ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2010
JUL-2009

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Către satisfăcător

Horror!! (chiar nu exagerez...)

Nici nu stiu cu ce sa incep... Am luat biletul de doua pers l acest hotel in urma impresiilor pozitive gasite p acest site si p convingerea ca un hotel relativ nou (construit in 2008), si mai ales ca e cotat la 5 stele, trebuie s fie o experienta mai mult decat reusita. DAR... nu a fost asa!

Am ajuns acolo la orele 12, dupa 2 ore si cv d mers cu avionul (Tarom), transportul pana la hotel a durat si el vreo 2 ore, nu mai stiu sigur, iat cand in final am ajuns acolo, stupoare! Si de o parte si de alta a hotelului erau zone aflate in constructie, unde pickamere-le si macaralele faceau un zgomot asurzitor!

Am zis k mor! La receptie, era o inghesuiala de nedescris, oameni si bagaje aruncate peste tot, iar hamalii (care, chipurile, ar trebui s ajute oamenii) mai rau ii incurcau, mutandu-le bagajele d colo-colo, d nu mai stiau saracii unde le-au lasat si d unde s l ia! Si culmea, in ditamai hotelul cu pretentii exagerate muuuult d tot d 5 stele, in plin sezon estival, ziua in amiaza mare, 2 femei d serviciu spalau podeaua l receptie, care si asa era supra-solicitata! Practic, t calcau in picioare daca nu te dadeai la o parte!

A durat 1 ora si jum pana ne-au dat o camera, si asta era cu vedere l zonele mai sus amintite (in constructie), unde zgomotul era ingrozitor! Am fost l receptie, am facut plangere, si dupa multe discutii, ne-au dat o camera cu vedere la piscina (cele cu vedere la mare erau rezervate, chipurile, pt clientii rusi! ).

Mancarea... era multa si proasta! tot felul d mezeluri care aratau d parca fusesera tinute luni d zile in frigider, iar c ramanea d dim sau pranz s refolosea pt zilele urmatoare (nu exagerez)... Noi nu am mancat decat d 3 ori l restaurantul principal, in rest am prefereat s dam un ban si am mancat l restaurantele a-la carte unde mancarea s prepara chiar in fata ta, deci aveai o oarecare certitudine ca nu mananci porcarii...

Ce sa mai zic... totul a fost un dezastru, singurul lucru care mi-a placut la hotelul asta a fost piscina, care era intr-adevar curata si mare, dar si aici sunt neajuunsuri: trebuie s "rezervi" loc de dis-de -dimineata ca s ai unde sta, k altfel nu mai gasesti locuri! Aceasi situatie si l plaja, unde erau inca si mai putine sezlonguri!

Per total, un hotel sub orice critica, care poate, prin absurd, a avut 5 stele in 2008, dar acum nici makr 2 stele amarate nu merita!! Turisti, feriti-va d el, daca nu vreti s va luati cea mai mare teapa din viata voastra...

Trimis de belissima in 25.05.10 12:44:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Long beach resort, Arycanda de luxe etc...

VIZUALIZĂRI: 2322 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (belissima); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.00 EUR pe cameră

webmasterXY*
    [25.05.10 12:52:22]

@belissima iti urez bine ai venit pe siteul AmFostAcolo dar te rog pe viitor sa renunti la scrisul prescurtat si limbajul gen mirc .

Nu de alta dar eu unul am inteles cu greu ce ai vrut sa spui si cred ca in situatia mea vor fi si alti useri care poate vor fi interesati de acest hotel.

valimi
    [25.05.10 12:54:06]

Sigur ai nimerit la Saphir? ca vad review-uri din iulie 2009 de peste 90%. Ori esti tu prea pretentios, ori ceilalti turisti prea indiferenti.

[25.05.10 14:48:11]

Nu-s pretentioasa valimi, dar pt banii care ii dau cer un anumit grad de confort, ca doar pentru asta dau banii, nu?

Am vazut si celelalte review-uri, nu stiu, poate sunt ei indiferenti si nu le mai pasa de altceva, daca hotelul are 5 stele... In fine, asta e parerea mea...

Diaura*
    [25.05.10 20:02:52]

@valimi Vad ca nici dupa atata timp nu ti-a trecut supararea. hai sa analizam un pic si sa vedem; au cei de la hotel vreo vina ca langa ei, cineva construieste si face mult zgomot? Scade cu ceva nr. de stele al hotelului; se modifica cu ceva aspectul? Parca nu.

Apoi daca foarte multi turisti veniti in acelasi timp la hotel vor repartizarea in camere... cine sa fie primul? Toti au platit si toti au aceleasi pretentii.

[25.05.10 23:50:00]

Diaura, nu mi se pare normal ca in plin sezon estival sa fie permise excavarile si forarile in imediata vecinatate a unui hotel... mai ales de 5 stele... omul vine aici sa se destinda si sa se odihneasca, nu sa asculte pickamere-le (am scris gresit, stiu) de pe balconul camerei... so oricum asta nu a fost decat UNA din nemultumirile mele legate de Saphir... (vezi review-ul)

sbacau
    [02.06.10 15:34:35]

... sincer, dupa primele 2-3 fraze m-am lasat pagubas... parca scrii cifrat! Ai incercat sa scrii si tu un cuvant pana la capat? Nici pe mess nu scriu atat de prescurtat... noi avem timp, siteul e tot aici... incearca de nu te mai grabi sa putem citi si noi informatiile date de tine, in cea mai mare parte interesante... dar extrem de greu de... decodat!

[04.06.10 22:50:03]

Imi cer scuze, @sbacau, m-am invatat minte, asta a fost primul si ultimul rewiev la care am scris asa, la restul am scris "omeneste"! Mersi ca mi-ai atras atentia!

sbacau
    [07.06.10 17:50:26]

nu e neaparat de atentie, dar e foarte greu sa citesti, mai ales daca intr-adevar vrei sa vezi ce spune autorul...si nu trebuie sa-mi ceri scuze mie, nu am fost singurul incurcat...Ma duc sa le caut pe alea "omenesti"!

Spor la scris si concediu placut!

domi08
    [07.07.10 20:16:06]

Buna!

Am fost si noi in vacanta la Safir (acum 2 saptamani) dar nu a fost deloc asa cum spui tu. Ai avut mare ghinion sa ti se para asa dar pentru noi a fost o vacanta de vis cu servicii ireprosabile si relaxare 100%. Singura "problema" pe care a am avut-o a fost cu o rusoaica care a vrut neaparat placinta mea dar in rest n-am nimic de reprosat.

[08.07.10 02:03:16]

domi08: ideal ar fi sa gasesti un pic timp si sa scrii propriile-ti impresii -- astfel ai avea posibilitatea ca prin notele pe care le acorzi sa ponderezi media acestui hotel spre o valoare mai aproape de media perceptiilor cat mai multor persoane care au-fost-acolo.

Daca te hotarasti sa scrii, poti folosi linkul de imediat dedesubt - ADAUGA IMRPESII NOI.

carmenmars
    [29.07.10 23:02:39]

Nu cred ca scrii despre Saphir Resort, ci bati rau de tot campii, personalul este foarte amabil , mancare excelenta este proaspat la gratar zilnic la cina si pranz, ton proaspat de 3 ori in perioada sejurului la gratar , dulciuri, fructe si carne de pui zilnic, igiena impecabila a resortului, bellboy foarte amabil si chiar m-au ajutat cu bagajele si cazarea, lifturile 4 la numar sunt suficiente. Comparativ cu alte resorturi cu mari pretentiielphin unde vezi peste proaspat o data pe saptamana sau Queen Elisabeth raportul calitate-pret este excelent.

belissima, carmenmars, chelie_d, Diaura*, domi08, sbacau, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂSaphir Resort & Spa [Okurcalar]: