ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2018
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 02.09.18
AUG-2018

Limenaria, o statiune linistita

Anul acesta am decis să îmi fac concediul alături de o prietenă în Grecia, am ales Limenaria. Nu știam prea multe despre ea, însă am citit multe review-uri bune, așadar am considerat că este potrivită și pentru noi.

Prima impresie despre Grecia a fost minunată, prima impresie despre Thassos și Limenaria nu a fost atât de bună. În prima zi totul mi s-a părut destul de neinteresant, ok, este o stațiune liniștită, dar unde sunt plajele? Nu e niciodată animată stațiunea?

În prima zi am ales să cercetăm zona, am căutat plajele ălea frumoase din poze. Ce găseam era similar cu ce avem și noi. Unde erau peisajele acelea din poze? Am fost un pic dezamăgită. Tot în prima zi o doamnă de la agenție ne-a zis că Limenaria nu este recunoscută pentru plaje sau distracție.

În a doua zi am făcut plajă jumătate de zi pe o plajă micuță, maxim 200 m. Plajă cu nisip, apa curată, frumoasă, clară. Însă tot refuzam să cred că asta este tot. Așadar, am reușit să aflăm de la niște români că există o plajă minunată dar este un pic mai departe. Plaja se numește Metalia și este extraordinară. Nu înțeleg de ce nu este popularizată, mai ales că pentru a ajunge la ea treci printr-o clădire veche cu o istorie deosebită. Este o casă pe deal, folosită de nemți pentru exploatarea metalului. Vă invit cu drag să vă lăsați fascinați de această poveste, clădirea este impresionantă și te duce direct la plajă, în plus ai ocazia să vezi și niște tuneluri. Se pare că în Limenaria sunt mai multe tuneluri știute doar de localnici, chiar și mănăstirea Arhanghelului Mihail și Gavril este construită pe niște tuneluri.

Cum spuneam, consider că Limenaria este salvată de plaja Metalia și această clădire care te fascinează pur și simplu. Tot drumul pentru a ajunge la plajă este fermecător. În rest plajele sunt ca la noi sau nici atât. Noroc cu câteva hoteluri care și-au amenajat părticile din plajă și oferă acces gratuit oricui dorește să se așeze. În general sezlongurile sunt cam la 3 euro. Apa este peste tot la fel, caldă, curată, limpede, cristalină. Nu am avut parte de arici nicăieri.

Mâncarea în general este bună, nu pot recomanda un loc anume, însă vă spun sigur că toți sunt foarte amabili, mulți încearcă să învețe limba română și meniurile sunt cel puțin în engleză, dacă nu și română.

Într-una din zile am fost într-o croazieră, am ales să mergem cu Agios Sostis și am făcut turul insulei cu vaporașul, am avut 2 mese incluse, 2 sărituri în mare și 1h 30 minute de plajă sau pescuit (în funcție de ce îți dorești). Totul la doar 25 euro, a meritat, atmosfera de pe vas e foarte faină, în plus de asta vaporașul sparge valurile, așadar scade riscul să îți fie rău pe mare. Practic, făcând această excursie am descoperit frumusețea locului. Am văzut cu ochii mei de ce toată lumea merge în Thassos. Se merită.

În altă zi am închiriat mașină (39 euro) și am făcut turul insulei. Am ales să mergem la fabrica de bijuterii (bijuteriile sunt minunate și prețurile ok, găsești cam pentru orice buzunar), pe urmă am mers la fabrica de ulei, la mănăstirea Arhanghelului Mihai, la golful Giola (e un drum lung pe care îl parcurgi pe jos dar se merită) și la Golden Beach.

În încheiere pot să spun că Limenaria este frumoasă, deși la început am fost dezamăgită. Seara este animată, peisajele sunt minunate orice ai alege să faci. Prețurile sunt bune, nu mi s-au părut deloc exagerate. În jur de 10 euro lași la o masă, iar porțiile sunt mari și de cele mai multe ori primești desert din partea casei. Este o stațiune potrivită pentru cei ce își doresc relaxare. Nu este periculoasă, poți să te plimbi liniștit la orice oră. Sunt multe taverne și multe magazine minunate cu suveniruri care îți fură ochii, iar peste tot oamenii sunt de treabă, prietenoși.

Trimis de Mihaela Ro in 02.09.18 17:47:57
Validat / Publicat: 02.09.18 20:40:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 9428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihaela Ro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Poză făcută din apropierea mănăstirii Sf. Mihai și Gavril

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Limenaria și împrejurimile: