ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2010
ÎNSCRIS: 20.05.10
APR-2010
single

De vizitat obligatoriu

Am fost in Viena la inceputul lui aprilie 2010 si am prins o vreme cu ploaie permanent. Dar asta nu m-a impiedicat sa vad Schonbrunn. Am gasit anul acesta o noutate: tichet "Sissi" care pt 22 euro include grand tour la Schonbrunn, muzeul Sissi de la Hofburg si muzeul de mobila imperiala din oras. Biletul e valabil 1 an asa ca in functie de timp vezi ce poti.

La Schonbrunn am preferat casca cu explicatii in engleza pentru ca poti sta cat vrei in fiecare incapere. Tot turul mi-a luat cam 3 ore. Nu are sens sa descriu pentru ca trebuie vazut pe viu. E impresionant. Apoi, desi ploua, m-am plimbat prin gradini, am admirat ruinele si fantanile si am urcat incet pana la Gloriette unde am apreciat un ceai fierbinte (cam 2 euro). Nu am fost la zoo, ploua prea tare.

De la Schonbrunn am luat metroul spre centru. Acolo am preferat sa ies in piata Sf Stefan sa mananc ceva. Am gasit si recomand un restaurant - ceva cu Stadt Wien - unde au meniuri fixe cu 5, 5 sau 6, 5 euro cu 2 feluri de mancare foarte bune, iar chelnerul era un roman la vreo 35-40 ani foarte dragut care a tradus si a explicat ce mancam.

Din centru se ia un alt metrou spre Hofburg si acolo - cu biletul luat de la Schonbrunn - am vizitat muzeul lui Sissi. Merita, vesela folosita la palat din toate metalele posibile si portelan, viata ei, totul. A durat cam 2 ore. Aici am avut la casca limba romana!

A doua zi am fost la muzeul mobilierului din palat, care m-a cam dezamagit, o ingramadeala de mobile vechi intr-un depozit imens, unde din loc in loc sunt aranjate unele mobile care au fost folosite in film si se proiecteaza pe un monitor o scena din film cu mobila respectiva. Nu prea merita, dar era inclus in bilet.

Oricum, varianta cu acest bilet mi s-a parut buna si convenabila ca pret.

Fotografii nu are sens sa postez deoarece sunt facute pe ploaie si am vazut altele mult mai bune pe acest site.

Trimis de delia58 in 21.05.10 19:58:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 5357 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delia58); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 din muzeul Sissi Hofburg

dannek
[21.05.10 20:28:47]

Ca o completre la ce a scris @delia58

La Palatul Schönbrunn se ajunge cu metroul pe linia U4 si se coboara la statia Schönbrunn(U reprezentind Uban adica Underground).

Metroul in Viena nu este numai in subteran ci si suprateran.

Il poti confunda usor cu un tramvai.

De la Schönbrunn ca sa ajungem la Hofburg se merge tot cu metroul pe linia U4 se coboara la statia Opera se ia alt metrou dar pe linia U1 si se coboara la statia Stephansplatz.

Biletul pentru a vizita Holfburg este de 12,40 Euro

Tichetul luat pentru vizitarea muzeului Sisi la pretul de 22,50 Euro acopera intrarea la palatul Schönbrunn.

Diaura*
[21.05.10 20:35:42]

delia58, tare rau m-ai dezamagit;

" Nu are sens sa descriu pentru ca trebuie vazut pe viu"...

" Fotografii nu are sens sa postez deoarece sunt facute pe ploaie "

Acesta este rostul acestor postari; ca cei care nu au ajuns " acolo" sa vada cu ochiii mintii locuri deosebite... si asta prin povestile altora.

delia58AUTOR REVIEW
[21.05.10 21:07:14]

@Diaura scuze, dar eu am mers pe ideea ca postarile te ajuta sa stii mai multe cand ajungi acolo. E greu de descris castelul deoarece in fiecare incapere e altceva frumos: mobila, istorie, decoratii interioare etc.

O sa pun cateva poze, din care doar una e de la castel, restul din Viena.

pepsi70ro
[21.05.10 23:15:49]

Ai dreptate doar ca postarile tale sunt fara continut, crede-ma si scuza-ma in aceeasi masura. Ma asteptam sa citesc cat de cat impresii referitoare la Schonbrunn, dar reveiewul l-ai impartit in mod fratesc cu Sissi si cu un restaurant destul de bun (unde de altfel am servit o cina cu familia).

Cred ca mai degraba era potrivit un titlu gen: "Plimbare prin Viena"... nu stiu, zic si eu, insa ma asteptam la mai multe informatii utile pentru cei care doresc sa ajunga acolo.

kmy
[22.05.10 11:42:03]

Ma bucur sa vad ca acum exista si ghiduri in limba romana. Da, sunt de acord cu Dragos, mai bine intitulai reviewul "Plimbare prin Viena". Ai totusi un vot de la mine.

joanne
[21.09.10 20:59:17]

tichetul sissi e o noutate? parca imi amintesc k era si acu 3 ani knd am fost eu. imi pare rau k ai prins ploaie. daca totusi cumperi tichetul afli in plus ceva relevant despre sissi?

delia58AUTOR REVIEW
[21.09.10 21:28:58]

@ joanne Nu stiu cum era acum 3 ani pentru ca eu am fost anul acesta prima data in Viena ca sa vizitez orasul. Ei il prezentau ca o noutate. Asa cum am spus, cu tichetul Sissi poti vedea si colectiile de la Hofburg ale ei, toalete purtate de ea, viata ei. Mie mi s-a parut foarte interesant. Sper sa va placa si voua.

Eu m-am gandit sa descriu ce vezi daca iei un asemenea bilet combinat, de aceea am vorbit si de Hofburg si de muzeul de mobila imperiala din Viena. Ca pret mi s-a parut ca merita fata de alte variante, dar depinde cu cine mergeti, pentru ca exista si bilete de familie, si alte variante. Pentru mine, care am fost singura, a fost o varianta acceptabila si interesanta. Sincer, nu stiam atat de mult despre Sissi inainte de a vizita muzeele.

dannek, delia58, Diaura*, domidoc, joanne, kmy
Alte impresii din această RUBRICĂPalatul Schonbrunn: