ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2018
ÎNSCRIS: 09.08.10
AUG-2018

Către satisfăcător

Pensiunea Perla Sulina, intre alb si negru

Inainte de a incepe descrierea locului de cazare trebuie sa scriu si cateva cuvinte despre orasul Sulina, acest ultim petec de pamant romanesc oarecum rupt de ape si de mlastini de teritoriul tarii, un loc aproape mistic unde turistul sau calatorul va descoperi urmele parca a unei alte lumi ramasa pe alocuri neschimbata de cand Sulina a fost cel mai important port de pe coasta de vest a Mării Negre si primul Porto Franco al tarii avand atunci un viitor economic prosper. Din pacate prin 1939 cand Comisia Europeană a Dunării s-a desființat iar reprezentanții marilor puteri care-și aveau sediul aici au părăsit orașul de atunci viața cosmopolită a Sulinei a încetat să mai existe, treptat, treptat orasul a decazut culminand cu anii de dupa 1989 cand lipsa unei industrii si a locurilor de munca aproape au distrus orasul. Acum Sulina se pare renaste incet, incet, de la an la an, cred ca principalul motor este turismul cu noi locuri de cazare, cu trasee de vizitare a Deltei si cu oferte de degustare ale renumitului bors de peste. Orasul pare sarac dar uimitor nimeni nu sufera de foame (sau de sete) peste de apa dulce sau de mare este inca din belsug, in fiecare zi la ora opt dimineata cele doua cherhanale de pe malul opus orasului primesc captura pescarilor iar gradinile localnicilor ofera legume si fructe cat se poate de gustoase, (apropo de pepenii de la Maliuc), iar pensiunile apar mereu una dupa alta.

Plaja: aflata la aproximativ 3 Km de oras, greu de ajuns pe jos dar exista 14 taxiuri si 2 microbuze in oras, estimativ pretul la o cursa cu taxiul de oriunde din oras pana la plaja nu poate depasi 20 de lei, iar cu microbuzul 2 lei, interesant toate taxiurile preiau fara probleme comenzi telefonice rapide, deci recomand acest mijloc de transport catre plaja, microbuzele ajung greu si sunt foarte aglomerate. Nisipul este foarte fin, aproape ca un praf, cred ca este cel mai fin din tot litoralul nostru iar marea aici are o particularitate: este dulce, sigur datorata Dunarii care se varsa in mare prin bratul Sulina. Exista sezlonguri si umbrele la pretul 25 lei pe zi, doua beach baruri si doua terase destul de dubioase in ce priveste igiena si curatenia, fapt extrem de urat pe plaja si printre mesele de la terase se plimba nestingheriti foarte multi caini vagabonzi.

Cazarea: Pensiunea Perla de trei stele, am ales aceasta locatie dupa impresia placuta lasata anul trecut cand am stat la Delta Palace dar am mancat de cateva ori la terasa Perla dar si dupa unele impresii actualizate gasite pe net, desi nu este prea corect totusi am sa incep cu o concluzie: nu o recomand, nu este un echilibru intre raportul calitate- pret, este prea scumpa pentru ce se ofera, in primul rand nu a fost liniste in camera desi am solicitat expres acest lucru, am avut zgomot toata noaptea, camera 6 unde am stat fiind amplasata deasupra compresorului de la camera frigorifica care se oprea si pornea de cateva ori pe minut, momente in care inclusiv usa de la baie vibra, balconul este foarte mic doar de decor, curatenia este ok, insa nu existau nici un fel de consumabile (cu exceptia hartiei igienice) nu exista nici macar pahare pentru baut apa, racitorul se pare ca nu functiona, oricum l am scos din priza deoarece facea zgomot prea tare, in patru zile prosoapele au fost schimbate o data iar cearsafurile niciodata deci: bila neagra fara discutii!!

Personalul: am citit intr un review mai jos ca patronul este serviabil, amabil si discuta cu clientii, curios pentru ca da, intradevar este mai mereu pe terasa cu laptopul in fata, l am salutat de trei ori si nu mi-a raspuns niciodata, nici vorba de a ma intreba daca ma simt bine sau nu. Nu stiu cine facea curatenie in camera dar la terasa angajatii erau sub orice critica, cu exceptia unui ucrainian Iuri si a unei doamne ceva mai in varsta ceilanti nu stiu daca aveau 17 ani, habar nu aveau cum se ia o comanda, calculau notele aiurea, din pacate erau complet depasiti mai ales la pranz si seara cand terasa era ceva mai aglomerata, de mentionat ca uneori doamna respectiva folosea un ton cam ridicat catre ceilanti colegi si era destul neplacut sa fie auzita si de catre turistii asezati la masa, deci din pacate primeste bila neagra!

De la ora opt pensiunea avea pe terasa si muzica live pana pe la ora 10,30 era ok, dar cu conditia sa fi fost dat sonorul mult mai incet.

Masa si mancarea: un lucru care iarasi nu mi-a placut: am fost obligati ca in acesta perioada cazarea sa fie insotita de demipensiune ca regim de masa, deci: micul dejun ultra slabut cu ochiuri sau omleta, ceva icre, scrumbie afumata, cremwusti, legume si cam atat, cafea la expresor iar pentru masa de seara foloseau o inovatie: trebuia aleasa de dimineata dintre doua feluri si un antreu dar in general era ok (chiftelute de peste cu pireu din fulgi), ardei umpluti cu peste, saramura de nisetru, deci in mod corect primeste o bila alba!

Calitatea mancarii: nici buna dar nici rea, sigur scumpa, am mancat in prima zi la pranz contra cost o ciorba storceag de sturion (jenant, am cerut bors de peste dar nu aveau desi figura in meniu), in fine ca si cantitate ciorba era sub 100 de grame iar din sturion era doar o bucatica minuscula de cartilagiu, dupa asta am luat masa de pranz doar la restaurantul Marea Neagra, Trebuie sa mentionez ca in una din zile pentru masa de pranz am mers cu barca aprox 30 de minute in satul Cardon unde la Nea Traian am mancat pe saturate celebru bors de peste proaspat, recomand cu caldura!

In concluzie sigur ma voi intoarce la Sulina, este un loc minunat, ce ma atrage mereu, sigur voi descoperi si o cazare mai buna, ca orice turist vreau un raport corect -calitate pret, adica sa primesc servicii la nivelul la ce platesc, nu pot spune ca am fost atat de dezamagit incat sa recomand cu tarie ocolirea acestei pensiuni, dar primeste o bila neagra, recomand atentie pentru cei ce doresc sa se cazeze aici sigur nu vor gasi chiar conditiile la care se asteapta la banii dati.

Trimis de pelerin in 29.08.18 13:51:54
Validat / Publicat: 29.08.18 15:07:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SULINA. A mai fost în/la: nu are importanta

VIZUALIZĂRI: 2369 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pelerin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.08.18 14:16:24]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 57&ridAnt=89224

[29.08.18 17:52:59]

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Perla: