ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2018
ÎNSCRIS: 01.08.15
JUL-2018

Service auto

Salutare tuturor,

Vreau sa va impartasesc o experienta extraordinar de placuta. S-a intamplat in Panagia, in drum spre Golden Beach cand am ramas in pana cu un Logan. Era sambata dimineata, iar la telefonul de urgenta 1154 nu raspundea nimeni. Cu ajutorul unui sofer localnic am luat legatura cu un mecanic auto.

A venit omul, a facut o diagnoza superficiala la fata locului si mi-a spus ca trebuie sa mergem la atelierul sau. Stia putina engleza si am reusit sa ne intelegem. Din Panagia am mers in Skala Potamia (6 km) unde am ajuns cam pe la 10:15. Fiind cu familia, m-a trimis la plaja spunandu-mi ca banuieste ca alternatorul se defctase, dar m-a asigurat ca-mi va spune "boala" cand va fi sigur. In 40 de minute mi-a aratat alternatorul si mi-a demonstrat ca acesta este cauza defectiunii. Va dati seama ce era in capul meu: sambata la pranz, Grecia, alternator de Logan defect=dezastru!!!

Mecanicul imi cere un ragaz sa caute alternator pentru modelul meu vechi (2005); panica creste. La ora 12:20 imi spune ca a vorbit in Kavala, pe continent si va primi un alternator, iar la ora 18:00 sa vin sa-mi iau masina. La ora 18 masina era gata!!! Functiona! Pretul incredibil. Cu deplasarea la Panagia, demontare alternator, procurare alternator NOU, montaj = 200 euro. Nu-mi venea sa cred. Pe site epiesedacia.ro un astfel de alternator era peste 350 euro (1870 lei).

De aceea va spun ca daca aveti vreun necaz cu masina, fiind in aceasta zona, apelati cu incredere la acest service auto care are coordonate GPS: 40.712946,24.750751, vis-a-vis de Thoma Studios, telefon: 2593061628.

Trimis de Ng Bendu in 13.09.18 08:45:23
Validat / Publicat: 13.09.18 11:18:01

VIZUALIZĂRI: 4856 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ng Bendu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adrianaglogo [13.09.18 22:46:46] »

@Ng Bendu: Neplacuta intamplare, dar s-a terminat cu bine!

Oameni corecti mecanicii aia.

Buna informatia pt astfel de incidente.

ebirsan [14.09.18 11:33:04] »

Am avut si eu nevoie de un electrician auto in Thassos cu vreo 4 ani in urma. Era un Renault Koleos (masina cam rara) si ramasesem fara claxon cand mergeam spre Marble Beach.

La intoarcere ne-am oprit in Limenas, undeva pe strada de centura a orasului unde sunt mai multe service-uri auto. Electricianul a gasit siguranta arsa, a schimbat-o de vreo 2 ori, dar cum claxonai se ardea.

Mi-a spus ca ar dura prea mult ca sa gaseasca defectiunea fiind o masina la care nu are experienta si m-a sfatuit sa ma intorc acasa fara claxon si cu cati mai mult consumatori porniti (faruri, AC, etc.).

Spre surprinderea mea nu a vrut sa-mi ia nici un ban, cu toate sigurantele arse inlocuite de el, si evident ca pana la urma i-am lasat totusi 20 euro (for a beer).

Am mai stat in Thassos vreo 3 zile si apoi am ajuns acasa fara alte probleme.

Cand m-am dus la service-ul Renault de acasa au gasit o punere la masa de la o reparatie neglijenta facuta anterior tot la un service Renault.

adrianaglogo, ebirsan
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: