ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2018
    AUG-2018

Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Terasa Galbena, sau Terasa cu Icter

Ma documentasem inainte de a merge in Saturn, si care sunt posibilitatile de-a servi masa, mai ales ca noi aveam asigurat numai micul dejun, la restaurantul Hotelului Hora.

Lumea lauda acest loc, care pana si numele il are neinspirat: Terasa Galbena.

Am mers sa servim cina, pe la orele 20.00. Am intrat direct de pe plaja, unde ne-am dus, ca sa ne reintalnim cu marea. Ne-am dus in stanga, unde era zona Pizza, gratare, si vis-à-vis, preparate din peste. Am vazut ca aveau guvizi (8 ron/100 grame), crap (11 ron/100 grame), mamaliguta, si am hotarat sa luam crap la gratar. Sotul a facut comanda, au zis ca dureaza 10 minute. L-am trimis la bar sa ia niste vin si o apa minerala la sticla de sticla. Intre timp, eu am zis sa iau si niste mici, la pachet. Masa noastra era chiar langa zona unde se vindeau preparate la gratar: mici, cotlet, ceafa, coaste de porc, etc. Sfaraiau acolo, de mi s-a intors stomacul pe dos.

Am putut observa cum faceau cartofii prajiti (produs congelat). Eu am luat 6 mici, o portie de cartofi, 3 chifle: 26 Ron. Nu am mai avut chef sa-i mananc. Si nici sotul. Si nici nu am mai cumparat mici, pe durata sejurului.

Pestele a costat 60 de Ron, cu mamaliguta si o portie de usturoi. Portia era destul de generoasa, insa mie mi s-a parut ca nu era bine facut, ca era chiar crud in partea din mijloc. Sotului i-a placut, asa ca i-am cedat si jumatate din portia mea. Am cheltuit 26 + 60 + 30 Ron pentru a cina la o terasa unde am ametit de-atata du-te vino, unde nu se debarasau mesele la timp, unde scaunele erau incomode, si unde te invaluiau mirosuri, peste mirosuri.

Personal, nu am vrut sa mai calc pe-acolo. S-a dus sotul si mi-a adus intr-o zi, in camera, o ciorba de peste, destul de buna, insa am dat si peste doua bucatele de peste foarte gras. Ciorba, costa 9 Ron. In alta zi, l-am rugat sa-mi aduca ceva gatit, si mi-a a dus cotlet cu cartofi prajiti, de care nu m-am atins.

In alta seara, a adus pizza, din care am mancat si eu si el cate doua felii, si restul, am aruncat-o. O pizza costa 25 Ron.

Cand voi mai aminti de terasa asta, am sa-i spun Terasa cu Icter. De la galben, si de la senzatia de rau, care mi-a produs-o.

Trimis de cristina47* in 01.09.18 20:22:45
    Validat / Publicat: 01.09.18 23:25:29
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATURN.

VIZUALIZĂRI: 2271 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Plaja din fata Terasei Galbene

Andreea 28
    [02.09.18 19:09:28]

@cristina47: Eu nu am inteles treaba cu micii, de ce nu ati mai mancat? In mod normal un gratar sfaraind ar trebui sa iti creeze pofta, nu scarba. Erau alterati?

cristina47*AUTOR REVIEW
    [02.09.18 22:32:17]

@Andreea 28: Sfaraiau nu numai mici, ci si alte carneturi, pe gratarul ala. Micii aveau o culoare dubioasa, findca inainte prajisera mai multe sortimente de carne, etc. Gratarul nu se curata. Era spre ora de inchidere (orele 22.00 fix se inchide zona)

Mai pune alaturi si cartofii congelati, si nu mai ai pofta.

Andreea 28
    [02.09.18 23:53:22]

@cristina47: Ihhhh, acum am inteles ???? tipic romanesc... noi am ajuns prin Saturn in plimbare fiind cazati in Neptun si cu toate ca muream de foame nu am gasit o terasa cat de cat ok pe faleza... ne-am intors si am mancat in Venus la Foisoare. Pacat de statiune, in copilarie acolo faceam concediile cu parintii, dar acum nu as mai reveni!

Andreea 28, cristina47*
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Saturn?: