ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2018
    ÎNSCRIS: 11.11.14
    JUL-2018
    single

Recomandari pentru excursii optionale [Abu Simbel și Manastirea Sf Antony]

Dragii mei am 2 recomandari pentru timpul vostru liber, pe care-l aveti la dispozitie, daca ajungeti in Hurgada: Abu Simbel si Manastirea Sf. Antony.

1. Pentru Abu Simbel o sa aveti nevoie de o noapte de cazare in Aswan si, daca va porniti de dimineata, vedeti tot ce se poate in Luxor, asa ca faceti doi intr-unu. La mine a functionat si, desi a fost obositor, mi-am indeplinit visul de-a ajunge la Abu Simbel.

Eu am cumparat excursia asta de la un egiptean, care avea un magazine de suveniruri, si-am fost uluita de cat de bine organizati au fost, pentru ca am avut parte de: 1 ghid in Luxor, 1 ghid care m-a luat de la gara si m-a dus la cazarea din Aswan, 1 ghid in Abu Simbel, 1 ghid care m-a dus de la hotelul din Aswan la gara, 1 ghid care m-a dus la autogara din Luxor si 1 ghid care m-a dus din autogara de la Hurgada la hotel. :O De la hotelul din Hurgada, am plecat dis-de-dimineata cu un microbuz care m-a lasat la autocarul cu care am ajuns in Luxor, dupa cateva ore bune de mers.

Pe la ora 18 am terminat cu templele si obiectivele din Luxor, iar pe la ora 20 am plecat cu trenul, care a avut o intarziere de 2 ore, spre Aswan.

Tot dis-de-dimineata am plecat, cu un microbuz, spre Abu Simbel unde am intrat printre primii turisti, astfel ca am facut poze in lumina diminetii, fara hoardele de turisti cu care suntem obisnuiti, asa cum o sa vedeti si in poze.

La hotel in Hurgada am ajuns foarte tarziu, obosita, dar incantata peste masura.

Trimis de barzoica* in 28.08.18 13:26:16
    Validat / Publicat: 28.08.18 14:21:35
    • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1436 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (barzoica*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.08.18 13:35:50]

Odată cu primul review încărcat, @barzoica: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: