Descoperă Eforie Nord

AUG-2018
2000 lei
+ COPII: 2 -- varsta: 2 si 15

Eforie Nord, ultimul an

Sunt un împătimit iubitor al Marii Negre. Vin de la 400 de km depărtare, an de an.

Cred ca anul asta e al 20 lea an in care imi fac concediul in Eforie Nord... Si ultimul.

Stațiunea nu evoluează deloc, jacmaneala si tiganeala sunt principiile pe care se bazează turismul aici. Primăria e absenta, se vede, in investitiile inexistente...

Pavele rupte sau lipsa, lipsa infrastructurii pietonale, amplasarea haotica a buticurilor, mirosuri grele de canalizare, înghesuială, toate la preturi de Thasos.

Nu știu ce aparat de specialitate are Primarul dar dupa ce se vede in oraș e unul mort.

Politia locala plimba masina de colo colo când ar putea face enorm de multa curățenie si lumina in statiune in virtutea legii 155 pe 2010.

Politia rutiera oprește doar sa cumpere cate un maimutoi luminos de la tonete in rest e absenta.

Daca as lua la puricat fiecare comerciant ambulant ar ramane jumătate.

Agentiile de control in domeniul protecției consumatorilor sunt in concediu pe perioada verii... De asta la 90 la suta din terase mananci aici și mori acasă, asta e sloganul.

Păcat de Marea asta frumoasa ca e administrata de ***. Cand oare am ajuns sclavi la noi în tara, domnule Al. IOAN CUZA?

Impresii încărcate de Uivlis in 01.09.2018 15:00:26

Validat / Publicat: 01.09.18 15:42:32

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ROMÂNIA. A mai fost în/la: Eforie Nord
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria, Italia, Germania

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Uivlis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4050 PMA (din 6 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Uivlis? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[01.09.18 15:42:03]

@Uivlis: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 71&ridAnt=89341

- Michaell
[01.09.18 16:16:19]

@Uivlis: O judeaca intradevar tare aspra dar din pacate mai mult decit adevarata. Statiunea iti lasa impresia unei zone parasite dintr-un stat bananier. Si aici tot marele PSD e la putere? Nu stiu, intreb doar. De ce asta? Pai i-am vazut in video-uri care-i arata la petreceri unde sunt mandri si plin de ei de nu-si mai incap in piele. Ca sa te afisezi asa trebuei sa ai si motive, nu?!

- sebigeanina
[02.09.18 11:17:06]

Salut, dupa cum ai afirmat aici cred ca te contrazici putin ai fost timp de 20 de ani in aceasta statiune din care deduc ca ti-a placut. Asa ca nu vad de unde atata nemultumire, probabil anul acesta ai reusit sa iti dai seama de acest lucru?

- Uivlis
[02.09.18 11:42:43]

@sebigeanina: aveam 12 ani cand am venit aici prima oară. Eram copil, bucuros de mare. Am ramas fidel stațiunii desi in cei 20 de ani am văzut cum se degradează ușor lucrurile. Campingul Sincai, hoteluri precum Jupiter etc.

Astăzi vin cu copilul meu de 2 ani si 2 luni. Am ajuns joi. Inca sunt aici dar pentru ultima data. Pavele rupte, borduri inexistente, sa mergi cu un căruț e act de bravura.

Am mâncat impreuna cu familia la o terasa renumita cu 4 etaje... 2 zile ne am tratat cu furazolidon si smecta.

Țigănie la ordinea zilei, lipsa de viziune si mormane de gunoi ce putrezesc pana sa le ridice cineva. Canalizare care miroase si mirosuri de stricat au pus capac unui sejur deloc plăcut.

De anul viitor voi merge in Grecia, unde, de 5 ani prieteni de familie merg si sunt ft încântați.

Eu m am încăpățânat ca fraierul sa rămân patriot si sa mi cheltui banii in România. Mare greșeală.

- sebigeanina
[02.09.18 12:03:32]

Salut am fost si eu cu fetele in 2009 la Hotel Rhodos mai in nordul statiunii o saptamana si coboram pe o scara improvizata de lemn la plaja undeva mai sus de teresa Acapulco daca nu ma insel si de multe ori vroiam sa merg sa beau o cafea pe malul marii deoarece in acea zona nu erau terase si cand treceam prin zona mirosea puternic a urina si altele.

De altfel prin statiune se vedeau foarte bine hoteluri si vile renovate dar si zone pe langa treceai si pur si simplu pline de mizerie, caini.

Si apoi eu am o vorba fiecare isi castiga banii cum poate si ii cheltuie cum vrea.

Vacante placute si inspirate iti doresc de acum in colo, mai ales ca acum esti si membru AFA.