ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2018

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Vila Maria – Musafirul nepoftit… pe banii lui – Sf Gheorghe, Tulcea, Romania

DESCRIERE GENERALA –CAMERA

Vila Maria este o constructie care atrage atentia. Este o cladire cocheta, cu mult bun gust, cu o gradina bine amenajata si intretinuta cu flori si gazon. Camera de la parter in care am stat, de asemenea decorata cu stil, cu tv si AC, pat si canapea, insa nu una tocmai primitoare: slab izolata fonic – auzi tot ce se intampla in interior si in exterior, lumina de afara sau cea de dinauntru te pot deranja. Camera are multe ferestre catre exterior si unul interior sub forma de usa glisanta cu geam de plastic prin care lumina de pe hol trece lejer si, evident, poate fi o problema. Insa, aceste lucruri sunt cateva detalii minore cu care noi sau un alt turist nepretentios s-ar putea obisnui.

REGULI, INSTRUCTIUNI, OBLIGATII

Desigur, ca si fost angajat in turism si turist cu constanta, cunosc regulile de bun simt care uneori sunt amintite, alteori nu, nederanjundu-ma indiferent. Gazdele nu cunosc turistii si este perfect pertinent sa-ti fie amintite acele cateva reguli insa lista lor nu se termina prea repede. Ceea ce ar fi trebuit sa ne dea de gandit trebuia sa fi fost intrebarea de la telefon: “Cati ani au copiii?? ” Dupa ce le dam cateva asigurari ca sunt cuminti si bine crescuti, trecem de acest prim criteriu de selectie. Trebuie mentionat ca, in perioada respectiva, in luna mai, optiunile de cazare erau deja aproape de zero pentru o familie cu doi copii. Suntem indrumati precis telefonic si de indata ce ajungem incepe lista de instructiuni, directii, reguli, obligatii careia ii pierzi sirul, de la: “ nu aruncati hartia in WC, va faceti singuri curat, nu puneti obiecte in fata casei ca sa poata face lumea poze, acolo e mopul, nu aprindeti luminile seara, pana la descaltat la usa, aici nu se gateste (desi au 3 bucatarii de vara utilate), spalatul picioareleor la cismea sau firimituri stranse DOAR cu maturica! Gazdele sunt cu ochii pe tine, urmarindu-te in momentul in care le esti in preajma. Daca gresesti ceva, poti primi si mustruluiala, va spun sigur: “Cine a lasat usa asta deschisa? Tu? Vino sa o inchizi, te rog! ”

Sunt lucruri care te fac sa te gandesti: Fixism sau… sigur nu deranjezi? Ai obligatia de a-ti face curat pe hol si in baia care nu se afla in camera. Nimeni nu va veni sa se ocupe de acest aspect care tine de cartea de vizita a gazdei si de indatoririle de bun simt ale celui care te primeste pe cheltuiala ta.

BIG BROTHER, BADARANUL, “Mami, de ce tipa tanti? ”

Desi multe si sacaitoare, regulile, directiile si obligatiile iti sunt expicate cu rabdare si destul de frumos de catre proprietari. Gazdele au fost nevoite sa plece din motivele lor personale. Dar, daca crezi ca in sfarsit te vei relaxa si vei fi liber sa te simti necrispat din pricina privirii ce te analizeaza, gresesti. Vila are camera de supraveghere si pe… JENI, responsabilul gestiunii, omul cu ordinea in lipsa propietarilor. Trec zilele si nimeni nu vine sa ti faca curat pe hol sau dea cu dezinfectant in toaleta.

- Doamna Jeni, nu va suparati, puteti veni si la noi pe hol sa dati cu mo…

- Ce? Aicia nu esti la hotel! Iti iei singur mopul si dai, nu ti s a spus? Cosul din baie il iei si ti-l duci singur!

De remarcat modul de adresare cat si faptul ca ai fost neglijent la capitolul cu instructiunile. Asa e, iti fusese explicata situatia, dar nu la telefon, nu citisei de pe site, ci ai aflat la fata locului, Nicaieri in Romania nu am avut parte de asa ceva, sa nu mai vorbim de occident. Dar, trebuie sa recunoastem ca nicaieri nu am avut privilegiul de a sta la o asemenea pensiune/ vila, sunt ironic, evident.

Doamna Jeni revine in forta cu aceasi atitudine de precupeata:

- M-a sunat domnu’ si mi-a spus ca v-a vazut pe camera ca ati gatit!

Ii explicam frumos si cu calm ca se insala, ca am gatit in alta parte si doar am servit in una dintre bucatarii. Insa, doamna nu pare convinsa si te priveste arogant cu mana in sold si bazinul in fata si ti mai aduce cateva observatii in plus legate de ceea ce a fost vazut pe camera.

In codul personal de conduita, la un asemenea comportament nu am optiunea: riposta.

In fond, toata atitudinea “doamnei” Jeni este una de superioritate: nu te priveste in ochi, sau te priveste rar cu coada ochiului, oarecum iscoditor. Iti raspunde sec la “Buna ziua! ”, desi tu ii zambesti cand o saluti, tine permanent legatura cu gazdele la telefon, convorbiri pe care nu le tine discret: “Stiti ce au zis astia? Stiti ce au facut astia?? Deci maine e ultima zi, la 9 30, cel tarziu 10 00 sa predea camera! ”, trantind usile si tipand, speriand copiii: “Mami, de ce tipa tanti?? ”

Intrebarile sunt urmatoarele: De ce nu anuntati pe site despre reguli si obligatiuni? - fair play! Si, mai important – de ce mai inchiriati daca ospitalitatea va lipseste? In pretul respectiv, care este unul destul de consistent, te simti precum musafirul nedorit pe propria cheltuiala sau esti “privilegiatul “ care sta la Vila Maria.

Trimis de Adventurer in 31.08.18 22:43:52
Validat / Publicat: 01.09.18 07:34:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SF. GHEORGHE [TL].

VIZUALIZĂRI: 1134 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adventurer); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.09.18 07:32:37]

@Adventurer: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

=

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 70&ridAnt=89325

=

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Casa Maria, SF. GHEORGHE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[01.09.18 10:49:03]

pufi73
[01.09.18 21:38:22]

Ce gazdă (prestator de servicii) amabilă... Dar şi voi ambiţioşi: cum ati stat 10 zile cālcând ca pe covor de ouă şi, mai ales, ce ați fācut 10 zile la Sf. Gheorghe??

Zoazore
[02.09.18 21:11:56]

@Adventurer: 10 zile? Woow, dar ce de răbdare-ați avut!

În secunda 2 plecam! La naiba cu banii! N-am venit la pensiune în concediu, pe banii mei, să fac menaj. Mai ales că baia nu-i proprie fiecărei camere!

Ați făcut tabel cu cei care-s de jurnă pe sectoare? Vi l-a vizat Duoamna Jeni?

Nu stăteam nici dacă mă plăteau eu!

[04.09.18 00:18:51]

@Adventurer: Bun venit! iti spun si eu si cred ca esti masochist rau de tot de ai avut puterea de a rabda atatea zile, sau ai crezut ca esti la camera ascunsa si o sa ai surpriza la final .

Camera era si nu era nici ascunsa si va inspecta cu adevarat si parca si vad pe cineva la pupitrul de comanda cum va urmarea miscarile .

Nu am ce sa mai comentez as ca am sa spun felicitari, votat cu mare drag.

mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Maria: