ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2018
DIN: rm valcea
ÎNSCRIS: 13.01.18
AUG-2018

Topola Skies Golf & Spa Resort [Topola] o alegere reusita.

Salutare membrilor tuturor membrilor comunitatii A. F. A.

Dupa o perioada de incertitudine asupra concediului, datorata unor factori colaterali, consultam joi, sfantul booking, pentru un concediu last - minute, de sambata pana joi. cautari si ca rezultat = Topola Skies Golf & Spa Resort, hotel cotat la 4 stele. Ne-am informat despre partile bune si rele de pe A. F. A. si am decis sa-l incercam.

Am plecat la drum in formatie completa eu, Alina si Antonia, si dupa 40 de km pe teritoriul Bulgariei, am facut stanga la indicatorul Topola si am intrat pe un drum asfaltat petecit ca vai de el. Trecem de cateva case mai rasarite si dintr-o data ni se deschide o priveliste impunatoare. Un ansamblu de cladiri impunatoare organizate cu foarte mult gust. Ajungem la poarta resortului, unde am fost verificati, si ni s-a indicat locul de parcare gratuit, asigurat de hotel. Am ajuns la receptie, unde am platit costul sejurului 590 euro si ni s-au pus bratarile, si cardul de acces in camera, camera 312... Ni s-a explicat programul meselor, precum si parola la wi-fi. Am strabatut curtea interioara fiind cazati in corpul nou construit in partea de vest a resortului. Am ajuns in camera noastra cu liftul, In camera AC-ul functiona perfect, mobilier ikeea, nou, baie spatioasa noua. 2 paturi mari spatioase lipite +un pat pentru Antonia. Am despachetat si am plecat in recunoastere. Prima impresie. curatenie facuta ca la carte. Resortul era compus din 4 corpuri de locuit, 3 sali de mese, 6 piscine incalzite, ultima Infinity, superba, . Ceea ce ma frapat a fost faptul ca, desi resortul era plin ochi, nu era inghesuiala nicaieri. nici la piscine, nici pe chaise -longue, nici la restaurant. Dupa inspectia resortului, am plecat sa vedem Action Park-ul si Aqua-Park-ul. Foarte bine concepute, cu elemente de protectie si siguranta, . Accesul este gratuit si se face pe baza bratarii si cartelei. Personal politicos, salvamari la fiecare piscina, sau topogan. Singurul inconvenient ar fi apa destul de rece la aqua park, . in rest la piscine era incalzita.

Dupa prima zi aici concluziile au fost favorabile. Spre deosebire de marile statiuni, cei care cauta o vacanta linistita, de relaxare au locul perfect. Am plecat in recunoastere sa vad plaja. desi erau microbuze care asigurau transportul gratuit, am incercat hulita poteca prin natura. Timpul la coborare 13 min. si la urcare 17 min, excelent pentru arderea caloriilor... Plaja Kibella, micuta si salbatica, cu 2 beach baruri, private, cu cateva terase, umbrele si saltele, Mai incolo era si o free -zone unde era suficient spatiu pentru turisti. M-am intors la hotel, unde am servit cina. prima impresie despre all -inclusivul de aici, ... mancare multa, cat ai fi de carcotas nu mori de foame, berea slaba, poti bea 10 beri fara sa se simta, bauturi autohtone la discretie, trebuie doar sa stii ce sa ceri si ce combinatii vrei. Vinuri destul de slabe, alb si rosu, Pentru cei mai pretentiosi exista un magazin la poarta excelent aprovizionat, cu preturi rezonabile, al carui proprietar vorbeste bine romaneste.

Programul de animatie pentru copii este asigurat de o echipa multinationala si este destul de bun.

Curatenia in camere se face zilnic, prosoapele au fost schimbate zilnic. Micul dejun bogat, cu multe fructe,

Plusuri.

Parcare pazita si gratuita.

Wi-fi gratis, semnal foarte bun.

Acces gratis aqua park si action park, teren de tenis si fotbal.

Liniste. priveliste absolut senzationala.

Distanta de plaja nu este deloc un inconvenient. Poti ajunge la plaja Kibella cu masina 6 min. la plaja Heroes in 9 minute. sau plaja Bolata, 25 minute.

Desi aveam dubii in legatura cu vantul, nu a batut deloc, doar o usoara briza dimineata.

Un minus ar fi sucurile de la dozator si apa de la filtre, care avea un gust ciudat, precum si cafeaua foarte slaba.

Pe scurt, a fost un concediu reusit, descoperind un loc frumos, in care vom reveni cu drag anul viitor.

Trimis de Nepereche in 14.09.18 13:36:38
Validat / Publicat: 14.09.18 16:48:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: sunny beach

VIZUALIZĂRI: 4454 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nepereche); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 imagine de la balcon

libertango [11.11.18 09:40:15] »

@daniel vl: Salut, in primul rand felicitări pentru review. Am văzut acest resort și mi-a rămas gândul numai la el. As avea câteva întrebări legate mai mult de plajă și drumul până acolo, dacă ești amabil să-mi răspunzi.

1. Cât de grea este coborârea pe ecopath-ul acela. Crezi că aș putea sa cobor macar o data, de doua ori cu un copil de 4 ani? De întors iau microbuzul.

2. Care este programul de transport până la plajă și invers. Mă intereseaza când pleaca ultimul de la plajă spre resort. Dacă au program și mai spre seara.

3. Daca plec cu mașina la plajă/plaje mai gaaesc loc de parcare când mă întorc? Mă gândesc să nu rămân fără.

4. Cum este plaja Kibella și intrarea în apă?

5. Cu animația pentru copii cum stau? Au mini disco seara sau ceva de genul? Și ar trebui să mă sperii de mâncare cum am mai citit? Nu suntem deloc pretențioși și nici copilul nostru.

Mersi mult de tot!

Nepereche [11.11.18 19:04:14] »

Salut. Daca vreti sa coborati cu an copil de 4 ani, depinde si de pregatirea dumneavoastra fizica si a copilului dvs. Poteca nu este periculoasa, este marcata, si este prevazuta cu locuri de popas si belvedere. Eu, impreuna cu fiica mea de 9 ani, am coborat-o de 4 ori si am urcat-o tot de atatea ori, . Cel mai slab timp la urcare 20 min, cu pauze de hidratare. Programul de transport vi se comunica la receptie si este efectuat cu niste wv transporter, si mercedes sprinter, cam vechi, dar daca doriti, puteti merge cu autoturismul propriu. Parcare buna, gratis, am gasit la plaja Heroes, la 10 min de hotel, care este mai mare decat kibella. Plaja Kibella este destul de mica, nu aveti beach bar, totul doar cu plata. Aveti si free -zone, unde puteti face plaja in aceleas conditii ca si cei care platesc umbrelele de paie.

Puteti incerca si Bolata beach, dar este mai departe, aprox. 25 min. Plajele sunt mici si salbatice, nu se compara cu cele din Albena, Sunny Beach, sau Nisipuri. Nu pot sa ma pronunt despre programul de animatie oferit, dar fetita noastra s-a distrat foarte tare, astfel incat a revenit la amfiteatru mereu. Spuma,cantece.interacivitate cu publicul .. Daca vreti liniste si relaxare, este ok, daca vreti distractie, cluburi de noapte, restaurante, alegeti nisipuri sau sunny beach., . Si noi am plecat de 3 ori din parcare, si de fiecare data am gasit loc. Parcarea este gratis., si accesul se face pe baza de tabel. Mancarea, vesnica problema depinde de gusturi., Indiferent cum ar fii, vor exista nemultumiri. La topola, anul trecut, a fost foarte diversificata, aveai de unde sa alegi, fara aglomeratie. Raportul calitate pret, dupa parerea mea este net favorabil clientului.

libertango [11.11.18 23:25:05] »

@daniel vl: Mersi frumos de raspunsuri. M-au ajutat mult. Am mai fost de patru ori in Bulgaria dar de data aceasta parca as incerca ceva diferit, iar de cand am vazut resortul asta numai la el imi sta capul. Ne trebuie un loc in care sa nu se plictiseasca cea mica, nu neaparat statiune agitata si cluburi. Daca are animatie, aqua park si locuri de joaca atunci e excelent. O data, de doua ori tot coboram pe poteca, macar pentru frumusetea peisajului fiindca imi imaginez ca e frumos. De intors, daca e greu, luam microbuzul. In rest poate cu masina. Mersi frumos inca o data pentru amabilitate!

Nepereche [12.11.18 19:42:13] »

@libertango: au parc de aventura, aqua park, piscinele sunt incalzite parcare mare, pazita... Totul a fost gratis anul acesta. Sper sa se mentina si la anul aceleas facilitati. Au si kids zone. si noi la anul vrem sa mergem tot acolo in formatie completa, si cu fiica noastra cea mica care are tot 4 ani. Un alt avantaj este apropierea de Romania. 40km.

libertango, Nepereche
    Alte impresii din această RUBRICĂTopola Skies Resort & Aquapark [Topola]: