ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2018
    ÎNSCRIS: 13.05.14
    AUG-2018
    2 AD. + 1 COPII -- v: 1.5 ani

la PMM* = 82 USD

Albatros Palace Resort, o oaza de verdeata si frumusete pe continentul african

De mult imi doream o vacanta in Egipt, iar visul mi s-a implinit in acest an. Si a fost un vis foarte frumos... Albatros Palace Resort, o oaza de verdeata si frumusete pe continentul african.

Am plecat de pe aeroportul din Cluj-Napoca seara la ora 21,45, compania Fly Egipt, atat la plecarea spre Egipt cat si la intoarcere zborul avand cate o ora intarziere. Zborul a decurs fara probleme, cand era ceva interesant de vazut pilotii stingeau luminile, pe parcursul zborului am fost serviti fiecare cu cate doua sandvisuri, cate un suc si un pahar de apa, la intoarcere numai apa.

La sosirea in Egipt ne-au asteptat reprezentantii firmei partenere care ne-au condus in graba spre ghiseele lor pentru obtinerea vizei, desi peste tot sunt afise care informeaza turistii ca viza este 25 dolari de persoana, cand am ajuns la rand la aceasta nesimtita de firma ne-au cerut 28 eur de persoana, iar cine nu avea eur le-a perceput 35 dolari. RUSINE si acestei firme asa zis partenere, cat si firmei de la care am cumparat sejurul ca ne-a indus in eroare fiind complice la aceste ciupeli, ca parca nu era destul cat am platit pe sejur.

La iesirea din aeroport ne asteptau autocarele sa ne duca la hotelul pe care il aveam, aici iar ne lovim de nesimtirea reprezentantului firmei partenere care ne-a facut sa il asteptam o ora pana a venit sa ne arate ora locala din Egipt pe ceasul din autocar si sa ne spuna ca va veni a doua zi sa ne prezinte ofertele de excursii.

Ajungem in sfarsit la hotel, modest la exterior, dar luxos, frumos dupa ce pasim in interior. De la receptie suntem invitati intr-un salon pentru indeplinirea formalitatilor de cazare, suntem serviti cu bauturi racoritoare, apoi ni se propune sa mergem la restaurant sa servim cate ceva... era in jur de 2 noaptea. Au venit, au deschis restaurantul si ne-au pus mancaruri cam ce serveam la micul dejun, plus au pus in functiune dozatoarele asa ca ne-am revenit cat de cat dupa drum.

Ne-am intors la receptie, am primit cardurile de intrare in camera si cardurile pentru prosoape si am fost directionati catre camere.

Camera mare, cu 2 paturi mari, saltea foarte confortabila, dulapuri mari, minibar gratuit cu sticla mare de Cola, Fanta si Apa plata, reinnnoite zilnic. Baia nu mare, dar curata, interesant conceputa, cabina de dus si nu vana, un balcon frumos cu un fotoliu pentru doua persoane si o masuta. Curatenia in camera se facea zilnic, la curatenie sunt niste baieti tineri, foarte serviabili, erau prezenti de dimineata pana seara tot prin camere cu treaba. Dupa doua zile a vrut sa schimbe lenjeria, dar nu era necesar, la fel i-am spus si a treia zi, dar pana am mers la masa si ne-am intors totul era schimbat.

Mancarea este foarte buna, foarte variata, exista sase restaurante: mediteranean, italian, marocan, asiatic, german si mexican. Cel mai frecventat de noi a fost cel mediteranean unde Azza, una din cele 2 femei care lucrau in complex, facea niste omlete foarte bune cu ingredientele alese de turisti. Pentru prajituri va recomand restaurantul marocan. Bauturile sunt foarte bune, bere la sticla, dar iti pune in prezenta ta continutul in pahar, vinuri rosu, alb si roze, exista si vodca, coniac, ouzo etc.

Personalul este foarte amabil, cum te asezi la masa te intreaba ce sa-ti aduca de baut, locuri la restaurante se gasesc intotdeauna, pe langa locurile in restaurant unde este aer conditionat exista si terasa cu o priveliste superba asupra piscinelor.

Temperatura exterioara a oscilat intre 39-42 grade, dar nu era de nesuportat, erau curenti de aer calzi si nu era umiditate, iar noaptea nu scadea sub 30 grade, temperatura apei marii 28 grade. Marea Rosie este o mare superba, curata, calma, foarte sarata. In apa in jurul nostru se aflau pesti de toate marimile si toate culorile, ceva superb, nu le era frica, de multe ori ii simteai ca te ating. Salvamarii de pe ponton au ochelari pentru snorkeling si ti-i pun la dispozitie gratuit, si credeti-ma ai ce admira, parca esti intr-un acvariu cu foarte multe specii de pesti cu un colorit cum la nicio alta mare nu am vazut.

La plaja sunt multe sezlonguri si baldachine gratuite, tot la plaja puteti sa va luati prosoape, nisipul este foarte fin, curat, doar ca intrarea in mare se face dupa ponton datorita fluxului si refluxului, dimineata marea este departe de tarm, dupa-masa era pana la tarm, numai ca in zona sunt recifuri de corali.

Gradina complexului este mare, foarte bine intretinuta cu multa verdeata si flori.

Piscinele sunt foarte curate, frumos amenajate, atat cei mari cat si cei mici se simt foarte bine.

Seara in zona piscinelor se organiza minidisco, iar apoi alte spectacole.

Timpul a trecut foarte repede, ne-a parut rau ce trebuie sa plecam din acest loc fermecator, la receptie am predat cardurile, ne-au lasat bratarile, mapa cu numarul camerei, ne-au intrebat daca am fost multumiti si ne-au rugat sa completam un chestionar cu ce ne-a placut, ce nu si ce recomandam. Ne-au multumit ca i-am ales pe ei si la plecare receptionerul ne-a inmanat o carte de vizita spunandu-ne ca data viitoare cand venim, cu o saptamana inante sa le scriem ce camera dorim si unde, iar ei vor face tot posibilul sa ne onoreze solicitarea. ASA DA! BRAVO!

Plecam cu autocarul spre aeroport, singura grija a reprezentantului firmei partenere este sa nu uitam sa lasam bacsis soferului! Mizerabila aceasta firma, excursiile pe care le organiza in Egipt era la pret dublu fata de oricare alte firma. La aeroport o alta surpriza neplacuta, trebuie sa ne infoliem bagajele, cost 3 eur sau 4 dolari indiferent de dimensiunea bagajului. Nici despre asta nu am fost informati! Urmeaza apoi nebunia controalelor, bagaje, pasapoarte, viza, iar bagaje, iar pasapoarte, bilete... am trecut prin aparatul de control, a fost verde, deci totul ok, cei de la paza nu sunt multumiti, trebuie sa ne dam jos sandalele, apoi trebuie sa dau jos sandalele si bebelusului, dar ce naiba sa se ascunda in sandalele unui bebelus, niste mitraliere? Trecem iar prin aparat, e tot verde, apoi urmeaza control corporal, noi in tricou si pantaloni scurti, este controlat si micutul... bine ca nu si in pampers ca era plin. Aceste controale repetate pentru aceleasi lucru sunt absurde si devin suparatoare, mai ales ca dupa ce treci de aceste controale in magazinele din aeroport pot sa cumperi orice fara ca mai apoi cineva sa te mai verifice cand urci in avion.

Acesta a fost sejurul la Albatros Palace Resort din Hurghada, un complex pe care il recomand si la care m-as intoarce cu placere!

Trimis de dumi74* in 10.09.18 19:13:25
    Validat / Publicat: 10.09.18 23:44:16
    • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4385 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dumi74*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P20 Plaja
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 82.00 USD pe cameră

CrystalShadow
    [07.12.18 13:54:07]

Foarte util articolul. Am ales acest hotel ca destinație viitoare.

cdd, CrystalShadow
    Alte impresii din această RUBRICĂAlbatros Palace Resort & SPA: