ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2018
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 19.07.13
SEP-2018

Minisejur la MSR Port Hotel Mangalia

Avand putina treaba in zoa de sud a litoralului, m-am hotarat sa incerc o imbinare a utilului cu placutul cautand cazare pt 7 nopti la H. MSR Port Mangalia 4*.

Am sunat cu 1 luna mai devreme la receptia hotelului si am comunicat apoi pe email cu ei despre oferta si pret camere. Am obtinut 7 nopti (6platite+1 gratis) cu 368RON/noapte (cu MD) camera Double King, total 2208RON. Am din partea sotiei un decont de factura de 1500RON (tichet de vacanta) la serviciul ei, asa ca efectiv am avut cazare 7nopti cu 708RON la 4*. Destul de ok, zic eu. Mentionez ca oferta 6+1 nopti este valabila doar la acest tip de camera, nu si la celelalte, iar pretul intreg la Double King este de 690RON noapte.

In hotel sunt aprox 32 de camere, de tipul:

1. camera standard dubla -415RON/noapte

2. camera superioara dubla -644RON/noapte

3. camera double King - 690RON/noapte

4. junior suite (apartament) - 1150RON/noapte

Preturi valabile in 2018 (toate cu MD si 2 sezlonguri pe zona privata de plaja a hotelului), program hotel doar mai-octombrie. inchis in restul anului.

Facilitati hotel: lift, bar, restaurant si o parcare micuta. cam putin pt 4*.

Fara piscina interioara, sauna, sala de antrenament, loc de joaca copii, etc.

Este micut hotelul (se poate vedea si in poze) si cam inghesuit.

Distanta fata de portul turistic Mangalia ~50m, fata de plaja unde sunt sezlongurile gratuite ~300m (mers relaxat cam 5min pe jos).

Cazarea se face pe la 15:00 ~ 16:00 si eliberarea camerei la 12:00. Eu am intrat in camera la 15:45... destul de neplacut... in fine.

Camera Double King difera de camera superioara dubla doar prin jacuzzi, in rest are tot un pat dublu cu saltea tipic americana (nu sunt deloc fan...), o canapea extensibila de 2 locuri (pt copii), dulap haine, AC de sine statator cu dezumidificare, TV LCD (dar fara acces net pt Youtube sau filme) cu cablu analogic UPC (se vad destul de rau programele-chiar si dupa scanare de la 0), balcon minion cu 2 scaune plastic+masuta+uscator rufe.

Vederea posibila din balcoanele hotelului: catre sanatoriul balnear si H Callatis, catre blocurile de locuinte de vis-a-vis, si cele junior suite catre portul turistic (au balcon mare cu 2 sezlonguri).

Intrucat hotelul este nou (2017), la fel si mobilierul, carpeta, peretii, etc. Dar modul de constructie este tipic american (si nu in sensul bun...), adica etajul este de fapt un open space compartimentat cu rigips pe structura metalica, care delimiteaza incaperile. Fiecare perete este gol pe interior, lucru care permite propagarea sunetului asa cum nu trebuie intr-un hotel de 4*. Se aude orice sforait, gemut, vorbit la telefon, raset din camerele alaturate si de vis-a-vis de a ta. Intimitate ioc... si erau destule familii cu copii cazate in acelasi timp cu noi (mi-a spus receptionera ca toti erau cu tichet de vacanta). Sunt curios ce explicau parintii la copii ca se aude din camera alaturata pe la 12 noaptea... in fine... pt mine este un foarte mare minus.

Curatenia camerelor este f buna, inclusiv schimbarea zilnica a sapunului, gelului de dus, samponului, prosoapelor din baie. Asternuturile la 2 zile se schimbau.

Bucataria hotelului se afla la demisol si este alcatuita din 2 incaperi. MD este de fapt un bufet suedez saracacios, care nu se schimba (cel putin in 7 zile era la fel). Nu mori de foame dar dupa 3 zile mai vrei si altceva.

Nu am mancat la pranz sau seara, pt ca preturile sunt cam mari (sistem a la carte), iar personalul mi s-a parut destul de slab pregatit, desi era mereu zambitor si atent la detalii si la client. Erau mult prea tineri si se pierdeau destul de repede daca ii scoteai din zona de confort.

Am avut o defectiune la jacuzzi si la AC in camera, si receptionera nu stia ce sa faca si pe cine sa sune (era sambata seara), mai ca o podea plansul ca s-a intamplat pe tura ei. Spunea ca trebuie sa stau asa pana luni cand vine cineva... pana la urma a sunat o camerista sa vina de acasa sa scoata apa din baie si din camera... se rupsese un furtun de la jacuzzi (ce era la gura cameristei cand a venit dupa 1 ora...). A doua zi am avut AC functional... cedase siguranta din panou, urmatoarea si jacuzzi-le.

In general a fost o experienta interesanta, placuta prin prisma curateniei dar insuportabila din pricina zgomotului de la vecini cand vroiai sa te odihnesti... aaa, si ca sa fiu carcotas pana la capat... cand vroiai sa te relaxezi seara in jacuzii, te izbea un miros de canalizare in baie de ziceai ca nu-i adevarat... (gheul de canalizare este intre toaleta si jacuzzi...) izolatie foarte proasta in tot hotelul... nici nu vreau sa ma gandesc cum va arata peste 3 ani de utilizare...

Si acum un mic sumar:

PRO:

1. hotel nou deci curat, in camere, pe hol, in lift, peretii, carpeta, usile, mobilierul

2. posibilitatea de a manca la restaurantul hotelului, pt cei cu copii.

3. sezlonguri gratuite per camera.

4. jacuzzi in anumite camere.

5. schimbarea celor necesare din baie (sapun, sampon, prosoape, etc) zilnic plus curatenia camerei de catre camerista

Contra:

1. camere mici si neincapatoare, se intra direct in camera fara un mic hol la intrare.

2. pereti pe structura de rigips, deci se aude tot de la vecini, lipsa intimitate

3. miros de canalizare in baie, de neconceput pt 4*

5. fara facilitati hotel, gen sala gimnastica, sauna, piscina interioara, loc de joaca copii, etc

6. pret mult prea mare pt ce ofera.

7. personal incepator, chiar daca este bine intentionat.

Altele:

1. balcon mic dar suficient pt 2 persoane, fara privelisti placute

2. parcare inghesuita pe trotuar si strada, mica

Va multumesc

PS: se confirma coord GPS, este corecta locatia Str Vanatori,Nr.2 Mangalia

Trimis de ctr in 09.09.18 13:14:49
Validat / Publicat: 09.09.18 15:00:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MANGALIA.

VIZUALIZĂRI: 2130 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ctr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere intrare MSR port Hotel

webmaster45 [09.09.18 14:56:49] »

@ctr:

Am adnotat aceste coordonate ca fiind confirmate.

• Alte impresii din această RUBRICĂMSR Port Hotel: