ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2008
ÎNSCRIS: 09.08.08
JUL-2008
[?] AD. + 10 COPII

Un hotel ce-si respecta blazonul

Hotelul: Super, 2 corpuri in forma de arc de cerc cu o zona comuna.5 etaje, 4 lifturi (a 15 pers max) holuri imense (la parter era lobby bar in aceste holuri), simplitate si foarte mult bun gust. Au o chestie cu pestii si cu vapoarele(e plin pe peretii din holuri si la restaurant de tablouri cu pesti/caracatite/meduze si vapoare/porturi). Un LCD imens in hol (uneori Cartoon Network, mai des BBC World Service). Foarte multe acvarii uriase (superbe).

Curatenie, personal discret, atent cu clientii... Erai sunat regulat de la receptie sa vada daca ai ceva probleme. Primeai, la cerere, apa minerala (acidulata sau plata) pt camera. Nu existau diferente de tratament in functie de tara.

Restaurant mare si incapator (circa 160 de mese a 2 si 4 persoane) si interior si pe terasa. Masa de seara se servea in 2 transe (de la 18 - 19.30 si de la 20 - 21.30), aveai de la inceput alocata o masa si la ea mincai tot sejurul (doar cina), in rest fiecare unde voia. Mincare bine gatita, variata, suficienta... Bere f. buna (la pool bar era mai slaba, dar asa e pt cind bei toata ziua)... Sucuri la dozator de fructe diverse + dozator PEPSI / MIRINDA, sucuri ok.

Au seri tematice (eu am prins 2 - bulgareasca si italiana). Intr-una din seri ne-au aranjat masa cu niste ornamente si ne-au adus o sticla de sampanie, fiind ziua cumnatei mele. Asta dupa ce beneficiase si de un aranjament deosebit in camera si primise si o felicitare din partea hotelului. Un gest mic dar care spune totul despre serviciile oferite de hotel.

Pool bar mare si dotat, lobby bar idem, salon bar - intr-un corp separat, sub terenul de tenis. Despre terenul de tenis tocmai am zis (gazon artificial) - liber, cind era liber (si era des) puteai juca,free. De asemenea biliard (la pool bar), tenis de masa, sala de fitness - de asemenea free. Prosoape gratuit pentru piscina (aveai un tichet pe care il dadeai la schimb pt prosop).

Gradina, gazon, spatiu de joaca pt copii, 2 piscine OK (ca spatiu/apa)...

Parcare suficienta pt cite masini vin, cu bariera la in/out + ceva paza (pt hotel dar sunt si pe la parcare), nici un fel de probleme (decit daca o lasi aiurea).

Camerele: curate, spatioase, de la etj 2 in sus au balcon, noi am stat la 2 deci n-am avut, dar nu i-am dus dorul...Termopane + plasa antiinsecte (erau ceva tintari, uneori in holul mare, in camera nu... AC centralizat, eficient (chiar foarte), reglabil... Mocheta pe jos, 2 paturi cred 90x200, 2 noptiere, masa cu oglinda (pt doamne), era si TV pe ea, sub masa frigider... La intrare un dulap mare. Baia mare, curata, dus... Acces cu cartela care controla si curentul / AC... Senzor la fereastra care oprea AC, cam dupa 5 min de la deschidere.

Turistii: Hotelul este operat de TUI si THOMSON... Oaspetii - majoritari englezi, pe urma nemti, francezi, nordici... Romani, rusi, bulgari sporadici... Hotelul era full (am avut camerele destul de departe, nu neaparat o problema), veneau si plecau zilnic turisti... Englezii in general mai in virsta, nemtii / nordicii tineri / f.tineri... Unii cam tineri si (prea) nelinistiti, daca ii ignori nu-ti strici concediul (cumnata mea voia sa-si iau un pistol mitraliera din cele pt AirSoft cu bile de plastic sa-i hacuiasca cind alergau sau tipau ca bezmeticii pe culoare)... Eu n-am avut probleme, intr-o seara au venit niste nemtii chiar vis-a-vis de camera mea, erau deja rupti de beti, le-am spus "extrem de serios" ca vreau liniste si s-au conformat...

Plaja: mai slaba decit la Albena (aici nu am vazut Blue Flag), sezlonguri / umbrele 7 leva buc, cam 6 rinduri de umbrele si o zona mica de free (pt cearceaf), dupa ora 18 poti sta si intre umbrele, se poate face plaja pina la 19:30-20:00.

Apa destul de curata, vreo 2 zile valuri (steag rosu), de asemenea dupa ora 18 puteai intra (pe risc tau) in valuri. Intrarea in apa lina, nu prea sunt scoici nici pe plaja nici in apa. Plaja are o lungime de circa 6-8KM, deci loc suficient.

Trimis de marcopolo in 09.08.08 12:10:57

VIZUALIZĂRI: 3190 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marcopolo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P1x Hol-lobby bar
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

[09.08.08 12:23:22]

super review, super hotel, felicitari. NU cred ca ti-ai mai putea dori ceva in plus, de la niciunul dintre ele

marcopoloAUTOR REVIEW
[09.08.08 15:44:23]

Citeva completari :

1.Localizarea hotelului-la circa 300m de centrul statiunii,practic pe plaja,intre hotel si plaja fiind o mica promenada.Cum se poate vedea si in poze.

De asemenea mai exista o a doua piscina,mai mica,frecventata in general de cei cu copii mai mici(aici era si spatiul de joaca pt copii).

2.In camere se schimbau zilnic prosoapele,lenjeria a fost schimbata o data(probabil daca o murdareai se schimba mai des),noi fiind mai ordonati lasam camera destul de aranjata,oricum se vedea ca era sters praful si curatat/aspirat(ochiul sotiei dixit)

ionescunic
[10.08.08 01:11:24]

Bun hotel , este pe lista mea scurta pentru 2009.

Nu inteleg cum se duc tot felul de oameni la hoteluri fff slabe in Albena si nisipuri , cand Sunny Beach are aproape 1000 de hoteluri marea majoritate foarte bune , toate cu piscina , iar ca sa nu dai gres alegi un lant mare hotelier ca RIU , IFA, SOL/Melia , si altele foarte bune , in nici un caz un hotel cu management autohton pentru ca vei fi tratat ca si la noi aproape sigur.

Acest hotel este foarte bun pentru un om obisnuit , nu poti da gres venind la el , indiferent unde e camera , marimea sa si dotarile te vor satisface , iar mancarea este buna si foarte variata , avand posibilitatea de a alege si all inclusive premium adica cu ceva bauturi straine

claudia2008
[22.07.09 20:59:35]

Spuneti-mi si mie va rog, parcarea si sezlongurile pe plaja marii sunt gratuite la ALL? Si daca nu, ce pret au? Multumesc

pflorin1315
[30.07.09 12:05:25]

A fost cineva anul acesta la Riu Helios? Sunt curios daca sunt diferente notabile intre Riu Evrika si Riu Helios. Poate ne spune cineva daca sezlongurile de la plaja se platesc, agentiile au versiuni diferite unele chiar sustin ca ar fi UlTRA ALL INCLUSIVE.

marcopoloAUTOR REVIEW
[31.07.09 19:26:32]

Parcarea nu se platea, era a hotelului... Sezlongurile anul trecut se plateau, parca 6 sau 7 leva pe zi 1 buc

Miss Butterfly
[23.08.09 15:19:03]

e clar .... ne-au invadat spamurile....

[23.08.09 15:29:47]

spam-urile au disparut, ca batand din palme (la propriu)

r6a6c
[23.04.10 18:27:18]

Cu intarziere... multumesc. Impresiile tale m-au determinat sa aleg acest hotel si nu am gresit. A fost excelent.

claudia2008, galanov, ionescunic, marcopolo, Miss Butterfly, pflorin1315, r6a6c
Alte impresii din această RUBRICĂRIU Helios Hotel: