ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2018
SEP-2018
2 AD. + 5 COPII -- v: 1,7,8,9,11

încărcat de pe telefon!

Parcare neregulamentara in Kefalonia

Scriu aici cu intentia de a avertiza asupra legilor si comportamentului politiei elene.

Din nefericire am avut ocazia dupa 3 ani consecutivi in care mi-am petrecut vacanta in Grecia sa am de-a face cu politistii din Kefalonia. Aflandu-ma in Argostoli cu masina privata am facut greseala sa parchez neregulamentar (am blocat o rampa pentru persoane cu dezabilitati). Bineinteles ca nu era vreun semn de circulatie, era doar o rampa de o bordura inaltime pe care nu am sesizat-o. Am mers sa mancam la o taverna in apropiere.

Cand ne intorceam la masina politia tocmai imi lua numerele de pe masina. Nestiind ce am facut, de ce mi se iau numerele, politistul mi-a aratat rampa cu pricina. Precizez ca eram cu cinci copii dupa mine de la 2 ani la 11 cel mai mare. Nu am putut in nici un fel sa induplec reprezentantul legii. Mi sa zis sa merg sa vorbesc cu seful politiei maine si ca pot circula fara numere pana atunci.

A doua zi impreuna cu doamna Ecaterina, gazda mea ne-am prezentat la sediul politiei. Bineanteles ca seful nu a fost de gasit pana la ora zece. Foarte morocanos ca-l deranjam de la cititul presei ne-a invita afara si sa sunam dupa o ora sa vada ce decizie ia.

Vazind ca se ingroasa gluma mi-am luat sotia si copii si am venit inapoi sa ne cerem placutele intrucat trebuie sa plecam acasa si nu avem alta optiune decat masina.

De data asta s-a dus in alt birou incercand sa ne evite. Nu ne-am lasat si am mers dupa el. Bineanteles ca nu a vrut sa vorbeasca cu noi in engleza. A vorbit ceva cu subordonatii lui dupa care a iesit din cladire. Ignorati total.

Au intrat in rol subordonatii care ne-au comunicat senin ca se retin numerele pe 2 luni si nu-i intereseaza ce facem. Dupa mai multe cuvinte contradictorii domnii politisti si-au luat talpasita din sediu lasandu-ne cu cei de la ordine publica. Am ramas cu copii vreo doua ore acolo si am asteptat pana cand a venit o doamna politista care ne-a promis ca daca aducem maine biletul de la feribot ne da placutele.

Oricum mi-au distrus vacanta. Pacat de insula asta minunata. Nu voi mai veni in vacanta in Grecia. Inca nu am primit placutele.

Astept maine sa vedem ce se intampla. Voi reveni cu detalii. MARE ATENTIE!...

Trimis de jojoctn in 07.09.18 16:28:27
Validat / Publicat: 07.09.18 17:12:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, kasndra, sithonia, Athos

VIZUALIZĂRI: 2879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (jojoctn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcarea neregulamentara. Fara nici un semn de circulatie.

[07.09.18 17:11:14]

Ne pare rău de întâmplare, sperăm să rezolvați cu bine.

Legea s-a schimabt de curând și e foarte drastică. Citește aici amfostacolo.ro/blog/?p=2824 ca să vezi cam ce poți păți! Încearcă să nu îi enervezi că nu e bine

Acolo a fost un semn 100% se vede și gaura în pavelă ( în poza ta), și l-am găsit pe google în 2011. Oricum văd că toată zona aia e împânzită de semne (cu interzis).

google.ro/maps/@38.177417 ... !7i13312!8i6656

Multă baftă!

[07.09.18 18:31:21]

@jojoctn: extrem de neplăcut ce vi s-a întâmplat.

Din pacate pentru noi, ei aplica legea, noi nefiind obișnuiți să o respectăm.

S-a scris destul de mult atat pe site cât și în presa, s-a promovat mult pe media, ca in Grecia s-a schimbat legislația rutieră prin inasprirea sancțiunilor. Probabil ca ati fost atenti, nu ati sesizat informația.

Astept cu nerăbdare ziua in care se va aplica si la noi macar amenda pentru oprire aiurea, circulație prin statia de tramvai, etc.

Apropo, ce amenda v-a dat?

[07.09.18 20:58:40]

@cosminp: salut. Din pacate ei aplica legea prost. In primul rand nu era locul semnalizat. Am circulat mai toata Europa dar asa ceva n-am intalnit. Pune amenda, e firesc daca grsesti platesti. Si la noi se ridica permisul sau talonul dar ai dovada. Mi se pare firesc. Ia numerele sau talonul dar da-mi dovada sa ajung acasa. Amenda nu mi-au pus.

DoreD
[07.09.18 23:54:43]

Se vedea foarte bine rampa. Evident nu trebuia parcat acolo. Si s-au tot emis avertizari despre inasprirea pedepselor din codul rutier grecesc. Treaba asta cu luatul placutelor e asa ciudata insa. OK, da-mi amenda, ia-mi permisul si da-mi dovada, dar asa... E atat de balcanic. Dar ne asumam asta. Grecii sunt... greci.

[08.09.18 09:25:41]

@jojoctn: cumva masina alba din spate era putin blocată daca vroia sa iasa? ...sau e doar o eroare vizuală?

[08.09.18 10:26:45]

@cosminp: masina alba era politia frate.

[08.09.18 10:55:23]

@jojoctn: scuze, mi-a scapat acest detaliu... nu e pavoazata ca la noi ????

[10.09.18 00:09:13]

@webmaster26: Salutare. Am reusit sa iau plcutele de inmatriculare. Doamna politist s-a tinut de promisiune.

Mi-a zis sa-i trimit placutele, certificatul si permisul dupa ce ajung acasa. Ciudat mi-au retinut doar placutele si acum vor tot. Oricum nu merita sa le trimit.

Ma mai gandesc.

antonio777*
[13.01.19 18:58:02]

Mda, tipic romanesc, daca parcai regulamentar sunt convins ca nu aveai nici o problema.

Cred ca e cazul sa ne mai civilizam si noi si sa intelegem ca unde i lege nu i tocmeala.

gotty
[24.01.19 11:05:47]

@jojoctn: Si i ai trimis placutele si restul actelor?

antonio777*, cosminp, DoreD, gotty, jojoctn
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Kefalonia: