ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2018
ÎNSCRIS: 30.08.18
AUG-2018

încărcat de pe telefon!

Vacanta de vis

Bucuresti - Budva - Dupa un drum greut de 22 de ore strabatut in 2 zile (restrictii multe cu limite de 60 km + sarbii care merg cu incetinitorul), cu o noapte in Serbia la Zlatibor (un fel de Predeal, de vreo 2 ori mai mare), dupa un traseu  tip Transfagarasan & Transalpina continuu timp de 8-10 ore, prin zeci de tuneluri, prin văi si munti de un verde mai intens decat la noi, cu rape aburinde de adanci si munti golasi pana-n nori, am ajuns, pentru al treilea an consecutiv, in Budva.

Centrul litoralului muntenegrean, Budva are o cetate locuita superba. In oras si in imprejurimi gasesti cazari si conditii diverse, pe o scara destul de larga de gusturi si bugete - si in jos de 30-40 euro/noapte, dar si in sus spre 250-350 euro/noapte.

Destul de aglomerat in general, la sfarsitul lui august e ceva mai bine, apa Adriaticii limpede si calda ajungand la 28-29 grade, plina de vietati minuscule si colorate mai in larg, plaje pe alese, alcatuite in majoritate din pietre albe, turcoaz si rosiatice la mal.

Preturi medii mult mai bune decat la noi sau la greci, raportat la calitate. Cu o populatie de 14.000 locuitori, ajunge in mijlocul verii si la 100.000.

Muntenegrenii sunt relativ prietenosi, politically corecți :), aspri la fata si foarte inalti (si ei si ele) si astfel se justifica marimea portiilor de mancare - primesti platouri nu farfurii. Specialitatile lor au foarte multa carne, gatita intr-un anume fel destul de gras si condimentat (pljeskavica). Dar gasesti si salate clasice si paste, pe care ei le amesteca cu branza multa (sopska - favorita mea). De altfel, in piata centrala, la tarabele taranilor, gasesti niste superspecialitati de branza (cu sunca, cu nuci, cu ardei, usturata, mentolata, caimac la kg) care marita incercate.

Turistii majoritari sunt rusii si cu fiecare an am vazut tot mai multi romani. Punctul de distractie pentru copii este Budva Aquapark - unul dintre cele mai mari si mai bine dotate parcuri acvatice din Europa.

Golful Kotor: Adriatica strapunge muntii de 2000 m si creeaza un peisaj de basm - Golful Kotor, lung de peste 70 km de jur imprejur. Aflat in top 10 - cele mai frumoase golfuri din lume si intr-adevar are pentru ce, cetatea Kotor (cetate locuita, centrul vechi al orasului Kotor), fortificatiile din Kotor, orasul Perast si alte obiective din jurul golfului fac parte din patrimoniul UNESCO. Cetatea este paradisul pisicilor, pe care le vezi tolanite peste tot - localnicii spun c-ar fi sute. Tot aici sunt biserici crestine vechi de la un secol-doua de la marea schisma. Am vazut cateva, printre care una de la 1166 - Catedrala Sveti Tripun, romano-catolica si am aflat ca in intreaga cetate sunt in total 12 biserici. Intrarea in orasul Kotor se face printr-un tunel lung de peste 1600 m care strabate muntele.

Prcanj: Cireasa de pe tort, unul dintre motivele care a atarnat greu in faptul ca am ales Muntenegru ca vacanta pentru a treia oara: venind dinspre Budva 30 km, in intersectia cu Kotor spre dreapta, alegi stanga si urmezi niste stradute stramte, cu o singura banda pe alocuri (trebuie sa te opresti, sa te inghesui, sa faci loc celorlalti) si dupa vreo 5-6 km pe marginea apei, ajungi intr-unul dintre cele mai frumoase locuri in care am fost vreodata - satul pescaresc Prcanj (se pronunta Pârciani). Intr-un aer boem se ridica, pe o parte a strazii, clădiri vechi, construite din piatră deschisa la culoare; de cealalta parte, pe malul apei, sunt cateva terase mici si cochete.  Aici am mancat niste chestii teribile (supa de castraveti cu ananas) intr-o atmosfera de poveste. De altfel, pentru pasionatii de fructe de mare, aici e raiul pe pamant. Maretia golfului, vizibil in toata splendoarea, te copleseste pur si simplu.

Cetinje: Fosta capitala a Muntenegru pana dupa al doilea razboi mondial, important centru cultural si religios, Cetinje este un orasel frumos si linistit, de munte. Ici-colo, in centru, se vad cladiri ale fostelor ambasade, resedinte si edifii publice.  Aici am vizitat o manastire foarte frumoasa, cu hramul Sfantul Petru, crestin-ortodoxa, simbol al spiritualitatii muntenegrene, unde ne-au dat la intrare esarfe imense sa ne acoperim. Destul de putin valorificat turistic, este oraselul in care am gasit cele mai ieftine suveniruri din regiune.

Tivat: Port si aeroportul principal al zonei, Tivat este un orasel-statiune superb, foarte curat, verde si cochet. Cu o plaja destul de ingusta, cu portocali, smochini si vita de vie in tot locul, de un verde mai intens de cu cladiri mici si hoteluri&pensiuni de 4 si 5 stele, extrem de elegante, este locul in care banii, bunul gust si confortul se impletesc intr-un mare fel. Locuitorii nu-i zaresti (e adevarat ca nici nu ne-a prins seara) si pluteste un soi de liniste boema peste tot. Cand ajungi in port te coplesesc luxul si grandoarea zecilor de iahturi, pe care le-am vazut doar in videoclipuri. Am inteles de la localnici ca datorita preturilor mai mici si iernilor mai usoare, posesorii de iahturi din Monte Carlo prefera sa le acosteze aici peste an.

Ulcinj (se pronunta Ulțini) - statiune situata cel mai aproape de granita cu Albania, localitatea are o populatie majoritar musulmana, se vad peste tot geamii si moschei; Ulcinj are o plaja lunga de 12 km, cu nisip foarte fin si apa de mica adancime si foarte faina; de asemenea, am vizitat cetatea - mica, diferita de cele din Budva si Kotor, dar superba.

Trimis de Felicis in 30.08.18 22:27:07
Validat / Publicat: 30.08.18 22:42:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU. A mai fost în/la: Tot aici

VIZUALIZĂRI: 2285 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Felicis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Tivat
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[30.08.18 22:33:06]

Bun review de debut, merită remarcat

@Felicis: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 03&ridAnt=89290

Testosu'
[30.08.18 23:05:57]

@Felicis: Fain articol!

se vad peste tot ageamii si moschei

Asta e faina tare. Cred ca e "mana" autocorectului editorului de text. ????

[30.08.18 23:13:16]

@webmasterX:

Multumesc. O adaugare doar: la informatiile despre Ulcinj apare "ageamii" in loc de "geamii" (greseala mea, deh, m-a pacalit autocorectul telefonului). Nu stiu sa reeditez sau nici nu se poate, cred. Asadar, daca se poate corecta, va rog frumos. Daca nu, nu e bai.

O sa atasez si fotografii. Multumesc inca o data.

[30.08.18 23:26:20]

@Felicis: efectuat corectura indicată

krisstinna
[31.08.18 08:25:35]

@Felicis: Supă de castraveți cu ananas? Cum a fost?

Foarte bun și util articolul tău, eu sunt in “studiu” încă, vreau Muntenegru la anul dar îmi trebuie o stațiune perfectă pentru a mă caza acolo.

Perfectă: cazare la malul mării, animație, promenadă, muzee, biserici, străduțe săbiuțe, orășel-stațiune-port pentru excursii, bazar, restaurante.

Te-am citit cu plăcere, aștept și alte impresii de acolo, totul e interesant.

Felicitări!

[31.08.18 10:35:01]

@krisstinna:

Multumesc frumos. Supa a fost interesanta dar ciudata, ceva intre supa si desert. Sincer, n-as mai comanda a doua oara.

Eu am stat in Budva de fiecare data, dar ne-am miscat in cam toate statiunile. Exista cazari pe malul apei, faine, dar un pic altfel decat la greci. Uita-te pt cazare de tipul acesta de Becici, Herceg-Novi, Sutomore, desi Budva este de departe cea mai cosmopolita si apta sa indeplineasca toate dorintele de cazare si distractie. Dar si cea mai scumpa.

Succes!

Nicu CONS. ONORIFIC AFA / MUNTENEGRU
[31.08.18 11:26:59]

@ Felicis

Titlul suna asa... Vacanta de vis...

Si la notare apare... extrem de nemultumit... nota generala de la 1 la 10 apare notarea cu 1... ??

Am fost de multe ori in Muntenegru si la 4* si la 1* si la Budva si la Ulcinj si mai departe inclusiv zona Kotor si am fost multumit sau poate foarte multumit.

Fiecare cu parerea lui, unii extrem de nemultumiti, alti pe partea cealalta multumiti sau foarte multumiti.

Poate detaliati cate ceva si despre faptul ca ati fost extrem de nemultumiti.

krisstinna
[31.08.18 12:27:54]

@Felicis: Mulțumesc frumos, o să studiez oferta.

Pentru că ești la primul articol pe site și nu ești familiarizată cu notele din caseta tehnică, te ajut un pic: vezi în partea stângă, sus, ai niște rubrici, foarte importante pentru noi, userii. Acolo trebuia să acorzi niște note atunci când ai încărcat articolul pe site.

Pentru că n-ai știut, ar fi bine să scrii într-un ecou ce notă acorzi la fiecare aspect de acolo și cineva din echipa tehnică va completa. Astfel nu vor mai fi derutați colegii...

[31.08.18 15:33:35]

@Nicu: Este primul meu review. Pentru mine nota este 10, doar nu m-am priceput cu site-ul. Acum invat. Multumesc.

[31.08.18 15:36:11]

@krisstinna: Multumesc. Nota mea este 10. O sa fiu atenta altadata.

pufi73
[01.09.18 22:30:10]

Frumos... citind impresiile tale mi-am amintit de Prcanj-ul nostru drag, mi-am recitit articolul de acum câțva ani şi am hotărât: vom reveni!

[03.09.18 12:07:17]

@Felicis: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Felicis, Nicu, Testosu'
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța pe Riviera muntenegreană: