Totul a culminat cu o aterizare perfecta. A fost singurul balon pus direct pe remorca, la restul baloanelor pe care le-am vazut aterizand, cei de la sol trebuind sa traga de nacela pentru a o aduce deasupra remorcii. Era 6.25, totul a durat 53 minute, dar parca a fost o clipa. Cum mi-a spus Dana 2008 se pare ca totusi visele se implinesc cand crezi in ele.

A urmat mica festivitate cu sampanie fara alcool pentru a sarbatorii! ” Ce sarbatorim? ” a intrebat Abdulah. Singura care a stiu a fost frantuzoaica (se vede ca era din patria baloanelor cu aer cald): faptul ca suntem in viata! Toata lumea a ras, poate si pentru faptul ca nu ne-am simtit in nesiguranta in nici un moment. Au urmat diplomele si prezentarea filmului video facut care l-am primit pe stick contra a 20 euro. Astfel s-a terminat “ a lifetime’s experience” asa cum scrie pe diploma primita care atesta ca am zburat cu balonul. Compania care ne-a asigurat acest acest moment unic a fost BALLOON TURCA.

Cum am fost printre primii la decolare am avut posibilitatea sa admiram dupa aterizare si cerul Cappadociei plin de baloane. Am ajuns la hotel pline de energie si pregatiti pentru o zi care urma sa fie unica.

Trimis de nrs † in 14.09.18 18:24:12
Validat / Publicat: 14.09.18 19:10:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2262 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

crismis [14.09.18 19:52:56] »

@nrs: Mi-a venit inima la loc! Prințesa cred că a fost... într-al nouălea cer! ???????????? La propriu și la figurat!

michaela_1961 [14.09.18 22:12:16] »

WOW! iti citesc cu mare interes impresiile, dar in balon eu una nu m-as urca. Nu te supara, cati ani are printesa de nu se plange ea de atata mers cu masina, de atatea castele (bine, stiu ca e o printesa, dar totusi) si atat de curajoasa?! Felicitari, astept cu interes urmatoarele articole. Calatorii minunate si numai vise implinite!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [14.09.18 22:43:44] »

Am retrăit cu tine senzațiile zborului cu balonul care pentru mine rămân provocarea cea mai mare până în prezent. Citeam şi zâmbeam vazandu-mă parcă pe mine la ridicarea balonului de la sol plină de emoție.

Îmi pare rău că prețul s-a cam dus în sus şi el, de fapt, cred că revine la normal după o perioadă nu prea lungă în care a fost ținut destul de jos în scop promoțional.

Felicitări pentru experiența voastră minunată! Ați fost norocoşi că ați zburat din prima zi!

nrs † [14.09.18 22:57:00] »

@crismis:

printesa a fost intradevar in al noualea cer, dar ce ma bucura este ca i-a placut foarte mult si la "pietroaie"

nrs † [14.09.18 23:00:16] »

@michaela_1961:

printesa are exact cat scrie in caseta 7spre 8 ani, mai corect avea ca acum e fara spre , nu se plange deloc de mers cu masina, la nici 2 ani am fost la mare cu masina (500 km) si nu au fost probleme, am marit distanta zilnica an de an pana anul acesta cand am batut recordul. mai greu e la intoarcere cand stie ca totul s-a terminat. voi scrie si depre drum

cat despre balon... am zis ca si eu m-am panicat la idee, dar odata suit in nacela nu simti cum urca si coboara. la inceput am zburat jos printre stanci si ii invidiam pe cei ce erau sus in mijlocul cerului, deodata am auzit flacara cum porneste si imediat am ajuns deasupra celorlalti (probabil era doar o impresie)

nrs † [14.09.18 23:09:25] »

@irinad:

am zis ca m-a cuprins spaima cand am vazut cum batea vantul seara, cand m-am trezit primul lucru a fost sa deschid usa si sa ies in curtea pensiunii, totul era calm si linistit, m-am linistit si eu (pe moment).

tu ai descris totul atat de frumos incat m-ai facut sa spun ca nu se poate Cappadocia fara balon , in plus si pretul care l-ai prins mi-a dat curaj sa sper, apoi desi nu era ce speram am acceptat pretul oferit pentru ca este exact ce scrie in titlu!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [14.09.18 23:51:08] »

@nrs:

Felicitări!

Dacă la primul articol despre Cappadocia am dat start vot, acum am citit mai târziu, dar am avut norocul să văd şi nişte poze deosebite.

Tare secretos mai eşti, nelăsând să se înţeleagă că aţi avut parte şi de cea mai tare experienţă din Cappadocia: zborul cu balonul, un adevărat must. Dar eu am avut răbdare şi am în continuare aşteptând şi restul poveştilor turceşti de anul acesta.

nrs † [15.09.18 09:49:15] »

@nicole33:

nu sunt secretos dar nu trebuie sa luam lucrurile la rand? oricum este partea de vacanta care ne-a incantat cel mai mult, fiind ceva cu totul deosebit.

mai urmeaza, dar nu e tot atat de spectaculos precum Cappadocia, sunt si dezamagiri si lucruri frumoase

elviramvio [15.09.18 20:35:35] »

@nrs:

Aşteptam de ieri articolul ăsta, bănuiam eu că ai plutit în lumea basmelor anatoliene!

Mă bucur că ţi-ai învins teama, ca şi mine de altfel. Aţi fost şi norocoşi pe deasupra, atât cu vremea cât şi cu un pilot excelent.

Abdulah este un nume arab dar folosit în multe zone musulmane. Inseamnă "slujitorul lui Allah", de la Abd Allah (scuze pentru completare dar... mă ştii)

Vacanţe frumoase mereu!

elviramvio [15.09.18 20:39:15] »

@michaela_1961:

Sunt, ca vârstă, ceva mai măricică decât tine, tot aşa am zis şi eu până anul acesta când totuşi am comis-o, m-am dat cu balonul!! Concluzia este că mi-aş mai dori o tură tot în Cappadocia!!

michaela_1961 [15.09.18 21:26:25] »

@elviramvio: Atunci astept sa ajung la varsta ta, acum sunt prea "mititica" si mi-e frica Nu, pe bune, eu in dracia aia nu ma urc! poate si faptul ca la momentul asta nu stiu nimic despre cat de sigura este, dar voi ma faceti sa sa ma interesez de ce nu-mi dadea prin cap vreodata. Pentru ca da, chiar va admir!

nrs † [15.09.18 21:45:05] »

@elviramvio:

de ce sa ma supar? nu stiam ce inseamna numele, stiam ca este un nume arab destul de intalnit, dar eu nu l-am intalnit in Turcia pana acum si am cunoscut destui turci.

plimbarea repet este de vis!

eu doresc vacante frumoase tuturor!

ungureanica [17.09.18 12:36:23] »

Super faină experiența. Sper să apucăm și noi să o trăim, dar până atunci ne bucurăm pentru voi. Salutări și toate cele bune!

nrs † [17.09.18 13:33:27] »

@ungureanica:

sa stii ca visele se implinesc! acum cred si eu acest lucru, deci ai grija ce iti doresti

mishu [23.09.18 15:46:26] »

@nrs: O plimbare cu balonul imi doresc si eu si poate ca pana la urma voi reusi.

Felicitari, votat cu mare drag.

nrs † [23.09.18 20:58:59] »

daca iti doresti cu adevarat sigur va veni!

nrs † [27.02.20 09:52:14] »

eu cred ca anul acesta este momentul de zburat cu balonul! de ce? probabil COVID19 va face ca multi asiatici sa stea acasa deci se poate ca zborul sa se ieftineasca

recomand doritorilor sa fie atenti la evolutia preturilor! si cei ce nu au in plan sa se uite poate isi schimba planurile

crismis, elviramvio, irinad, michaela_1961, mishu, ungureanica
Alte impresii din această RUBRICĂCappadocia văzută din balon: