ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2018
ÎNSCRIS: 07.04.10
AUG-2018

Un hotel exceptional pe care il recomand cu drag!

Poate unii dintre voi ma mai stiti de cand eram mai mica si mergeam cu parintii in Turcia. Eu eram responsabila cu scrisul pe acest site, insa de atunci nu am mai calatorit cine stie ce. Revin acum in forta!

In aceasta vara, dupa un an greu, am avut placerea de a ajunge in Thasos, o insula care mie imi este foarte draga. Am aterizat la hotelul Eleani din Skala Prinou, un hotel de doar o singura stea dar care merita mai mult de atat, cel putin dupa parerea mea.

Acest hotel este localizat chiar peste drum de plaja, la 5-7 minute de mers pe jos de centrul localitatii (unde se afla restaurante si magazine). Eleani este cea care se ocupa de hotel impreuna cu familia ei, si trebuie sa mentionez ca este o persoana exceptionala!

Ne-a facut reducere la sejur, astfel am platit cam 550 de Euro pentru 10 nopti.

Despre camere:

Camerele sunt dotate cu un frigider micut insa mai mult decat suficient, televizor si aer conditionat. Paturile sunt mari si foarte comode iar in camera este suficient loc pentru orice: ai sifonier pentru haine, noptiere cu sertare incapatoare si chiar o masuta de machiaj cu oglinda. Pe balcon ai parte de o masuta cu doua scaune, foarte cochet, dar si de un uscator de rufe cu carligi.

Despre servicii:

Asternuturile si prosopale sunt schimbate des, curatenia este litera de lege iar atunci cand vii de la plaja vei gasi in fiecare zi patul facut si curatenie: cosul de gunoi schimbat, spalat pe jos, tot ce trebuie!

Eleani iti va spune mereu sugestii despre ce locuri sa vezi, unde se mananca cel mai bine, ce mijloc de transport sa folosesti si unde gasesti cele mai bune preturi pentru ulei de masline. Si cam tot ce vrei sa stii despre insula.

Ahh si sa nu uit... aveti si wifi, si merge foarte bine!

Despre micul dejun:

Acest hotel nu dispune de mic dejun inclus in pret. Daca doresti sa mananci de dimineata aici, vei plati 6 Euro pe zi si vei avea parte de... nu prea mult din pacate: o ceasca de cafea (alegi intre cafea greceasca, turceasca, etc), un pahar de suc, ou fiert sau omleta (se schimba o data la doua zile), o felie de sunca, o felie de cascaval, o prajiturica (uneori dulce uneori sarata) si unt si gem. Aceasta poate fi o mica dezamagire intampinata la acest hotel, deci nu va sugerez sa mancati aici. Mai bine mergeti la supermarketul de pe drumul principal si va luati ce va trebuie pentru ca gasiti de toate, si aveti si frigider in camera, asa cum am mentionat deja.

Despre decor:

Hotelul este imbracat intr-o gradina extraordinara, cu diverse tipuri de flori si plante, iar in fata lui se afla o fantana si tufe superbe ce sunt ingrijite zilnic de catre Eleani sau tatal ei. Va puteti relaxa si intr-un scaun atarnat in mijlocul altei mici gradini.

Peste drum de hotel se afla si parcarea, care nu este amenajata ci direct intre copaci, ceea ce este bine pentru ca este foarte incapatoare iar copacii tin umbra.

O alta mica neplacere a fost faptul ca, camera mea a fost la parter cu fata spre drum, iar acesta este lipit de hotel. Seara trec foarte multi motociclisti si masini, facand foarte multa galagie.

Inca ceva: aveti grija cu tantarii, eu am fost in perioada 28 August - 7 Septembrie si efectiv ne-au omorat. In caz ca uitati Autanul acasa, gasiti la supermarket! Si da, ai plasa la usa de la camera de pe balcon, insa se intampla des sa o uiti deschisa, va spun din experienta.

Inchei recomandand cu drag acest hotel atat cuplurilor, cat si familiilor ce vin cu copii pentru ca este un hotel intradevar frumos si foarte bine ingrijit. In legatura cu zgomotul, puteti vorbi cu Eleani sa va dea o camera mai departe de strada, in partea din spate a complexului, s-ar putea ca acolo sa fie mai liniste.

Daca aveti orice fel de intrebari, nu ezitati sa intrebati!

Trimis de Anduise in 12.09.18 18:43:42
Validat / Publicat: 12.09.18 20:41:40

VIZUALIZĂRI: 1362 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anduise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Privelistea din balcon, camera 12 parter

[12.09.18 20:09:44]

Mutat în rubrica "Eleani Hotel, SKALA PRINOS" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 28&ridAnt=89785

[12.09.18 22:45:47]

@webmasterX: da, locatia este okay. Am incercat sa pun cateva poze insa mi-a spus ca formatul nu este acceptat, o sa mai incerc o data, cred ca am eu o problema cu mutarea pozelor din telefon pe pc sau ceva, multumesc!

[12.09.18 23:12:54]

crucisorel
[01.07.19 11:29:23]

@Anduise: cat ai facut din Bucuresti pana acolo?

[01.07.19 11:53:28]

@crucisorel: Buna! Am facut cam 9 ore. Am fi facut mai putin daca nu ne-am fi oprit atat de des pe drum Parintii mei de exemplu au facut 8 ore, acelasi traseu

crucisorel
[01.07.19 12:16:53]

@Anduise: iti multumesc mult!

[01.07.19 12:18:03]

@crucisorel: Cu maare drag Te invit să citești și impresiile mele despre Sarti, Sithonia și Hotel Azalea, este o zonă superbă, pe care ți-o recomand cu drag. O vară superbă!

Anduise, crucisorel