ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2018
DIN: braila
ÎNSCRIS: 02.04.18
AUG-2018

Concediu, odihna, plaja, mare, soare la Boriana

Asa cum am mai scris pe acest site in perioada 20-27 august 2018 am avut o rezervare la hotel Boryana in Albena. Am plecat de acasa pe la ora 9 ca sa nu mai ajung la hotel inainte de ora 15, ca la plecare sa nu mi se mai taxeze pentru o ora inca 20 leva.

Pe drum ne-am gândit să trecem şi pe la Năvodari şi Mamaia ca să vedem ce s-a mai schimbat, dar nimic nou, doar că la ieşirea din Constanţa şi până la pod Agigea am făcut cei 5 km în două ore, aşa că am ajuns la hotel la ora 17.

La recepţie lucrurile au mers foarte repede, am primit o cameră la etajul 5 cu vedere la rezervaţia Bălţata, camera era curată, aerisită, aerul condiţionat funcţionabil.

Pentru că nu ne era încă foame, am mers la plajă unde am stat până la ora 19, soarele se duce la un moment peste hotel şi trebuie să îţi muţi locul în partea dinspre plaja aferentă hotelurilor Com şi Althea.

La masă au fost diferite tipuri de mâncare, au fost zile în care au servit hamsie prajită (hamsie şi nu şprot ca în România), Dorada şi mai era un fel de peşte nu am reţinut denumirea. Mâncărurile preparate mi-au plăcut, faţă de ceea ce am primit la Malibu, aici e ok. În restaurant se găsea miere de albine, suc natural de vişine şi mere, cafea tip espreso, diferite tipuri de pâine, chifle şi batoane cu ardei, cu măsline, cu seminţe (scriu acest lucru pentru că sunt multe hoteluri în Albena unde sunt automate doar cu prafuri).

În fiecare zi s-a făcut grătar din peşte sau carne de porc sau pui. În interioprul restaurantului s-a făcut un alt fel de grătar cu legume, ceapă, ardei kapia. Supele erau în fiecare zi altele (la Malibu era aceeaşi supă zilnic). Legumele au fost diversificate. Fructele au fost cele din producţia lor, piersici, mere, pere, struguri albi şi negri, pepene galben şi roşu.

La snack bar am fost doar pentru îngheţată, cred că doar pizza se făcea acolo.

În fiecare zi au fost animatorii pentru copii şi adulţi, în unele seri spectacolele s-au ţinut la Green Forest, volei pe plajă, fotbal pe plajă, darts, gimnastică.

Hotelul are biciclete de închiriat cu 5 leva pe oră, sunt mai multe decât în alte hoteluri.

Wi-fi în cameră merge prost, doar în zona de la recepţie merge ceva mai bine, dar pe întreaga staţiune traficul e mai slab ca anul trecut.

Despre parcarea autoturismelor v-am mai povestit şi în luna iunie, tarifele sunt 20 leva pe zi pentru zona verde (zonă aferentă şi hotelului), 10 leva pentru zona albastră, la mică distanţă de bariera pentru zona verde s-a făcut o parcare mare din două parcele, locuri suficiente, şi 5 leva lăngă autogară.

Eu consider că preţul pentru parcare în zona verde e destul de mare, dar la Mamaia preţul era 2 lei/oră echivalent cu 20 leva pe zi. Zona verde nu o consider chiar verde pentru că autocarele care îi transferă pe turiştii englezi, francezi, germani etc de la aeroport trec cam la 10 minute, sunt autocare diesel şi fac zgomot toată ziua, toată noaptea.

Singurul incovenient la această cazare a fost zgomotul produs de aceste autocare, tamplaria deşi este PVC cu termopan nu etanşează, zgomotul motoarelor e deranjant. Mai mult, angajaţii lor folosesc mopede pe care le bârâie zi şi noapte. Deci noi românii plătim şi ei poluează.

Pe data de 24 august a foat a 49-a aniversare a staţiunii Albena, tema de anul acesta a fost The Pianist, concertul a fost susţinut de 4 pianişti cunoscuţi, a doua zi a fost un concurs a bucătarilor şefi de la hoteluri şi câştigătoe a fost bucătarul şef de la Boryana doamna Dora, iar a treia zi a fost un spectacol de muzică şi dans popular bulgăresc.

Noi ne-am simţit foarte bine la acest hotel, cu cazare, masă, plajă, apa mării şi cred că anul viitor o să alegem acelaşi hotel pentru că e direct pe plajă, sunt 3 baruri care deservesc plaja şi hotelul şi foarte aproape, snack barul lângă plajă şi piscină.

Trimis de steli68 in 04.09.18 11:41:00
Validat / Publicat: 04.09.18 13:19:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (steli68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 parcarea

[04.09.18 15:06:55]

@steli68: Of, bine ca macar hotelul asta n-a lasat garda jos la servicii! Ca din cate am citit, Albena a scazut mult calitatea serviciilor. Bine, eu, la Magnolia, desi-mi era foarte draga, n-am avut asa mari asteptari, dar Gergana, Lagunele... Boriana vad ca nu.

Prima oara am ajuns aici in 2011. Ne-a placut mult si-am revenit si-n 2012. A ramas la sufletul nostru si ma bucur ca este inca in top. Sper sa ramana asa!

[04.09.18 15:14:02]

@Zoazore: o să vă povestesc ce am pățit la magnolia. Am fost pe un last minute cu 2 familii, nu am crezut că poate fi așa ceva în Albena, un manager cu un comportament jalnic, iar serviciile dezastru

[04.09.18 15:18:41]

@steli68: Citeste articolul meu! Si eu m-am ciondanit cu seful de sala!

vezi impresii

[04.09.18 15:22:44]

@Zoazore: o să citesc, eu cu managerul hotelului am avut meci, mi_, a dat brățară mov si camera la m. garden unde toți aveau verde pt ca el alea camere le are pt români și e vina noastră a zis cam am ales hotel magnolia, un hot. A dat camerele la bulgari și pe români alături, iar la restaurant alt specimen

[04.09.18 15:33:46]

@steli68: Mov aveau cei de la LUX, dar restaurantul era acelasi. Diferea putin dimensiunea camerelor si, implicit, banii. De rest, totul la fel la servicii!

Flaviu
    [04.09.18 15:42:08]

Nu cumva ați fost cazați în camera 510? Din 27 august am fost cazat și eu acolo. ????

[04.09.18 15:44:44]

@Flaviu: cred că 510 a fost sau 501

sandelki
    [10.01.20 12:51:11]

@steli68: De ce nu ati mers pe A4 - Ovidiu, Agigea??

[10.01.20 13:16:24]

@sandelki: așa cum am scris am vrut sa trecem pe la Năvodari, in rest mergem pe Brăila Ovidiu Agigea Albena

sandelki
    [10.01.20 17:33:03]

Aha... si noi am mai fost la Boriana si vom merge si in aceasta vara.

Flaviu, sandelki, steli68, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂBoriana Hotel [Boryana]: