ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2018
ÎNSCRIS: 04.09.18
SEP-2018

încărcat de pe telefon!

E bine de știut

Azi mi am făcut acest cont din dorința de a aduce și altora la cunoștință câteva chestii utile fara că sa mai pierdeți timpul și banii sa încercați, desigur gusturile sunt relative dar totuși având pretenția că sunt obiectiv as vrea sa va recomand ceea ce mie mi a plăcut din călătoria din Sithonia Sarti.

Cazarea e una peste așteptări având în vedere ceea ce intuiam că o să găsesc și am găsit, astfel pt 5 zile 2 persoane cu mic dejun inclus am platit 275 de euro la VERGINA PENSION sarti.

Aici 2 frați super ok administrează aceasta pensiune a părinților, camera f curata, prosoape schimbate la 2 zile daca doriți, lenjerie la fel, mic dejun inclus. un mic dejun identic in fiecare zi, dar super suficient, spațiul din curte și camera generos.

Am vizitat aproape toate plajele din zonă și în ultimele 3 zile am decis că cea mai frumoasa accesibila condiții super ok, bar pe plaja in spatele umrelelor, aaaa, ffff important singurele umbrele mari și acoperite ok le am găsit aici, pe plaja KLIMATARIA, apa f curata, nu e abrupta intrarea, nisipul f fin, pești f multi, nu sunt arici de mare. Am ales plaja din fata terasei Ammos. Pt 5 euro am primit 2 cafeluțe, 2 sticle de apa plata rece și evident o umbreluță și 2 fotolii f confortabile. Se poate și manca, că idee un gyros e 3,5 euro adus la umbreluță.

Seara mi am petrecut o in Sarti, cea mai căutată taverna prin optimul preț calitate a fost taverna Pirofani, aici am găsit o mâncare f bună, un preț ok, e singura ocupată integral mereu, dar se găsesc locuri fiind un du te vino continuu.

Ce e important pt mine daca as citi acest rewiev ar fi că nu merită decât trecute în revistă toate celelalte plaje și o să vedeți de ce prin comparație cu plaja KLIMATARIA.

Am uitat sa va spun că aici se asigura și parcare la umbra gratuit. Drumul e pe o singura banda, e f pitoresc dar trebuie atenție, șoferul sa urmărească drumul nu peisajul :)). Sper sa fie un sfat util.

Daca as căuta marea pt concediu as veni tot aici, drumul fiind unul accesibil fara feribot și fără multe radare :)).

Trimis de Florin 72 in 04.09.18 13:25:31
Validat / Publicat: 04.09.18 14:44:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7852 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florin 72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O bucățică din Klimataria

webmaster26 [04.09.18 14:44:47] »

@Florin 72: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Sarti, SARTI [Sithonia]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

ady77 [04.09.18 14:50:55] »

@Florin 72: Salutare Florin,

La noapte plec si eu catre Kassandra si as dori sa stiu cum stau lucrurile in vama Giurgiu, vis-a-vis de controalele de pesta.

Multumesc!

Florin 72 [04.09.18 19:17:38] »

@ady77:nicio problema, doar când ieși în Bulgaria curge ceva din niște irigatoare pe sub mașină

ady77 [04.09.18 19:45:51] »

@Florin 72: multumesc, eram ingrijorat, frumoasa recenzia ta, in iunie am fost si noi in Sithonia unde ne a placut foarte mult iar acum am rezervat in Kassandra. Voi reveni cu recenzie. Acum ma pun la somn, seara placuta.

fra [06.09.18 11:19:04] »

Foarte frumoasă imaginea. Într-adevăr pare o plajă extraordinară. Totuși mi se pare un pic exagerat că ați vizitat toate plajele și asta e singura care merită. În Sithonia sunt peste 70 de plaje, poate din ele 30-40 merită luate în considerare (unele sunt mici, altele sunt greu accesibile, etc) și mi-e greu să cred că le-ați verificat fix pe acestea. Un ocol al peninsulei pe drumul principal durează mai bine de o oră, iar intrarea (devierea) pe unele plaje durează 20-30 de minute (sigur la armenistis durează intrarea in camping, parcarea iar apoi mers pe jos până la apă, pentru că se înconjoară tot campingul). Iar apoi aceste plaje sunt foarte diferite: este diferență de temperatură între apa lor, nisipul, "dotările" plajei, intrarea în apă și peisajul. Dau exemple: Goa este foarte mică, dotări minimale, apa rece și încadrată în stânga și dreapta de pereți stâncoși ca de granit; Porto koufo are apa verzuie aș zice, nu are nisip aspectuos, dar e extraordinară pentru snorkeling, un golfuleț cu deschidere între două dealuri; pe plajele din vest se poate vedea apusul, pe partea cealaltă răsăritul și muntele Athos; lagomandra parcă are intrarea printre pini și arată de parcă ieși din "pădurea" de pini foarte înalți direct în apă, Orange sau portokali are apa foarte limpede și nisipul foarte fin; agios ioannis parcă are o zonă amenajată cu șezlonguri foarte șic, inclusiv perne sau fotolii dintr-acela ca la festivaluri, etc.

Deci ține foarte mult de ce anume vrea fiecare de la o plajă. Eu zic că este câte o plajă pentru orice gusturi am avea. Am văzut și eu plaje frumoase, dar și unele peste care am trecut pe repede înainte. Totuși eu încă nu am văzut toate plajele și când voi reveni în zonă, nu m-aș opri doar la una singură și nu aș recomanda nimănui să facă asta...

Florin 72 [06.09.18 22:25:59] »

@fra: chiar am precizat că e bine de trecut prin cat mai multe, nu am făcut precizarea că e vb de plajele dinspre Athos. Dupa ce mi am format o imagine m am oprit la acea plajă... pe care, din punctul meu de vedere, o consider cea mai completa. O seara buna!

fra [07.09.18 08:39:13] »

@Florin 72: ok. Foarte bine că ați scris review, fiecare are păreri diferite și site-ul scopul acesta îl are, să strângă cât mai multe păreri de orice natură ar fi ele. Am scris ecoul pe de o parte și pentru cei care ar citi review-ul, să fie "complet" informați ???? iar pe de altă parte pentru dumneavoastră, să știți că mai aveți ce vedea în Sithonia și din câte știu eu Sithonia este cu mult peste Kassandra din punct de vedere al peisajelor ...

Florin 72 [07.09.18 09:00:50] »

@fra: exact, așa e

loreda [11.01.19 15:44:59] »

@Florin 72: Ok, dar unde ați fost cazați și cum a fost?

adrian sell [14.04.20 01:32:52] »

Am stat 10 zile acolo. A fost superb. Recomand.

Exista si o camera live pt cine vrea sa urmareasca plaja din Sarti in direct:    ww.webcamgreece.com/webca ... -halkidiki.html

webmasterX [14.04.20 01:45:16] »

@adrian sell

Am stat 10 zile acolo. A fost superb. Recomand.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

adrian sell, Florin 72, fra, loreda
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sarti: