ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
AUG-2018

O lume minunata in care toti suntem copii – ALPENZOO, Innsbruck

Planurile despre ce vom vedea in vacanta baietilor la mine au inclus si intrebarea:”E ceva anume ce ati vrea sa vedeti? ” Cel mare nu stiu daca a raspuns ceva dar cel mic mi-a spus: “Vreau sa vad o Gradina Zoologica” si spre norocul meu, Innsbruck are asa ceva, si inca se poate lauda cu Gradina Zoologica la cea mai mare altitudine din Europa, aproximativ 750 m. Incepem cu pagina oficiala ca sa nu uitam de ea alpenzoo.at/en

Daca accesati pagina oficiala o sa aflati o multime de amanunte si daca va programati o vizita acolo chiar va sfatuiesc sa accesati pagina pentru a va planifica calatoria in cel mai potrivit fel pentru voi. Astfel planuim cu ajungem acolo:

-Cu masina personala -ok, exista parcare

-Cu transportul in comun – masina W, al carei program il aflati de asemenea din pagina oficiala

-Funicularul – varianta ce combina astfel doua distractii si de asemenea exista un bilet de intrare la ZOO care cuprinde aceasta varianta (nu stiu cum este la urcare insa)

-Innsbruck card – aveti si funicular si intrare la ZOO incluse, doar scanati cardul si vi se deschid portile.

Preturi: aici chiar ca trebuie sa stiti ce vreti si tot din pagina oficiala aflati, astfel ca aveti bilete in functie de numar de intrari, varsta, handicap, bilete combinate sau abonamente, si multe alte variante.

Program: 9.00-18.00 (Aprilie Octombrie); 9.00 – 17.00 (Noiembrie-Martie)

Dar ce are atat de special aceasta gradina zoologica? daca nu ar fi anumite ingradiri (nu cred ca ati vrea sa dati nas in nas cu o puma) ati avea senzatia ca va plimbati in natura, animalele au spatiul lor in care sa se simta bine.

La intrare exista pliante care va ghideaza pasii astfe incat sa vedeti ceea ce vreti si exista un traseu lung sau un traseu scurt. Dar noi eram la plimbare, asa ca voiam sa vedem cat mai mult, deci am sa va spun cam ce am vazut noi. Inainte de asta insa o atentionare din partea gradinii zoologice, nu aveti voie cu caini deoarece exista animale care vad in acestia un pericol asa ca … … acestea fiind zise sa pornim la drum, dar mai intai cu ceva istorie. Gradina zoologica a fost deschisa in 1962, insa se pare ca asa ceva a existat inca de prin secolul XV si se stie ca Imparatul Maximilian I a facut aici o vizita deoerece arhiducele Ferdinand al II-lea infiintase o mica gradina zoologica. Acum fac o mica paranteza, nu cred ca mi-a scapat vreun articol in care sa nu-l fi pomenit pe Maximilian I si sa nu imi aduc aminte de @aurici cand am vizitat fortareata si am zis ceva de Maximilian I si mi-a spus ca l-a intalnit pomenit peste tot asa ca se pare ca a fost persoana care a influentat intradevar mult de tot Tirolul. Din pagina oficiala am aflat ca aceasta gradina zoologica are circa 300000 de vizitatori anual si se mandreste cu circa 2000 de animale in special vertebrate.

Insa cum poate fi altfel daca Alpii sunt gazda a 30000 specii (in special insecte) si circa 4500 specii de plante pot fi gasite aici.

Dar sa revenim la ZOO, am incercat sa vad cum v-as putea prezenta cel mai bine animalele si am ajuns la concluzia ca dupa cum le-am vazut ar fi mai greu asa ca am sa urmez firul urmat si in pagina oficiala unde avem: mamifere, pasari, reptile, amfibieni, pesti, animale de casa.

Ce mi-a placut aici era ca aveai multe panouri informative si pe langa faptul ca vedeai animalele, aflai si diverse informatii. Panourile sunt majoritar in germana, dar mai exista si informatii in engleza si italiana si daca stati sa studiati ceva mai mult puteti petrece cateva ore bune acolo (de obicei cam doua ore, recomandat si incaltaminte comoda). Si cred ca decat sa va spun pas cu pas cam ce animale veti gasi acolo (puteti vedea asta si pe sait) am sa va spun ce mi-a placut cel mai mult.

O zona interesanta desi nu ma gandeam sa fie asa, a fost zona animalelor domestice, unde pentru 50 centi (sau un euro, nu imi aduc aminte exact) puteai primi ceva mancare pentru animale (cam un castronel), astfel incat baietii mei s-au distrat pe cinste hranind caprele si cred ca de mult nu i-am mai vazut atat de veseli, asa ca va recomand o vizita acolo si veti redeveni copii, uitand pentru ceva vreme de grijile zilnice. Dupa ce v-ati distrat cu animalele aveti un dozator de dezinfectant ca sa va curatati pe maini. Dar aici mai vedeti si oi, porci, gaini, rate gaste si niste vacute in tarcul carora pe placute (undeva deasupra lor) erau trecute numele si ne amuzam incercand sa ghicim care ce nume poarta.

Mi-a mai placut o zona in care erau niste capre in libertate si isi cam bateau joc de mine, apareau intr-o parte si pana ajungeam eu dispareau si apareau in alta zona, pana cand in final s-au retras la culcus (le-am prins in poza). Aici insa un monument mi-a atras atentia, este o cruce si un loc ingrijit (o sa vedeti si in poze) al unui tanar care a murit la 23 de ani, iar crucea are inscris anul 1840.

Zona unde se afla ursul era la fel de interesanta, intre tine si urs era doar un geam si ursul parea in acelasi timp curios si indiferent, aparea in zona, daca nu erai atent te putea speria deoarece venea fix la geam de parca voia sa inspecteze cine il viziteaza, se uita si pleca ignorandu-ne.

La fel cu ignorare ne-au tratat lupii, puma, linxul, probabil ca din cauza de caldura. In general exista si zone ceva mai protejate unde exista pasari de tot felul, dar si accesul se face putin altfel, o sa vedeti in poze.

Zona bufnitelor este si ea separata, si le poti vedea prin niste orificii aflate la diferite inaltimi. Am aflat cate ceva si despre rocile preferate de reptile. Exista un loc unde mai multe tipuri de roci se gaseau una langa alta sau suprapuse, aflate instr-un spatiu nu mai mare de un metru patrat si cu toate astea temperatura pe care o emanau prezenta diferente chiar si de 10 grade, asta mi s-a parut minunat si asa vedem cum acelasi soare incalzeste diferit, si la fel cum si noi oamenii suntem diferiti sub acelasi soare.

Un spatiu dedicat albinelor, in care aflai ce e cu ele cred ca de la Adam si Eva, asta pentru ca totul era in germana asa ca nu am inteles nimic.

Am vazut roci de sediment, puteam auzi ce zgomote scot animalele, puteam sa ne masuram lungimea bratelor sa vedem cu ce pasare ne putem compara.

Este un loc in care mici sau mari nu mai conteaza, toti avem suflet de copil. Daca vi se face foame gasiti unde sa mancati, doar ca este destul de aglomerat, insa nimeni nu va impiedica sa va scoateti ceva din rucsac si sa mancati stand pe o banca pe alei sau in zona de joaca unde sunt mese si banci dar locul acum era ocupat de o trupa intreaga de cercetasi. Inca un lucru interesant/ amuzant, la plecare, pe drum spre funicular sunt panouri in care afli distanta pana la fumicular in cat tip poate fi parcursa de om dar si de diferite animale/pasari.

Daca va recomand locul? Am sa spun din toata inima da, si daca nu v-am convins cu vorba (nu prea le am cu mestesugul asta) poate ca pozele o vor face in locul meu si chiar si mai bine filmuletul pe care va invit sa il vedeti youtube

Trimis de mishu in 02.09.18 22:29:01
Validat / Publicat: 03.09.18 08:19:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 1132 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 ALPENZOO - Alinierea!

[03.09.18 08:20:27]

Yolanda
[03.09.18 10:52:22]

@mishu:Start la comentarii ca la vot au fost altii mai iuti de picior!

Un loc frumos si interesant, bine gândit, unde poti petrece un timp util. Multumim ca ne împartasesti si un altfel de experiente.

tata123 🔱
[03.09.18 14:22:25]

@mishu: Încă nu am văzut nici un parc Zoo din afara țării, îmi doresc acest lucru pentru a putea face comparație cu grădinile zoologice românești, deși e greu de gândit așa ceva.

Îmi place AlpenZoo că oferă multe panouri cu informații suplimentare, de interes. Probabil că dacă vor primi mai multe sugestii privind traducerea textelor și în alte limbi decât germana vor lua măsuri.

O toamnă frumoasă.

AncaGO
[03.09.18 16:29:04]

Ce zi minunata ati avut! Interesant articolul si informativ.

Personal, in Austria nu am ajuns inca, singura gradina zoologica in afara tarii pe care am vazut-o a fost cea din Roma, dar nu am nici o poza, din pacate.

Trebuie sa remarc si ce baieti frumosi ai, sa iti traiasca! ????????

[03.09.18 22:23:41]

@Yolanda: Este un loc frumos si are acel ceva care te face sa te simti relaxat. Imi amintesc ca am vazut si Gradina Zoologica din Viena si mi-a placut si aceea, dar asta este altfel.

O seara frumoasa si multumesc pentru vizita si aprecieri.

[03.09.18 22:26:32]

@tata123: Nu cred ca este bine sa faci comparatie, tu te vei intrista, bucura-te de ceea ce poti vedea si o sa te simti bine.

Intradevar si mie mi-a fi placut sa am ceva mai multe amanunte in engleza, dar daca as fi stat sa citesc tot mi-ar fi luat ceva ore bune si sa stii ca nu duc lipsa de vizitatori si nu pare nimeni deranjat de asta.

Multumesc frumos de vizita si aprecieri, o seara linistita.

[03.09.18 22:28:59]

@AncaGO:

Ce zi minunata ati avut!

Am avut 9 zile superbe, incarcate cat am putut de mult (la un moment dat am mai cedat, dar putin) asa incat au plecat acasa mai obositi decat au venit . Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri.

[04.09.18 10:27:39]

Zoazore
[04.09.18 13:06:46]

@mishu: E un ZOO mai... altfel decat stiu eu! E mai natural, mai "acasa" la ele, animalute!

E tare distractiv, instructiv si frumos la ZOO lor.

Si DA, ai dreptate, parca-ti da senzatia de libertate, de copilarie.

Flacaii tai si-au gasit "partenere"?

Porcul seamana cu Mangalita al nostru.

[04.09.18 23:47:39]

@webmaster: Multumesc frumos, o seara linistita.

[04.09.18 23:50:05]

@Zoazore: Da, de asta am spus si eu, chiar daca am vazut si gradina din Viena care este mai mare, asta parca mi s-a parut altfel. Cat despre partenere, astept niste caprite pe doua picioare . Multumesc pentru vizita si aprecieri.

Zoazore
[05.09.18 08:28:10]

@mishu: Or veni si ele cand va fi (ano) timpul lor!

adrianbogdan
[08.09.18 07:28:56]

Buna!

Am avut plăcerea asta de a vizită Alpen Zoo acum 11 ani, Sandra era micuță avea 8 ani si imi aduc aminte ca a fost incantata de vizită. Imi aduc bine aminte ca aveau un perete de catarare pentru copii si fimea s-a bucurat asa de mult.

Stiu ca am fost încântați si de priveliștea asupra Innsbrukului cand am ajuns in vârful zoo.

Doamne ce amintiri frumoase!

adrianbogdan, AncaGO, mishu, tata123 🔱, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂAlpen Zoo - grădină zoologică alpină: