ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2018
ÎNSCRIS: 05.07.15
AUG-2018

Omega - Bar, pizzerie și discotecă

Palic, coord. 46.10138498849472, 19.75901372219846

Titlul e chiar ciudat, e de-a dreptul un restaurant în toată regula...

Când am sosit în Palic, am lăsat mașina și căldura ne-a împins la o bere... Dar musai dinari. Așa că de la locul de cazare amfostacolo.ro/hotel9.php ... botica&id=24222 am pornit pe străduță către șoseaua principală. Am întrebat în stânga și în dreapta unde găsim un exchange și ni s-a indicat un cafebar...

Ne-am tot uitat, nu e exchange... Apoi vine un tânăr și ne lămurește:

- With or without paper?

M-am uitat la husband, am zis ca papagalul:

- With or without paper!!!

- Ok. Man in blue.

Și iată-mă hotărâtă, sleită de foame și sete, direct la domnul în albastru. Îi intind 70 euro, el face ochii mari și zice: - Dinar? - Yes! zic eu și mai hotărâtă... îmi dă niște bani, eu îi smulg din mână și plec spre mica piață de legume.

Între timp Husbandul, care studiase faza, îmi zice că nenea s-a apucat să calculeze și a făcut ochii mari... Nu cred că am pierdut prea mult, poate 20-30 dinari (1-1,5 lei) față de ce socotisem eu. Oare cu hârtie cum era?

Trecem pe lângă o parcare și un lanț de mini-restaurante, de fapt pizerii - nici vorbă de ciorbă... bere era... dar o fată ne îndrumă peste drum, în parc, la Omega.

Voi încerca să pun fotografiile cronologic, așa să vedeți pas cu pas cum am devenit eu super încântată.

Atmosfera super, muzică bună, un ospătar care știa engleza, meniul în engleză, se poate plăti cu cardul, poți să te relaxezi în fotolii comode sau să stai la mese.

Auzi sunetul apei unei mici fântâni arteziene, e verdeață, flori, copaci, curățenie...

Mâncarea excelentă - de fapt mie îmi place foarte mult mâncarea sărbească - îmi plac cevapcii, pleșcăvița, pâinea făcută de ei și ceapa, nelipsita ceapă de pe farfurie. Noi am luat un platou mixt să nu poftim la altceva...

Berea Jelen minunată! Rece, rece. Bună. Pe cât posibil când merg undeva servesc mâncarea și băutura locală.

Prețuri acceptabile, am fotografiat. Pizza mică între 350 și 550 de dinari, cea mare poate ajunge la 1300 dinari.

Spaghetele, micii, frigăruile și pleșcăvița în jur de 600 dinari (24 lei), platoul a fost 890. Berea locală 170.

Ne-am întors a doua zi, după vizita la Zoo vezi impresii și am mâncat spaghete carbonara și o porție (10) cevapci Husbandul. Berea tot minunată...

Palic, coord. 46.10138498849472, 19.75901372219846

Trimis de Cdia in 26.08.18 20:41:53
Validat / Publicat: 27.08.18 08:23:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 1654 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cdia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Platoul așteptat - 300 g

[27.08.18 08:24:20]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Subotica și împrejurimi, SUBOTICA" (nou-creată pe sait)

[27.08.18 17:28:34]

CdiaAUTOR REVIEW