ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2018
ÎNSCRIS: 01.05.17
AUG-2018

încărcat de pe telefon!

Istanbul la pas

Si unde sa mergem in vacanta? Varianta finala Istanbul 4 nopti + Cappadocia 4 nopti.

Despre Cappadocia intr-un alt articol: Cappadocia - un taram de poveste

Despre cazarea din Istanbul in articolul: Cazare in zona Sultanahmet - Hotel Mayood.

Istanbul este impartit pe doua continente, partea europeana si partea asiatica. In functie de compania aeriana pe care o alegeti, veti ateriza fie pe Ataturk fie pe Sabiha Gocken, pe ultimul aterizand companiile low cost (noi am zburat cu Pegasus, ca atare am aterizat in partea asiatica).

Ca sa ajungi in oras cel mai simplu este sa iti rezervi un transfer. Daca vrei sa apelezi la mijloacele de transport locale, poti lua unul din autobuzele HAVA BUS, direct de la iesirea din aeroport. Acestea merg pe doua rute, unul ajunge la Kodyaki si costa 12 lire turcesti celalalt merge pana in Taksim si costa 15 lire.

Pentru cei care se cazeaza in centrul istoric (zona Sultanahmet) recomand ruta Taksim - plimbare de 20 minute pe renumita strada Istiklal Caddesi pana la funicular (este un fel de tramvai subteran care circula din 5 in 5 minute si te lasa fix la Podul Galata) iar de acolo tramvaiul T1. Pentru transportul public folositi cardul Istanbulkart, costa 6 Lire doar cardul si il poti incarca cu bani. Acelasi card se poate folosi pt mai multe persoane si acopera aproape toate mijloacele de transport, inclusiv cele navale. Diferenta de banni este mare intre transferul privat si cel descris mai sus, noi am optat pentru transportul in comun si am facut 1:40 la dus si 1:00 la intoarcere. (nu a fost deloc trafic)

Perioada in care am calatorit in Istanbul nu a fost cea mai potrivita (22 - 26 august) din mai multe motive: cozi infernale la toate obiectivele turistice, minim o ora, temperaturi de peste 30 de grade si foarte aglomerat. Noua partea cu statul la rand la casele de bilete ni s-a parut cea mai nasoala.

Ce puteti vizita in Istanbul:

Pe deparate din toate obiectivele turistice, cel mai frumos a fost Palatul Dolmabahce, nu trebuie sa-l ratati! 90 lire vizitare completa (Palat + Harem)

Turnul Galata este un obiectiv de unde ai o superba panorama asupra intregului oras - 35 lire.

Palatul Topkapi, mai putin interesant decat Dolmabahce insa detine o impresionanta colectie de armuri printre care si sabia lui Stefan Cel Mare - 65 lire (Palat + Harem)

Printre cele mai importante moschei: Aya Sofia moscheea Albastra (moscheea Sultanahmet)

Vizitarea celor 2 bazare: Grand Bazar unde gasesti toate turcismele prosibile, nu ne-a pasionat si Bazarul Egiptean, cel cu condimente, rahat, ceai, cafea etc.

Nu ratati un pranz sub podul Galata sau un snack format din specialitatea lor Bilik Elmek, un sandwich cu peste pe gratar, salata de varza si ceapa. (foarte bun insa nu cerceta prea mult locurile de sub pod pentru ca sunt destul de "dirty"). Noi am mancat de 2 ori si a fost ok, alegeti un local care vi se pare ca este mai igienic.

Tot la capitolul excursii daca sunteti la Podul Galata nu ratati excursia pe Bosfor, veti gasi agenti privati peste tot care va invita la o plimbare pe Bosfor si sunt dispusi sa negocieze pana la sange. Noi am ales sa nu mergem cu acestia ci cu o companie de stat si am facut o excursie de o ora jumatate in care am vazut principalele obiective pe care le poti admira de pe Bosfor. Pretul unui bilet 15 lire, cost la privat 60 lire.

La toate colturile gasesti fastfood - uri care te asteapta cu binecunoscutul kebab. Daca doresti o masa traditionala aseaza-te la masa unui restaurant. Recomand restaurantul Faros mai sus de moscheea Albastra, au o supa de linte buna, am servit un kebab in vas de lut iar la desert traditionala prajituri kunefe, un deliciu.

Pentru o pauza intre obiective poti incerca ceaiul local, cafeaua turceasca, suc de rodii, baclavaua (Haviz Mustafa - cele mai scumpe, cele mai bune) si poti savura o narghilea cu diferite arome.

Recomandari:

Imbracati-va foarte lejer in lunile de vara, inarmati-va cu foarte multa rabdare, Istanbul este un oras extrem de aglomerat mai ales in partea a doua a zilei. Foarte putini vorbesc limba engleza insa sunt prietenosi si ospitalieri. Indiferent la ora la care te plimbi pe strazi te simti in siguranta. Aduceti-va aminte ca sunt de origine musulmana, femeile sunt acoperite, ar fi bine sa te imbraci decent.

Trimis de AndreeDeea in 02.09.18 09:41:01
Validat / Publicat: 02.09.18 10:52:59

VIZUALIZĂRI: 5210 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AndreeDeea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Galata Tower

Mihai18
[02.09.18 16:03:07]

Un review fără ecouri parcă ar fi o mâncare fără sare.

În anul acesta au fost scrise doar 3 reviewuri. De ce? Despre Istanbul s-a scris foarte mult și este greu să mai scri noutăți. Totuși tu ai avut curaj și bine ai făcut. Mi-au plăcut fotografiile tale care m-au readus în Istanbul. Chiar dacă sub fiecare nu ai scris ce reprezintă, eu și nu numai, știm ce ai fotografiat.

Nu ți-a convenit aglomerația. Să ști că și aceasta dă farmec orașului. Eu am fost și la sfârșit de martie și nu a avut farmec ca în plin sezon.

Bună recomandarea să nu fie ratat un prânz la unul dintre restaurantele de pe Podul Galata. Eu o susțin, fiind în cunoștiință de cauză. Nu ne-ai spus dacă se mai percepe taxa de 10 TL pentru intrarea în această zonă.

Scri că foarte puțini vorbesc limba engleză, dar sunt destui care „rup” românește și uneori fac gafe nostime. Un exemplu. Între cele 2 moschei, soția mea a cumpărat de la un vânzător ambulant, o brățară simplă, cu mărgele colorate și turcul i-a dat două. Soția a refuzat-o pe a 2-a dar turcul i-a spus pe românește „pomană” Soția s-a impacientat și a zis că ea n-a venit acolo să ceară de pomană, completând, este „cadou” Turcul n-a înțeles și atunci soția l-a împus cu degetul în piept și l-a pus să repete cuvântul de câteva ori. Nostim, nu?

Cu bine.

AndreeDeeaAUTOR REVIEW
[03.09.18 09:51:28]

@Mihai18: Mihai sa stii ca mi-am facut temele si am adaugat descriere la poze:-) Intr-adevar aglomeratia aduce farmec Istanbulului, dupa cateva zile petrecute aici simti nevoia de liniste, cel putin noi ne-am dorit asta, insa nu inseamna ca agitatia de aici ne-a displacut. Noi luam fiecare destinatie exact asa cum este si in fiecare parte colindata incercam sa vedem doar lucrurile bune... Sa stii ca nu s-a perceput nicio taxa pentru a intra sub Podul Galata. Simpatica "patania" sotiei tale!

Vacante cat mai frumoase!

tata123 🔱
[03.09.18 14:58:30]

@AndreeDeea: Ce aflux de turiști în luna august la Istanbul - fotografia din Palatul Topkapî e edificatoare. Farmecul Orientului și urmele Bizanțului atrag sute de mii de turiști, frica e lăsată deoparte.

Nebunia Istanbulului, oamenii, culorile și mirosurile, pietrele și apa - toate sunt bine reliefate în fotografii.

Felicitări pentru vacanță!

AndreeDeeaAUTOR REVIEW
[04.09.18 09:42:14]

@tata123: Multumesc mult! Ai descris perfect fermecatorul Istanbul! ????

Deja mi-e dor! ????????

[14.05.19 22:18:34]

Bună ziua! Am și eu o rugăminte la dvs, cunoscători ai Istanbulului, la întoarcerea din Alanya as vrea să ne oprim 2 nopți în Istanbul, dacă tot trecem pe acolo și aș dori variante de cazare dacă cunoașteți, sau măcar zona în care să caut. Mulțumesc frumos!

nrs †
[15.05.19 06:28:20]

cred ca ai vrut sa faci o gluma! ai la dispozitie probabil peste 1000 de locuri de cazare, trebuie intai sa te hotarasti ce vrei sa faci, cam pe unde vrei sa stai (mai in centru sau nu, cu sau fara parcare, cu sau fara MD, mai luxos sau mai low) si apoi poti primi si ajutor. asa in general cazare e ca si cum ai intreba de cazare prin Dobrogea, sa zicem

turkn
[15.05.19 07:23:14]

@manu1978: Eu caut hotel in zona Sirkeci sau pe langa marele bazar, pentru a avea acces usor la cumparaturi, obiective turistice, plimbare si sa fiu aproape de linia tramvai T1.

Dupa ce vei stabili hotelul, cauta in zona si parcarea unde iti vei lasa masina: ispark.istanbul/otoparklarimiz

[15.05.19 07:35:04]

@nrs: Aveți dreptate, dar nu am glumit ????, ne trebuie un hotel cu parcare și mic dejun, de unde să avem acces către obiectivele turistice, low cost, zona nu știu să o zic????

[15.05.19 09:18:39]

@turkn: Mulțumesc, zona Bazarului ne interesează și pe noi