Pensiunea Cetate [Complex Cetate]

vârsta > 60 ani
DIN Piatra Neamt
înscris/ă în 13.09.18
SEP-2018
Nu am retinut, sotia a gestionat totul, n-am avut

Intim si placut

Abia am venit de acolo de câteva ore; Ne-am simțit foarte bine. Cazarea e OK, nu e Hilton însă nu asa ceva cautam. Un loc liniștit, cazare decenta (minus: saltele tari, frigiderul era la reparat, lipsea o masa unde sa stau la laptop sau la citit deși nu l-am folosit, laptopul ar fi putut fi necesar pentru comunicare căci semnalul telefonic era slab (nu e vina lor).

Am venit din Piatra Neamț cu băiatul meu și nora împreună cu niște prieteni cautând un loc liniștit unde mai fusesem în adolescenta... Un drum plăcut, dublat ca plăcere de reîntâlnirea cu un vechi prieten și coleg, medic în Miercurea Ciuc.

Aveam planificate trei zile de repaus și anonimat. Un detaliu important: din toată echipa noastră doar eu sunt ardelean (arădean) și din copilărie știam și maghiara (la noi pe strada toți copii eram trilingvi fiindcă eram și romani și nemți și unguri, ne jucam împreună și vorbeam dea valma în trei limbi, din păcate nu era nici un sârb, sârba, an învățat-o mai târziu când eram la facultate în Timișoara) Acum nu mai vorbesc maghiara dar înțeleg bine și mai știu sa spun cite ceva. Problema lingvistica are importanta ei în povestea asta.

Am ajuns, am fost întimpinați la recepție în românește am primit camere bune in corpul central. Interesant: recepționerul era și chelner, foarte manierat, fără vreo reținere lingvistica, am fost serviți exemplar, bucătăria specific secuiască, (în cea mai mare parte), mi-am pilotat echipa prin meniuri care îmi aminteam de copilărie și adolescenta. Tuturor ne-au plăcut bucatele, excelente, picante dar fără usturimi violente, au lăsat chiar loc pentru adaos de paprika... Palinca foarte buna deși cautam celebra "pálinka és paprika"... Vinul bun (bănățenesc).

Remarc ospitalitatea deosebita în ciuda legendelor șovine, nici o problema!!! La sfârșit am mulțumit în maghiara ceea ce i-a surprins dar în continuare vorbeam romanește.

Cazarea a fost buna, am avut și "musafiri": am fost preveniți sa nu ieșim noaptea în strada ca umbla niște ursi... Peisajul a fost tare fain, părculețul pensiunii foarte frumos, aer curat, împrejurimi minunate. O delectare!

Impresii încărcate de Plesea Gheorghe in 13.09.2018 23:53:13

Validat / Publicat: 14.09.18 08:56:13

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Plesea Gheorghe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5850 PMA (din 10 voturi) nota2

[14.09.18 08:55:55]

@Plesea Gheorghe: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 86&ridAnt=89815

[14.09.18 08:55:56]

@Plesea Gheorghe: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

---------