ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2018
DIN: Ghimbav [BV]
ÎNSCRIS: 14.07.11
JUL-2018

Alte repere culinare pentru insula Lesvos

Cum v-am spus şi în celălalt articol, despre Taverna O Aggelos, în timpul vacanţei noastre, lungă de 14 zile, am avut ocazia de a mânca în foarte multe locuri. Azi vă voi povesti câte ceva despre celelalte locaţii, repere bune de luat în calcul de ajungeţi vreodată pe acolo.

Taverna Klimatharia

Este chiar prima terasă, situată sub dealul din Anaxos, acolo unde noi am avut cazarea. Datorită poziţiei sale, beneficiază de o privelişte superbă, apusul este splendid şi aici, a fost primul loc unde am mâncat, primul apus văzut... Locul este plin de flori, un gărduţ de fier, albastru ca cerul, desparte plaja, nisipul de mesele de la tavernă. Felinare mici stau din loc în loc, pe gardul albastru, iar seara după apus, creează o lumină romantică. :p

Sub deal, un munte de leandrii, spun munte pentru că sunt copaci, nu tufe, cu flori bogate, de un roz aprins, care luminează cenuşiul stâncii din spate. Iar moara de vânt albă, moţ, e ca cireaşa de pe tort, ca tabloul să fie sublim. Peste tot printre mese, sau pe gardul albastru, sunt ghivece cu flori colorate, iar copacii de pe marginea plajei acoperă mesele, exact cât e nevoie pentru o umbră liniştitoare. În acest decor, cum să nu te simţi bine?

Mesele sunt albastre, cu feţe de masă de hârtie, cu harta insulei, scaunele sunt asortate cu gărduţul cu elemente ornamentale florale, printre care pisicile se joacă neliniştite, în aşteptarea a ceva bun...

Aici am mâncat în trei seri, aşteptarea a fost puţin mai lungă, pentru că erau mai mulţi clienţi. Nu ne-a deranjat prea mult pentru că am avut astfel timp berechet pentru a surprinde aşa de frumos apusul în nuanţele calde ale verii. De departe cea mai mare gaşcă de animăluţe aici era, se adunau inevitabil în fiecare seară în jurul mesei unor pensionari germani, ce-şi petrec cam toată vara aici pe insulă. În jurul lor era mereu veselie, iar animăluţele, atât pisici cât şi căţeluşi stăteau cuminţi, aşteptând.

Muzica era mereu în surdină, grecească sau clasică, iar toată atmosfera era de relax, de plăcere.

Ce am mâncat aici?

Mâncare grecească, dar nu numai, am mâncat într-o seară pizza casei Klimatharia, enorm de mare, foarte bună şi gustoasă. Evident că cel puţin un sfert a rămas pentru micul dejun, pentru că l-am luat la pachet. Am mai mâncat paste cu viţel, soţul a mâncat miel, souvlaki. Vinul casei foarte bun, în special cel roşu, iar din partea casei de obicei am primit fructe.

Taverna Paradisos

Este chiar prima tavernă care începe pe şosea, are o parcare mare lângă, acoperită, pe stânga este restaurantul foarte mare şi încăpător, cu multe mese, dar evident pentru aceste zile frumoase, lumea se înghesuia la mesele de pe plajă.

Şi aici, mâncarea este bună, soţul a mâncat peşte, eu souzoukakia, ouzo din partea casei, atmosferă frumoasă, muzică bună! Cât despre denumirea terasei, este foarte probabil, datorită frumuseţii colorate a florilor, un perete întreg pe o parte a terasei este un gard viu din leandrii de toate culorile, o splendoare pentru ochi şi suflet, ce te duce uşor cu gândul la un loc ca-n paradis!

Taverna Tropicana

Da, deşi are un nume exotic, aici am fost pentru că am văzut din timp, în plimbările noastre, că urma ca într-una din seri să fie seară grecească cu muzică live. Am fost aşadar într-o seară de miercuri, am ajuns de la ora 20, ne gândeam să mai prindem loc, iar cei doi muzicieni stăteau deja instalaţi la mesele din stânga drumului, noi, aproape toţi clienţii îi ascultam de dincolo, de pe plajă. A fost tare frumos, mâncarea bună, am mâncat o tocăniţă cu ciuperci, pui, legume cu sos de vin roşu şi orez. A fost delicios, firesc cumva, timpul de aşteptare niţel mai mare, datorită afluxului de turişti veniţi pentru seara grecească. Am stat până târziu în noapte, ei cântau aşa frumos, chiar şi când am ajuns acasă, la viluţa noastră Athina și încă până pe la ora 3, se mai auzeau ritmuri unduitoare. Terasa de lângă, Acapulco, este soră cu aceasta, este şi o bună recomandare pentru ziua de plajă.

Terasa Europa

A fost primul loc, unde ajungând pe insulă, după despachetări rapide de bagaje, am dat o tură de staţiune şi am ales să mâncăm de prânz. A fost un gyros, pe care îl râvneam cam de un an... Cu fresh de portocale pentru mine, cu bere Mythos pentru soţul. A fost ca o aducere aminte...

Taverna Le Grand Blue, din Molyvos

V-am povestit deja că am fost în Molyvos de două ori. Pentru că ne-a plăcut mult, pentru că este tare pitoresc, atât portul cât şi castelul, amândouă aflate la o distanţă considerabilă, pe care le puteţi vizita într-o zi sau două. Noi am fost de două ori în port, pentru că este frumos, iar castelul se zăreşte splendid de la mare. Învârtindu-ne pe acolo, ni s-a părut cel mai nimerit să mâncăm de prânz la terasa cu numele cu iz franţuzesc, Le Grand Blue, deoarece avea o privelişte superbă şi într-o parte şi în cealaltă a portului, fiind situată undeva la mijlocul falezei, printre celelalte terase, Octopus, Sea Horse sau The Captain Table.

De ce Le Grand Blue?

Pentru că e asortat cu culoarea mării, pereţii restaurantului sunt la fel de albaştri ca şi marea de lângă, prin tocăria de lemn a geamurilor și ușilor... Pentru că ne-a picat cu tronc...

Am fost acolo de două ori, cu ambele ocazii când am ajuns acolo. Plănuiam chiar o cină într-o seară, ca să vedem şi castelul luminat, portul, dar oboseala de peste zi îşi spunea cuvântul, iar seara ne era prea lene să ne mai deplasăm undeva.

Prima zi am luat două salate, eu salată Cesar, soţul salată grecească, amândoi câte o bere, Mythos. Salatele delicioase. Desert dulce din partea casei, bun!

A doua zi, am băut doar câte o cafea, o bere el, un ice tea, eu. Ceva chipsuri şi apă rece din partea casei. Preţurile normale, ca peste tot în insulă, deloc mai piperate datorită locului... belle view.

Cam asta a fost, sper că cele scrise vă pot ajuta de veţi ajunge pe acolo, ceea ce eu vă recomand din toată inima, insula este una foarte frumoasă, deşi nu prea „interesantă turistic” pentru unii.

Vă las în compania pozelor, care sper să vă placă!

Totul e mai plăcut în compania muzicii:

Wemaster, te rog frumos

https://youtu. be/gdWbX5H-HPk

Trimis de maryka in 27.08.18 19:32:30
Validat / Publicat: 27.08.18 21:04:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 766 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 La Taverna Klimataria, ne pregătim de apus...

[27.08.18 19:35:03]

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[27.08.18 21:26:59]

Mmmm, yummy! Să vă fie de bine. Mi-ai făcut poftă de gyros. Anul ăsta m-am desfătat cu atâtea bunătăți din pește, că n-am mai avut timp de gyros.

elviramvio
[27.08.18 21:35:38]

@maryka:

Cred că pot să-ţi urez vacanţă frumoasă în curând, da?

Şi să te invidiez puţin... dar îmi trece!

[27.08.18 22:10:23]

@almona:

Mulțumesc frumos!

Să știi că mi-e poftă deja și mie! Iar ca să vezi ce poftă mi-era am uitat să fac poze la gyros! Cam așa poftă, așa foame!

[27.08.18 22:12:29]

@elviramvio:

Da, mai avem câteva zile!

[27.08.18 23:02:48]

@webmaster26:

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[28.08.18 08:08:00]

@maryka: Încă un articol pe gustul meu, ca şi mâncarea de altfel! Din ce văd, în Lesbos se mănâncă bine la taverne, iar preţurile aşa cum am sesizat din articolul trecut, sunt ok.

Ce poate fi mai frumos decât să te delectezi cu pozele (în lipsa mâncărurilor) ascultând un pic de muzică grecească?!

Mulţumim pentru sugestiile culinare!

O zi frumoasă!

ANILU
[28.08.18 08:37:51]

@maryka: Zi de vară prin Lesvos... mare... plajă... apus de soare... flori... leandri și nelipsitele pisici.

Și după atâta plimbare în cele 14!!! zile i-a să vedem și ce mâncăm. Yammmyyy am văzut pozele!!!

Am ascultat și muzică grecească.

Foarte bun și frumos.

Mi-a plăcut toată vacanța voastră în Lesvos.

Felicitări.

Toate cele bune.

[28.08.18 09:21:08]

@irinad:

Mulțumesc frumos!

Cu adevărat, am mâncat foarte bine, preparatele au fost delicioase, iar prețurile excelente, undeva la nivelul de acum câțiva ani prin insulele ionice. Ne-am mirat și noi foarte mult, anul trecut în Samos, am zis uite prețurile sunt bunicele, dar aici chiar exagerat. Oricum nouă ne-a convenit! Sinceră să fiu, a fost una din cele mai frumoase concedii pe care le-am avut, locuri minunate la care mă gândesc deja cu dor!

[28.08.18 09:26:04]

@ANILU:

Da, bine descris! Totul e așa de romantic și frumos!

Bineînțeles, dacă vrei să vezi frumusețea, nu să cauți „nod în papură” peste tot!

Este o insulă fermecătoare, pe care o recomand cu drag iubitorilor de natură, de simplitate, de tradiționala Grecie!

În nici un caz pentru pretențioși, care caută all inclusive, nu e genul. Nu că n-ar fi, dar pur și simplu nu se „îmbină”!

Mulțumesc frumos pentru lectură, ecou și vot!

ANILU, elviramvio, irinad, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Lesvos: