ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2018
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 23.06.18
AUG-2018

Malta - Itinerariu 7 zile

Republica Malta este o tara insulara formata din 6 insule, cele mai mari fiind Malta, Gozo si Comino. Acestia au o populatie de aprox. de 450 000 locuitori, ei traind din turism, avand aprox. 2 700 000 de turisti de an. O alta sursa de venit este fabrica de bere locala -Cisk. Zborurile din Romania catre Malta sunt doar de 2 ori pe saptamana, martea, respectiv sambata, iar durata zborului este de aproximativ 1ora 45 min.

Impreuna cu sotul si parintii mei (primul lor zbor) ne-am decis sa vizitam aceasta tara superba datorita zborului scurt si a multiplelor obiective turistice.

Fiind o persoana organizata si din dorinta de a vedea cat mai multe, am citit despre Malta pe parcursul unei intregi luni. Dezamagirea mea a fost ca nu am gasit la nimeni un program pe zile pentru a putea organiza vacanta cat mai bine si a cuprinde cat mai multe obiective. De accea m-am gandit sa scriu acest review in care voi incerca sa cuprind cat mai multe detalii despre transport, preturi, obiective turistice.

Prima zi in Malta a inceput in dimineata zilei de 28 august, aterizand la ora 8 (ora Maltei), ei fiind cu o ora in urma noastra. Am fost cazati in Bugibba, aflata in zona de nord a insulei, o zona ce o recomand tuturor datorita pozitionari - intre Valletta si Gozo. Fiind 4 persoane cea mai buna alegere pentru cazare ni s-a parut un apartament, alegerea noastra fiind Shamrock Apartments. Am fost multumiti de alegere, aflandu-ne la 4 min de statia de autobuz (capat de linie) si la 4 min de centru. Apartamentul a fost unul spatios, cu 2 dormitoare, 1 living, baie, bucatarie si 2 balcoane. Pretul pentru 7 nopti a fost inca un factor important in alegera facuta - 520 euro.

Prima recomandare in calitate de transport este sa va cumparati inca de la aeroport un card cu calatorii nelimitate pt. 7 zile -21 euro pt adult/15 euro pt copii. Noi am luat autobuzul X3 pana in Bugibba, drumul fiind de 2 ore (15km). Desi au sistem bine pus la punct, avand fonduri europene pana in 2020 pentru transport, se sta foarte mult in autobuz. De retinut ca se intra doar pe usa din dreptul soferului, se valideaza cardul la fiecare intrare in autocar, se apasa butonul STOP pentru ca acesta sa opreasca in statii pentru coborare si de asemenea se face cu mana in statii daca vreti ca acestia sa opreasca. Autobuzele merg cu 40km/h si intra pe toate stradutele, motiv pentru care un numar mic de km se face in atat de mult timp. Nu va ganditi ca puteti parcurge pe jos distanta dintre orase, oricat de mica ar parea au strazile atat de inguste si intortochiate incat e imposibil.

Desi este finalul lui august temperaturile au fost de 30-34 grade ziua, 25 grade noaptea.

In prima dimineata am luat micul dejun la un restaurant-cafenea de la coltul strazii, localizat langa Carrefour, preturile fiind de 6 euro pentru un english breakfast, 5 euro o omleta din 3 oua si intre 3-4 euro sandwich. urile. Avand check-in la cazare abia la ora 15 am decis sa ne petrecem prima zi in jurul casei. Dupa ce ne-am schimbat si ne-am lasat bazajele am fugit la mare. Plaja din zona centrala a statiunii este una stancoasa, apa fiind foarte calda si curata in toata insula. Recomand sa va luati incaltati speciale, noi nu am avut si ne-am ranit in prima zi (pretul lor acolo este intre 7-12 euro). Nu am rezistat mai mult de 3 ore la plaja, fiind foarte greu sa mergi pe acele stanci ce formau plaja, cat si in apa. A doua parte a zilei am petrecut. o vizitand centrul, care este plin de restaurante unde am gasit preturi mai bune decat dimineata, magazine cu suveniruri si ne-am plimbat pana la port fiind foarte aproape. De asemenea in centru este o zona cu numeroase bancute care sunt pline seara de seara atat de turisti cat si de localnicii care ies sa se relaxeze.

Pentru a 2a zi am ales sa vizitam Mdina (fosta capitala) in prima parte a zilei. Am plecat de la cazare in jurul orei 9 spre destinatia Rabat cu autobuzul 186, drumul fiind de aprox. 40 min. Cetatea Mdina este unul dintre locurile alese de cei din productia Game of Thrones pentru filmarile din primul sezon. Am simtit ca am intrat in alta lume... fiind cunoscuta si sub denumirea de "orasul tacerii", am gasit o curatenie impecalibila, o liniste atat de bine venita, strazile inguste, ferestrele colorate si calestile ce plimbau turistii faceau aceasta cetate una de poveste. Am vizitat Catedrala Sf. Petru si Pavel si Muzeul catedralei (5 euro/adult) si ne-am plimba pe strazile cetatii bucurandu. ne de frumusetea acesteia. Se mai poate vizita Muzeul de Istorie a Naturii si temnitele, insa pentru noi nu a fost ceva de maxim interes si am preferat sa ne petrecem timpul la o bere la cafeneau din fata cetatii, admirand grandioasa Poarta a Mdinei. In jurul orei 1 ne-am indreptat spre autobuzul 50 pentru a merge in Valletta, actuala capitala. In drumul catre capitala am facut o mica oprire in Mosta pentru a vizita celebrul Dom, intrarea fiind de 2 euro.

Ajunsi in Valletta ne-a cuprins foamea si am decis sa mancam la Mc, platind toti 4 aprox 20 euro. Se facuse deja ora 4 si ne-am grabit sa prindem soarele pe cer in Gradinile Upper Barrakka ce redau o vedere fascinantă asupra Portului din Valetta și oraşelor Senglea şi Vittoriosa. Bucurosi de privelistea oferita am decis sa stam la teresa gradinilor la o bere. Citind ca cel mai important obiectiv din Valletta este Catedrala St. John, ne-am grabit sa mergem sa vizitam opulenta catedrala. Din pacate aceasta avea program doar pana la 16:30... detalii care nu le-am citit pe nicaieri, detalii care ne determinau sa vizitam acest loc inainte de a manca. Ne-am petrecut seara plimbandu-ne pe strazile inguste si pline de viata, admirand balcoanele colorate. Am trecut pe langa Teatrul Manoel, Biblioteca Națională, Casa Rocca Piccola, Auberge de Castille si Poarta Orașului, Victoria Gate. Daca pasesti in afara drumului principal, te vei afla destul de rapid pe strazi abrupte, care par sa coboare toate spre mare, indiferent ce directie vei urma. Valletta este un oras al bisericilor, gasind la fiecare colt de strada cate o sculptuta in piatra. La iesirea din cetate am mai facut o pauza la Fantanile Triton ce se afla in fata portilor orasului. Baietii erau destul de obositi si au preferat sa stea acolo la o bere, timp in care eu cu mama am decis sa mai facem o mica plimbare pana la o alta catedrala ce se vedea in partea opusa portilor.

Intorsi in Bugibba pe la ora 21, am mers sa luam cina la restaurantul Victoria localizat in centru, o pizza fiind intre 8-12 euro, portia de aripioare 10 euro si un platou cu porc, pui si carnati 15 euro.

A treia zi am decis sa mergem la Popeye Village. Micul dejun l-am luat in centrul din Bugibba la restaurantul Bistroteca – english breakfast (4.8 euro – 2 oua/2 carnati/2 buc bacon/fasole/ciuperci/unt/paine prajita/cafea sau ceai). Am luat bus 221 pana in Mellieha si acolo am schimbat cu 101 al carei capat de linie este Popeye. Foarte important este de urmarit orele la care pleaca autobuzele din statie pentru a evita ore de asteptare dupa acestea. Bus 101 circula doar din ora in ora si programul acestora este afisat in fiecare statie. Intrarea la Popeye este de 17 euro adult si 13.5 copil/peste 60 ani. In pretul acestuia intra o mini paharel de vin, o vedere si o plimbare cu barca. Este un loc al veseliei, al culorilor si nu trebuie ratat. A fost experienta preferata a sotului si parintilor. Ne-am intors pe la ora 16 catre Mellieha unde am luat pranzul la Blu Beach Club, loc in care am cunoscut o romanca deosebita ce lucre acolo. Am preferat sa mancam acolo datorita preturilor mari la Popeye (o bere mica 5 euro). Urmatoarea destinatie a fost plaja de la Ghajn Tuffieha (statia Riviera) unde am prins apusul si ne-am bucurat de nisipul auriu.

A patra zi ne-am urcat in vasul Sea Adventure ce ducea catre Comino – Laguna albastra. Plecarea a fost din portul aflat la 15 min de mers si am platit 15euro (1 ora Crystal Lagoon/4 ore Laguna albastra / oprire la pesteri si avantajul de a avea fundul marii). Excursia am cumparat o de la agentiile locale (exista si varianta cu 17 euro cu all inclusive dar doar 4 ore la laguna). Catamaranul a avut un topogan imens pentru a cobora la laguna de cristal, cat si topogane mai mici, scari si veste de salvare pentru cine nu stie sa inoate. Acolo am mancat cu aprox 5-7 euro de persoana, fiind o multitudine de variante si am baut cocktailuri din fructe de ananas (10 euro). Berea varia intre 2 si 4 euro, ca peste tot. Apa a fost de un albastru superb si privelistea iti taie rasuflarea. Singurul dezavantaj este ca nu exista plaja, ci doar stancile pe care toata lumea isi intinde un prosop. Mai exista varianta unui sezlong cu 12 euro (cam scump).

Dupa micul dejun luat la Bistroteca, in cea de-a 5a zi am decis sa mergem catre Marsaxlokk, cu o oprire la St. Julian’s. Am avut noroc si am gasit un bus NT9 daca tin bine minte care ne-am dus in St. Julian’s cu doar 2 opriri pana acolo, fiind un bus express. Ne-am plimbam cam 2 ore prin oras, pe faleza marii, avand parte de un spectacol minunat al unor caini jucandu-se si inotand alaturi de stapanii lor si de asemenea am prins si antrenamentele echipei de Polo. Pentru a ajunge in Marsaxlokk a trebuit sa luam bus pana in Valletta si acolo sa schimbam. Pe drum am descoperit ferme de animale, cat si multe plantatii de vita de vie. Deloc de neglijat sunt imensii cactusi ce i-am zarit din prima zi si care m-au cucerit.

Odata ajunsi in Marsaxlokk am vizitat targul lor traditional si am plecat cu suveniruri si o fata de masa malteza. Ne-am facut poze cu celebrele barcute pescaresti colorate si am mancat pe malul marii calamari si creveti. Portia de peste/fructe de mare variaza intre 10-16 euro dar se merita. De mentionat ca iepurele este mancarea lor traditionala (14-20 euro), sotul meu a incercat intr-o seara si a spus ca a fost delicios. Pana pe inserate am facut baie in mare, avand o plaja la aprox. 5 min de mers, cu nisip si apa curate si fara pietre. Am vrut sa mergem si la celebra Peter’s pool dar trebuia sa mergem destul de mult pe jos, pe un drum forestier si deja era tarziu.

Ziua de duminica am rezervat-o excursiei in Gozo. Am luat 221 pana in Cirkewwa, de unde am luat ferry pana in Gozo (4.65 euro). Din port ne-am indreptat cu autobuzul catre Victoria (Rabat), capitala, unde am luat micul dejun si ne-am plimbat prin frumoasa Cittadella (intrare 5 euro adult/3.5 copil sau senior). Biletul include intrarea la toate cele 4 muzee din interiorul citadelei. De aici ne-am indreptat cu un alt autobus catre locul in care a fost celebra fereastra albastra, loc care nu e atat de impresionant pe cat ne asteptam. Nu am stat decat 30 min pana la venirea autobuzul, urmatoarea oprire fiind la biserica Ta Pinu (am mers 10 min pe jos pana acolo din statie). Pentru mine a fost impresionant, cel mai frumos lacat de cult din Malta, unde se spune ca miracolele se intampla. Icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului a fost recunoascuta si de catre Vatican si drept dovada sunt sutele de marturii si multumiri inramate pe peretii acesteia. Ultima destinatie din Gozo a fost plaja Ramla, recunoscuta pentru nisipul ei rosu. Singura problema au fost miile de pietricele aflate in primii 10 m de apa. De acolo am luat autobuzul catre ferry si dupa spre casa.

Cea de-a 7 zi ne-am decis sa ne relaxam la plaja, alegand plaja Mellieha care este si cea mai mare (bus 221). Acolo ne-am rasfatat cu sezlong (4.5 euro / pers sau 12 euro 2 pers si umbrela). A fost superb… o plaja impecabila, nisipul atat de fin si de curat, iar apa o minunatie. Nu a fost nicio piatra, nicio scoica, iar primii 10 m apa este pana la genunchi. Am avut o zi dedicate bronzului si regretului ca trebuie sa parasim aceasta tara superba.

Dimineata la 8:30 ne-am urcat in avion cu destinatia Bucuresti.

Nu ne-am abtinut de la nimic, iar costurile au fost 800 euro de sejur la noi si 550 parintii (ei nu au luat atat de multe suveniruri ca si noi).

Recomand cu drag aceata minuntata insula, are de toate: plaja, stanci, nisip, apa calda si curata, soare din plin, strazi curate, cetati de poveste, oameni atat de simpli si deloc sofisticati.

Am promis ca voi reveni alaturi de copii nostrii.

Trimis de crisa04 in 08.09.18 13:47:16
Validat / Publicat: 08.09.18 15:32:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 7712 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crisa04); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plajaBugibba

[08.09.18 15:08:00]

@crisa04: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

alegerea noastra fiind Shamrock Apartments.

[08.09.18 15:11:38]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 05&ridAnt=89662

[08.09.18 22:09:47]

mprofeanu
[08.09.18 22:41:00]

@crisa04: Felicitări pentru review, pentru informațiile utile și de actualitate! Frumoase și pozele! Mai aștept și alte impresii, sunt oricând binevenite pentru AFA-iști și nu numai...

elviramvio
[09.09.18 21:01:11]

@crisa04:

Bun articolul tău. N-am ajuns încă în Malta, o am pe o listă f. f. scurtă -2019 aşa că am parcurs cu atenţie tot ce ai scris.

Cu organizarea pe zile uneori nu prea reuşeşti, îţi spun asta din experienţă. Mai ales în ţările în care programul locurilor de vizitat nu e aşa bătut în cuie sau, de multe ori, la faţa locului dai de câteva chestii despre care n-ai găsit nici o informaţie, nici nu ştiai că există şi... gata programul fixat! Am ultima experienţă anul ăsta. Dar şi eu îmi fac un program înainte. La locul faptei, sunt de multe ori nevoită să aleg, cu durere în suflet, anul ăsta durerea a fost Lisabona unde am zis de câteva ori de dulce ghidurilor turistice...

Vacanţe frumoase să ai şi să le povesteşti!

tata123 🔱
[10.09.18 09:29:53]

@crisa04: Un Superbonus pentru articolul bun cu care ai debutat pe AmFostAcolo. Ați reușit să vedeți multe locuri frumoase de pe insula malteză și să ne oferi informații utile, de actualitate.

Locurile care ne plac ne îndeamnă să cumpărăm numeroase suveniruri, de orice fel ar fi ele. Peste ani aceste mici lucrușoare vor constitui ancore ale amintirilor plăcute.

Bine ai venit, te așteptăm și cu alte scrieri.

[10.09.18 20:20:54]

@elviramvio: Mulțumesc pentru feedback!! Am încercat sa cuprind programul meu pentru a arata celor ce vor sa ajungă in Malta ca este timp si pentru a vizita multe locuri frumoase si de a sta si la plaja.

De povestit sunt multe, dar am încercat sa nu fiu plictisitoare cu un articol prea lung.

Daca ai vreo curiozitate legată de Malta, astept întrebări tale cu drag!

Vacante frumoase!!

[19.09.18 18:39:32]

Buna seara! As avea si eu niste intrebari legate de Malta

Observ ca ati calatorit cu autobuze, doar. Era scump de inchiriat o masina?

Niste preturi la fructele de mare si peste, ne puteti oferi?

Multumesc frumos

Gabryel1972
[18.11.18 18:14:16]

Gresit din start... Eu am zbor maine 19 noiembrie 2018 LUNI, deci GRESITA afirmatia "Zborurile din Romania catre Malta sunt doar de 2 ori pe saptamana, martea, respectiv sambata, iar durata zborului este de aproximativ 1ora 45 min. "". Si in plus, zborul dureaza 2 ore jumate... GRESIT, GRESIT!!

[18.11.18 23:45:33]

@Bucharest1972: Sa aveti vacanta frumoasa si sa puneti poze, daca puteti Si poate ne spuneti si noua (eu as fi interesata, am mai cerut asta, dar nu mi s-a raspuns) niste preturi la inchiriere de masini si la fructe de mare Multumesc frumos! Drum bun

adrianaglogo
[19.11.18 08:34:17]

@Lily_24: pt 2 tipuri de fructe de mare iti raspund eu.

Creveti mari, bine gatiti, cu orez, rucola si mango, 16 E.

Scoici = 15 E.

Asta era in Sliema, la Mason Bistro. Este un restaurant pe malul marii. Deci platim si pozitia. Dar a meritat. Noi acolo am nimerit prima data, ne-a placut si am ramas consecventi.

Am citit ca se poate manca si mai ieftin .

Pentru masina nu te pot ajuta. Noi am ales varianta autobuzelor hop on hop off si transportul in comun.

krisstinna
[19.11.18 13:20:44]

@Lily_24: Vezi câteva prețuri la mâncare, in articolul meu vezi impresii, dacă te orientezi ieși mai bine ca in Grecia-o țară scumpă.

Iar pentru mașină vezi impresii, la fel, trebuie sa te orientezi la firme mai mici, acestea nu percep garanții, blocaje pe card.

Succes!

[19.11.18 15:06:58]

@adrianaglogo: Multumesc frumos sper sa gasesc si creveti simpli la gratar, asa ca in Grecia

[20.11.18 15:49:05]

@krisstinna: Multumesc frumos

[27.01.19 13:23:46]

@Lily_24:

Buna,

Din pacate nu stiu preturile pentru inchiriat masini, am folosit doar transportul in comun. Sincer nu recomand inchirierea, strazile fiind inguste si intortochiate.

Fructe de mare se gasesc cam peste tot (scoici/ creveti/ calamari) si sunt intre 12-30 euro.

[27.01.19 13:27:43]

@Bucharest1972:

Probabil s au mai introdus zboruri catre Malta. In momentul plecarii noastre existau zboruri doar in cele 2 zile.

Zborul nu a durat nici macar 2 ore. Nu stiu cu ce companie ati ales sa zburati, sau ce probleme ati intampinat in timpul zborului!

Acesta este timpul parcurs de noi in zbor si nu puteti sa spuneti ca este gresit, Nu Ati Fost cu noi ca sa ne puteti contrazice.

Sejur placut si mult calm!

elviramvio
[27.01.19 15:37:29]

@crisa04:

Ia problema ușor, știu cum este cu aceste contraziceri inutile tocmai pe zboruri ????. Am avut o mică discuție anul trecut legat de o alegere a unei deplasări pe calea aerului, din fericire ne-am înțeles în final în privat.

Eu personal n-aș da ca sigură o cursă aeriană, o anumită companie sau un timp de zbor nici dacâ cineva mi-ar da punctele care tocmai am aflat că îmi lipsesc pentru a fi Titan pe AFA ???????????? Zborurile nu sunt bătute în cuie ! Niciodată !!! Anul acesta vroiam să ajung în mai în Portugalia cu aproape orice companie care zboară fără escală ! Plecarea TAP din România mi-a dat planurile rău peste cap, nici una din cele care au curse directe nu-mi permite să beneficiez de toate zilele de concediu din acea lună, 14 la număr ci doar de 10 !! Orice alertă din decembrie până acum nu mi-a adus zborul dus-întors mult visat.

Deci ai spus bine, așa a fost când ai zburat tu ! Din acea zi mai departe, totul poate fi total diferit ca preț, orar, condiții ! N-ai greșit cu nimic !

Vacanțe frumoase și în 2019 !

Alina Roxana
[24.03.19 17:33:30]

@crisa04: Felicitari pentru articol! Malta este si pe lista noastră de călătorii, sperăm să ajungem anul asta...

Citit/votat cu mare drag!

olga
[06.09.21 20:36:07]

@Bucharest1972: Si? Pozitivi nu putem fi? Desigur fiecare isi cauta transportul si vede programul, care este problema mare de scrieti cu majuscule si repetati cuvintele? Oare in Malta v-a placut ceva?

adrianaglogo, Alina Roxana, crisa04, elviramvio, Gabryel1972, Lily_24, mprofeanu, olga, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Malta:

• pagină generată în 0.076921939849854 sec