ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2018
JUL-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 3

Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Frumos și urat în același timp

Am fost cazată la hotel Siret Mamaia in perioada 28 iulie 5 august 2018. Am rămas plăcut impresionata de multe lucruri acest hotel. Faptul că ne-au cazat mai repede avand copii mici, camera renovata, curățenia care se făcea zilnic, personalul foarte amabil, micul dejun era ok, adică aveai ce sa alegi. Faptul că e foarte apoape de plaja, ceea ce pentru cei cu copii contează enorm.

As fi revenit cu siguranță, daca nu pățeam ce am pățit.

Pe mine, de când am ajuns, in special seara, când mă puneam in pat mă mânca pielea. M-am gândit că de la țânțari, având în vedere că erau foarte multi in perioada respectiva. Afară, nu neapărat în camera, că era plasa la balcon. Până când în ultima zi, vad cum sare de pe mine un PURICE. Speriată merg la recepție și cer un spray pentru insecete. Dau pe peste tot in camera, cand deschid bagajul la copii sa dau și acolo, vad cum sare unul. ????????

Am dat bine peste tot in camera si in bagaje. Las închise bagajele până a doua zi seara când ajungem acasă, în speranța că dacă a mai rămas vreunul moare.

Ce sa vezi și să nu crezi... nu au murit. I-am adus acasă. Am infestat toata casa. De o luna mă lupt cu ei, dau cu fel și fel de sprayuri, insecticide și nu reușesc să scap.

In condițiile in care am un copil mic de 5 luni și unul de 3 ani, trebuie totul spălat, iginezat, după fiecare dezinsecție. Plec de acasă cu zilele de cap cu doi copii mici...

Sa nu mai vorbim, că am cheltuit în jur de 500 de lei pe fel și fel de solutii, fără detergentul si apă pusa la socoteală, că merge mașină de splalat non stop. Un COSMAR, din care sper scap curand.

In concluzie, mare atenție la hotelurile care primesc animale de companie. De acum încolo, pentru mine aceasta o sa fie prima condiție. Baniesc că de acolo s-au pricopsit cu purici.

A doua condiție sa nu fie mochetă pe jos. Acolo se ascund micii ucigasi.

Trimis de Blondina in 01.09.18 16:06:11
Validat / Publicat: 01.09.18 16:49:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2150 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Blondina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.09.18 16:49:08]

@Alina Mur: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 01&ridAnt=89343

[01.09.18 17:13:06]

[01.09.18 17:20:55]

@Alina Mur: Of, ce experiență neplacută!

Mă mănâncă pielea deja, sunt alergică la pisici, îmi apar pete pe corp, îmi lacrimeaza ochii și strănut fără sa mă pot abține

Din câte știu eu, poate greșesc, puricii pleacă doar de pe pisici și sar pe om, așa zicea bunica mea.

Ideea ca aș dormi intr-un loc in care a dormit un animal mă îngrozește.

Hotelurile cu camerele mochetate sunt ideale pentru cei mici. Eu zic să ai grijă pe viitor și să alegi doar hoteluri care nu accepta animale, mocheta e foarte bună pentru pitici, nu aluneca pe ea așa cum ar face pe gresie, părerea mea.

Ai întrebat la o farmacie veterinară? Poate au ei ceva mai bun.

Andreea 28
    [01.09.18 17:49:30]

@krisstinna: ????????????????

"Din câte știu eu, poate greșesc, puricii pleacă doar de pe pisici și sar pe om"

asta e cea mai tare faza pe care am citit-o in ultimul timp! Dar de pe caini ce, le e rusine sa sara pe oameni? ????????

BlondinaAUTOR REVIEW
    [01.09.18 17:54:11]

Da, am luat de la farmacia veterinara. Acum incercam cel de-al doilea produs. Sper sa fie și cu folos. Urmează încă o tura de dezinsecție in a 7 zi. După care urmează să spăl toate hainele la 90 de grade. Sperăm din suflet sa scăpăm de data aceasta.

Așa și eu sunt alergica la ei. Deci ma mananca toată pielea, din cap până în picioare daca am unul pe mine. Sa nu mai zic ce blânde și roseli mi se fac. ????????

nicole33
    [01.09.18 17:57:51]

@krisstinna:

Experienţa trăită de autoarea articolului este, categoric, una extrem de neplăcută.

Cred că este puţin "folclor" aici şi oricum cronologia faptelor contrazice o asemenea supoziţie.

Puricii atât de deranjanţi "tropăiau" deja pe mochetă la momentul cazării, după ce animalul vinovat părăsise deja hotelul.

Temperatura normală a unei pisici este mai ridicată decât cea a omului, undeva la 38-39 grade, astfel că nici puricii nu sunt proşti să plece de undeva unde le este mai bine la mai rău

Cei care îşi permit să plătească pentru animăluţul lor 50% din preţul pentru un adult (la un hotel care cazează gratuit doi copii sub 7 ani ), mai mult ca sigur au grijă şi de deparazitarea riguroasă şi regulată a acestuia.

[01.09.18 18:05:49]

@Andreea 28: Măi, așa zicea bunica

Și sa știi ca eu am câine, la curte, in curte, am avut și 15 câini odată , n-am avut probleme cu puricii niciodată, erau maidanezi și nu îi dădeam cu nimic pentru purici.

Uite, tot de la bunica: găinile au păduchi, dacă sar pe tine păduchii de la găini, trebuie să te uiți in puț, să îți vezi chipul in apă și păduchii “fug” de pe tine.

Eu cred in chestiile astea, aveam mare încredere in bunica mea cea iscusită

Și sunt bătrână, ce vrei

[01.09.18 18:08:39]

@nicole33: Tu ai pisică! Și nu ai pitici!

Ce încredere ai tu in hotelierii români, de-aia mergi mereu la noi pe litoral

nicole33
    [01.09.18 18:24:50]

@krisstinna:

Tu ai pisică!

Da, am de vreo doi ani. Am "moştenit-o" de la mama mea atunci când s-a îmbolnăvit, cu un an înainte de a mă părăsi. Dar am avut şi câine (husky) şi pisică în acelaşi timp pentru perioade de câte şase luni într-un minuscul apartament de bloc şi nu am avut NICIODATĂ purici. Doar părul lăsat mă scotea din minţi, deşi băgam mereu aspiratorul.

Primul meu motan era cu un an mai mare ca mine, am crescut împreună în acelaşi apartament, evident nu în pătuţ cu mine, şi probabil aşa mi-am dezvoltat imunitatea , dar şi dragostea pentru pisici.

Ce încredere ai tu in hotelierii români, de-aia mergi mereu la noi pe litoral

S-ar putea să ai o surpriză . Evident, doar excepţia care să confirme regula că tot în Turcia este muuult mai bine. Aştept confirmarea unei rezervări la noi la mare. Cu all inclusive, desigur

ascent
    [01.09.18 21:09:47]

@Alina Mur: eu cred ca te-ai contaminat cu oua de purici... ... asa ca iti va trebui ceva timp pana scapi de ele... Pisica sau cainele a stat pe mocheta, s-a scarpinat si a imprastiat peste tot oua de purici... Offf, urata experienta ai avut... Am ras cu lacrimi, dar... nu e de ras...

BlondinaAUTOR REVIEW
    [05.09.18 17:56:45]

După atâta lupta cu problema mea, am căutat ajutor calificat. SI am descoperit că este vorba de plosnita de pat. O insecta mult mai scârnava decât purecii. Adică mult mai greu scapi de ele. Poate au fost SI purici prințe ele, că eu am văzut unul sărind SI din cate am citit plosnita nu sare. Începem lupta în forță, doar că am citit decât de puteri de o luna incoace.

SI uite așa ajunge sa te coste un concediu la noi pe litoral, aproape dublu față de ce ai platit la receptie.

Andreea 28, ascent, Blondina
    Alte impresii din această RUBRICĂSiret Hotel: