ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2018
SEP-2018

Foarte nemulțumit

la PMM* = 32 USD

Nubia Aqua Beach Resort

Am fost anunțați de agenția de turism că vom avea cazare în acest hotel cu 2 zile înainte de plecarea în Egipt; personal nu l-aș fi ales, datorită recenziilor postate deja pe internet, dar a fost prea târziu pentru a mai cere schimbarea ofertei. Pentru turiștii care urmează să rezerve, voi încerca să sintetizez atât aspectele pozitive cât și cele mai puțin plăcute, poate vor fi utile.

Pentru locul în care se află: 1*/5. Este la 27 km de aeroport, departe de centru (nu se pune problema de ieșit din hotel, pe jos, la cumpărături). Prețul pentru taxi comandat din hotel până în centru este de aproximativ 20 euro dus întors, în funcție de zona din Hurghada în care doriți să ajungeți.

Recepția: 1*/5. Indolenți, plictisiți, total lipsiți de orice urmă de politețe. Deși formalitățile de cazare le-am făcut în jurul orei 3 dimineața iar în recepție nu se mai afla nimeni, am completat formularele și ni s-a cerut să așteptăm. La orice solicitare ai senzația că ți se face o mare favoare.

Camerele: pentru cea în care am fost cazați: 2*/5.

La sosire ni s-a spus că e "regular room", ceea ce înseamnă că nu are vedere spre piscină, dar nu pentru acest lucru acord 2*, ci pentru că:

-mobilierul necesită recondiționare / înlocuire, o parte din piesele de mobilier au lacul distrus și sunt zgâriate sau foarte uzate;

-televizorul este fixat strâmb pe perete și nu funcționează, cablul TV defect, am cerut repararea, chiar am dat bacșiș, dar fără rezultat;

-frigiderul murdar, am cerut să fie curățat, băiatul de la room service a spus că lui i se pare curat;

-aerul condiționat foarte zgomotos, probabil filtrele nu au fost curățate de foarte multă vreme; cu două zile înainte de plecare s-a defectat, iar persoana trimisă să îl repare a deschis carcasa, a închis-o la loc și a plecat.

-covorul: supradimensionat pentru locul respectiv, a fost îndoit și urcat pe perete. L-am găsit murdar, neaspirat, nu a fost curățat niciodată pe parcursul șederii noastre. Paturile, în schimb, sunt mari și confortabile, există mai multe oglinzi de dimensiuni mari, fereastra are o draperie groasă care protejează încăperea de căldura de afară. Există seif.

Baia: mică, neîngrijită; curățenia superficială. În prima zi la hotel, după curățenie, am constatat că un sfert din apa de gură lăsată în baie dispăruse din sticlă. ????

Cabina de duș murdară pe la colțuri, bateriei de duș îi lipsea o piesă, pe care am găsit-o în săpunieră. Apă de băut, șampon și gel de duș am primit după ce am dat bacșiș.

Holurile: înguste, murdare, cu gunoaie/resturi de ambalaje pe jos; chiar angajații hotelului fumează pe hol.

Restaurantul: 2*/5. De mai multe ori vesela a fost murdară, trebuie să alegi cu atenție farfuria/bolul/paharul. Unele preparate sunt gustoase, dar meniul nu este diversificat. Cu mici excepții, se oferă aceleași preparate zilnic.

Curtea interioară: 5*/5

Frumos amenajată. Spațiul este împărțit pe categorii de vârstă și activități, există loc de joacă pentru copii, piscine de diferite adâncimi, terase/baruri și un centru SPA. Fiind un spațiu mare, nu este aglomerat în nici un moment al zilei. De asemenea există un spațiu amenajat în care se desfășoară activități de divertisment în fiecare seară.

Internet: 0*/5. Există conexiune Wi-Fi doar la recepție, disponibilă contra sumei de 10 euro pe săptămână. Evident, am cumpărat cu 5 euro o cartelă prepay și am avut conexiune internet pe rețeaua de telefonie mobilă, în orice loc și oricând, nu doar la recepție.

Plaja: 3*/5

Nu este aglomerată, dar la intrarea în apă se află foarte multe pietre, poți merge doar cu încălțăminte de plajă. Un alt minus ar fi distanța foarte mare care trebuie parcursă pentru a ajunge la o adâncime rezonabilă pentru a putea înota, apa e până la genunchi zeci de metri. De o parte și de alta a plajei se află două pontoane, amenajate cu șezlonguri și porțiuni de cupolă acoperite, de pe care sunt trepte de acces în apă mai adâncă, la 1,5 m, 3 m, 10 m. Aici nisipul este fin iar apa foarte curată. Deși piscinele, care au adâncime maximă de 1,80 m au supraveghetori, pe plajă există panouri care avertizează asupra lipsei salvamarilor. Am văzut însă supraveghetori, dar nu pot spune care le sunt exact atribuțiile.

Barurile asigură servirea atât pe plajă cât și la șezlonguri, atât pentru produsele all inclusive, cât și pentru cele contra cost.

Aș vrea să menționez în special barul Juice World (Vitamin Bar), care oferă produse proaspete și excelente (fresh-uri, shake - uri, salate de fructe, etc.). Contra cost, dar 5*/5 pentru calitatea lor, servirea, atitudinea, buna dispoziție și solicitudinea angajaților.

Trimis de Timid in 08.09.18 20:08:54
Validat / Publicat: 08.09.18 20:42:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 3496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Timid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.06 USD pe cameră

webmaster26 [08.09.18 20:36:40] »

@Timid: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Nubia Aqua Beach Resort, HURGHADA (orașul)" (nou-creată pe sait)

webmaster [08.09.18 20:53:59] »

webmaster [14.09.18 22:39:47] »

Daidha* [07.11.18 13:27:16] »

Buna ziua,

cred ca este cel mai cuprinzator review pe care l-am citit... vreodata. Felicitari!

Va multumesc pentru informatii, chiar ma gandeam sa rezerv la acest hotel, dar datorita dumneavoastra nu voi plati ceva ce nu merita.

Oviius [26.07.19 10:28:40] »

Buna ziua,

Imi puteti spune daca in " All Inclusive" se servesc si bauturi alcoolice?

Multumesc

Siciliano_78scris / TELEFON [29.07.21 17:56:03] »

Pffff... bine ca ne ai "anuntat" ce se intampla acolo

Daidha*, Oviius, Siciliano_78
    Alte impresii din această RUBRICĂNubia Aqua Beach Resort: