ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2018
DIN: Simleu Silvaniei
ÎNSCRIS: 10.01.16
AUG-2018

Despre Perissa

Am calatorit in perioada 17 08 2018 pana in 24 08 2018 in Perissa, Santorini, si vreau sa impartasesc si altor calatori din experienta formidabila pe care am trait-o in acest loc minunat.

[...][Cazarea a fost la Stelios Place - vezi impresii]

În ceea ce priveste mancarea si plaja:

PLAJA. este foarte frumoasa cu nisip fin si nu este nevoie de incaltaminte speciala, in Perissa, dar apa este dimineata foarte rece. Ce nu mi-a placut este faptul ca daca vrei sa stai pe un set respectiv 2 paturi si o umbrela te conditionau sa consumi la ei de o suma minima de 20 eur /2 persoane., dar se poate si altfel.

Un pont este acela ca va trebui sa cautati o parte de plaje unde se platesc si daca luati in linia 2 este numai 5 eur, dar aveti libertatea de a minca unde vreti si ce vreti la ce pret vreti. Noi am sta la plaja dispre autogara cu paturile roz sau mov si a fost ok. Evident fiecare face ce alegeri doreste dar inainte documentativa.

MANCAREA. Aveti cateva optiuni:sa mancati mult si scump sau mult si ieftin.

Daca doriti o cafea dimineata aveti 2 optiuni:ori o cumparati de la brutaria din Perissa care este deschisa non stop sau luati cafea de la supermarket si o faceti la camera. Sunt 2 supermarket in perisa dar cel care este in autogara este si cel mai aprovizionat.

Daca doriti un mic dejun il puteti prepara la pensiune, il puteti maca pe terasa unde costa circa 9 eur sau puteti manca de la brutarie, o placinta cu carne de pui, sau o placinta cu branza si sunca, gogosi etc. si va costa 3 eur cu cafea cu tot si este foarte consistenta. Apa de baut o cumparati de la market costa 0,80 eur iar pe terasa 2 eur o sticla de 1,5 l, iar o sticla de 0,500l costa 0,50 eur.

La amiaza puteti sa mancati pe terasa si va costa intre 20 si 35 eur pentru 2 persoane, sau pueti sa mancati un giros sau souvlaki la Toni; s si va costa 3 eur sau 5 eur si credeti ca este suficient, sau puteti sa luati giros la farfurie de pui sau porc si costa 10 eur dar este foarte mare portia. Tot la amiaza puteti sa mincati platou de souvlaki sau de carne prajita care costa 15 eur si este pentru 2 perosne, cu cartofi pai sosuri si salata. De altfel toate felurile de mai sus vin cu cartofi sosuri si salate, in acelasi pret.

La masa de seara noi am descoperit un restaurant CICLADES se numeste si se gaseste in statia de autobuz unde este un pantof -sanda uriasa, iar proprietarul este un roman care se numeste Gabi. El impreuna cu familia sunt proprietarii acestui local frumos si cu mancare extraordinara. Daca mergeti la el veti manca pe saturate la preturi rezonabile pana in 30 eur pentru doua persoane, Daca veti comnada un platou de 2 persoane va trebui sa aveti stomac atat este de mare. Noi am mincat acolo si amfost foarte multumiti si il recomnadam cu toata caldura.

Atat depre preturi si localizare. daca cineva mai are intrebari raspund cu mare placere si depre excursiile pe care le-am facut si despre transportul in comun din Perissa spre Fira Oia etc.

Trimis de calin1972 in 28.08.18 22:30:39
Validat / Publicat: 28.08.18 23:37:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1549 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calin1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [28.08.18 23:37:09] »

Mutat în rubrica "Descoperă Perissa, PERISSA" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 45&ridAnt=89203

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Perissa:

• pagină generată în 0.044327974319458 sec