ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2018
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 25.03.17
AUG-2018

încărcat de pe telefon!

Minunata laguna Balos si Gramvousa ????

Am revenit cu amintirile noastre din minunata insulă Creta. Mai exact excursia de la laguna Balos.

Noi am fost cazați în Hersonissos, putin cam departe de portul Kissamos acolo unde trebuie sa ajungi ptr îmbarcare spre paradis. ???? Asa ca am achiziționat vacanta din Hersonissos cred ca am dat 84 de euro daca nu ma înșel pentru doua persoane, plecarea dimineata la ora 6 din fata hotelului.

ATENȚIE! Luati după voi apă, mâncare ai tot ce va trebuie ptr ca acolo este gen rezervație naturală nu exista nimic decât niște sezlonguri. Dar bineinteles ca exista pe vapor tot ce vreti de la umbrele, mâncare, băutură absolut tot.

Am plecat la ora 6 din Herssonisos, am facut oprire la 20 de hoteluri cred pana au strans toti oamenii dupa care am mers fara oprire pana pe la 10. La ora 10 am facut un popas am baut o cafea am mers la toaleta si am pornit din nou la drum. In jur de ora 11 - 12 am ajuns in sfarsit in portul Kissamos. Acolo ne-am imbarcat pe un vapor urias unde erau mii de oameni.

Am urcat sus in speranta sa gasim si noi un loc bun sa privim privelistea. Am gasit dar ft greu ????‍♀️. E fulll. Am plecat. Pana la Gramvousa am facut 1 ora cred. Stati linistiti ca nu va plictisiti. Pana ajungeti la vpor cu autocarul e crunt te plictisesti insa aici privelistea iti taie rasuflarea. Briza e ft puternica asa ca sa te tii bine dar vei vedea numai stânci superbe si apa albastra.

Dupa ceva timp am ajuns la Gramvousa unde am oprit si am stat la plaja o ora jum. O ora jumate in care nu stiai ce sa faci mai intai sa faci poze, sa admiri peisajul care iti taie rasuflarea, sa intri in apa cristalina, sa stai la plaja sau sa urci cele cateva zeci sau sute de trepte si sa admiri totul de sus. Noi le-am facut pe toate ????????.

Am fugit repede hai la poze m-am urcat pe stanci am facut la împrejurimi apoi repede dezbracare si in apa cu noi. Apa superba curata si de un albastru ireal insa aveti MARE GRIJA la pietrele din apa sunt ft ascutite si te rup la picioare. Am facut poze si in apa cateva si am fugit repede sus sa vedem privelistea apoi pas alergator la vapor care deja suna dupa oameni.

Am plecat si in 15 min maxim am ajuns pe insula Balos care este o minunatie mare cat vezi cu ochii inconjurata de stanci si ape colorate mici. Aici recomand sa veniti cu copiii nu veti avea nicio problema. De o parte si de alta aveti apa albastra mare pentru intotatori iar cat vezi cu ochii numai apa mica care iti ajunge pana la glezne sau pana la genunchi sau si mai mare daca continui sa mergi de o culoare transparenta alba iar mai departe albastra. Superb sa fi acolo e ceva de vis. Un loc minunat care nu merita sa fie ratat atata timp cat te afli in Creta. Ne-am balacit am facut poze, am stat la plaja si dupa 2 ore jum ne. am imbarcat din nou pe vas si am parasit minunata plaja.

Cam asta a fost experienta noastra pe scurt in insula Balos, va recomand cu toată inima sa mergeti acolo ptr ca este ceva unic si frumos din punctul meu de vedere. Distanta este mare si obositoare daca sunteti cazati ca noi in Herssonisos dar daca vreti sa plecati cu amintiri frumoase de acolo plimbati-va.

Insula este mare si merita vazuta. Nu sunt genul care sa stea o saptamana pe plaja hotelului. Imi place sa vad locurile frumoase.

Va pup si va las si cateva poze ????

Trimis de Adelinaaa in 28.08.18 13:24:33
Validat / Publicat: 28.08.18 14:08:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2976 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adelinaaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Superba Gramvousa

[28.08.18 13:29:40]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 59&ridAnt=89168

[28.08.18 14:07:50]

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insula Gramvousa - laguna Balos: