ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2018
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 08.08.14
JUN-2018

Un resort primitor, pe care îl recomand

Anul acesta am ales acest resort si nu imi pare rau. Multumesc membrilor AFA care au contribuit la decizia mea.

Am ajuns la pranz ora 12 trebuia sa asteptam pana la 14 sa ne cazeze dar cu un stimulent in pasaport cazarea s-a facut imediat.

Personalul foarte amabil.

Resortul este foarte mare in forma de U, in interiorul laturilor este o laguna creata, la iesirea din laturi precum si pe exteriorul laturilor este Marea Rosie.

Plaja de la laguna este ingusta dar accesibila si curata. Plajele laterale sunt foarte placute poti face scufundari pentru corali si inoti cu pesti exotici.

Este singurul resort din Hurghada care oriunde esti cazat ai vedere la mare.

Singura problema au fost tantarii daca seara vrei sa stai la aer. Dar bratarile cu pastile contra tantarilor isi fac treaba.

Noi am fost cazati chiar vizavi de laguna. Curatenia in camere se face dupa amiaza si sunt foarte atenti chiar daca nu le dai ceva.

In fiecare zi la ora 10 echipa de animatori au un mic program de buna dimineata.

Animatie este si seara mai ales pentru copii. Este si un tobogan cu piscina pentru cei cu varste fragede. Pe tot parcursul zilei se preocupa cu entertainmentul: aquagym, gimnastica aerobica, tenis, volei,

Prosoapele de plaja se iau zilnic, gratuit, pe baza cartelei primite la cazare de la corturile de pe plaja.

Apa marii foarte placuta, calda si curata. Temperatura in iunie a fost de 34-35 grade dar fiind fara umezeala este suportabila.

Micul dejun incepea foarte devreme ora 6.30 ptr ca se intuneca devreme 17.30. Restaurantul este foarte mare dar destul de aglomerat. Mai este un restaurant mic italian care are in fata o terasa unde se poate manca si unde se aduc vitrine incalzite si este mai putina aglomeratie.

Daca nu esti foarte pretentios mancarea este suficienta si buna. Am mancat in fiecare zi la pranz sau seara peste dorada la gratar, bame cu sos de rosii foarte gustoase. Predomina carnea de vita si pui. Fructe suficiente: portocale, curmale, mere, banane mici.

Privind bauturile te servesti de la bar in pahare mici de plastic: bere, vin, sucuri dozator, apa.

De la intrarea in hotel si pana la iesirea din resort sunt magazine iar intrarea si iesirea este monitorizata ptr fiecare masina. Te simti in siguranta. In apropierea resortului este un mic mall Cleopatra (de fapt o insiruire de pravalii) unde preturile sunt tot negociabile.

Punctele forte care m-au convins sa devin fan al acestui resort este: amabilitatea personalului, plaja si accesul in laguna, siguranta turistului, curatenia din interiorul resortului precum si ambianta. Este un resort dedicat familiilor de cetateni musulmani si inveti sa convietuiesti cu ei, test care merita incercat.

Ce vreau sa mai mentionez ptr cei care sunt prima oara in Egipt si nu stiu:restul la cumparaturi in euro se da in monezi. Ei nu gestioneaza decat hartii, monezile nu sunt primite la banca pentru schimb asa ca ei incearca sa scape de ele. Pentru a-i ajuta poti negocia sa le schimbi monezile in hartii si iti fac reducere.

Noi nu am fost in excursii pentru ca le-am bifat in anii anteriori dar am luat oferta locala si o sa o atasez pentru cei interesati.

De asemeni am fost si la spa care este foarte bine dotat, pregatiti si preturi accesibile.

Anul acesta este obligatoriu infolierea bagajelor de cala la intoarcerea in tara. Noi am avut aceasta facilitate la hotel contra sumei de 5E 2 trolere. La aeroport este un singur aparat si era o coada imensa asa ca poate ar trebui sa va luati din tara o rola mare si sa faceti manual operatiunea daca vreti sa scapati de coada din aeroport.

Ce mai pot sa va spun si m-a impresionat fata de anul trecut este aeroportul pe care l-au extins, modernizat, au duty free foarte bine aprovizionat si cu preturi foarte accesibile. Noi am luat tigari la mai putin de jumatate pret fata de Romania si dulciuri.

La anul tot aici voi poposi cu siguranta.

Trimis de ADINA63 in 06.09.18 22:20:16
Validat / Publicat: 06.09.18 22:54:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Siva Grand Beach Hotel Regina Resort

VIZUALIZĂRI: 1819 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ADINA63); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Terasa servesti masa si asisti la program distractiv

• Alte impresii din această RUBRICĂSunny Days El Palacio Resort: