ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2018
ÎNSCRIS: 18.07.11
AUG-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 si 2,5 ani

A fost foarte bine!

Bun gasit dragi prieteni! In perioada 15-21 august din acest an am mers intr-un sejur de 6 nopti la Hotel Sun Palace din Sunny Beach, Bulgaria, hotel cotat la dansii de 4 stele iar in site-urile de pe net la 3 stele. De ce? Chiar nu am inteles... dar o sa va explic pe parcursul relatarii si prin pozele pe care vi le voi arata.

Pozitia hotelului.

Hotelul este situat la mijlocul statiunii Sunny Beach, langa hotel Kuban si cele doua hoteluri de pe plaja Globus. Hotelul nu se afla in prima linie, fiind situat la aproximativ 300-400 metri de plaja.

Camera.

Sa incepem cu locul de cazare, camera am gasit o foate spatioasa, cerusem pat dublu si inca doua paturi mai mici pt cei doi copii... si le-am primit fara discutie. Am avut repartizata o camera la etajul 3 cu vedere catre piscina. La momentul primirii cheii am lasat o sticla de vin romanesc ca semn de apreciere si ni s-a oferit o camera foarte curata, cu mobilier nou. Baia era dotata cu un dus mare, uscator de par, era curata si bine intretinuta. De apreciat este faptul ca, fara nici un fel de vrajeala, in cele 7 zile/6 nopti s-a facut curatenie zilnic in camera iar in primele 4, zile am lasat un leva femeii de servicu, care de altfel era foarte draguta. Balconul era spatios, in camera AC, tv lcd, frigider si toate cele pt un hotel care se respecta.

Mancarea.

Mancarea, dupa cum veti vedea si din postarea pozelor, a fost foarte buna, suficienta si diversificata. Am mers cu doi copii unul de 6 si celalat de 2 ani jum si nu am intampinat nici un fel de probleme. Am avut din abundenta scoici, calamar, creveti, chiar si caracatite la pranz si seara! Nu mai zic de multitudinea de fripturi... berbecut, miel, gasca, vita porc, pui, curcan. De restul... garnituri, salate etc nu mai vorbesc caci acestea se gasesc la orice hotel cu allinclusive. De mentionat este faptul ca in fiecare dimineata un bucatar prepara clatite separat de restaurantul principal, iar eu unul zilnic infulecam cate 3-4. Erau foarte gustoase cu nutela. Au fost mese imbelsugate in tot sejurul atat dimineata, la pranz cat si seara dar si intre mese la ora 16 cand se servea pizza.Deserturile erau foarte diversificate, singura poblema era ca prajiturile cele mai bune, cu ciocolata, se terminau repede intrucat babele isi luau cate 10-20 pe farfurie! D-alar diabetul in ele! Bautura este aceeasi ca la orice hotel cu allinclusive, bere slaba ca si concentratie alcoolica, cateva cokteiluri, sucuri, apa, tarie de-a lor etc...

Personalul.

Personalul hotelului a fost foarte amabil, incepand de la receptie pana la femeia de serviciu. Binenteles daca si tu ca turist lasi loc de buna ziua. Erai servit si indrumat oricand cereai, in engleza, intrucat ei se descurcau binisor. Aproape zilnic copiii au participat seara la dans cu animatorii hotelului, care de altfel mai faceau si alte jocuri cu ei, inclusiv picturi faciale fara a pecepe un tarif suplimentar. Cei de la bar erau amabili, zambitori si te serveau oricand doreai. Singurul disconfot l-am resimtit cu tipul batran de la parcare care s-a suit in dreapta mea in masina si a mers cu mine sa imi arate locul de parcare. Mi a aratat din degete ca trebuie sa ii dau leva, lucru care m a deranjat si nu i am dat. A fost prea pe fata. Parcarea a costat 10 leva pe zi, adica 60 leva pt tot sejurul. Masina a stat in siguranta intr o parcare comuna cu a altui hotel vecin, pazita 24/24. Hotelul dispune de putine locuri de parcare, acesta fiind un minus. Ca o distanta as putea zice ca am lasat masina la 150 metri de hotel, dar in siguranta.

Distanta pana la mare.

La mare am mers zilnic de 2 ori pe zi, iar in ultima zi am stat la piscina.Distanta Pana la mare se parcurge in aproximativ 10 minute de mers pe jos cei 300-400 metri. Se iese pe undeva pe lanaga piscina, prin interiorul hotelului pana direct pe faleza principala care duce drept catre plaja. Te obisnuiesti repede cu drumul.

Statiunea in sine mi s-a parut destul de scumpa, nu gaseai lucruri la 2-3-4 leva ci de la 5 in sus! Desi am avut allinclusive, am mai schimbat aproximativ 500 leva la Vama Veche, pe care i-am cheltuit pe mai nimic... AAA, au fost plimbarile cu vaporasul catre Nessebar, plimbarile cu bicicleta prin statiune, mici atentii pt familie, amintiri,bauturi pe plaja... totusi prea scump mi s-a parut totul.

De mentionat este faptul ca in hotel am intalnit foarte multi straini, si putini romani. Cei drept catre ultimile doua zile, incepeau sa vina. Probabil se ieftinea un pic tariful. In rest, romaneste nu prea am avut cu cine discuta pe acolo. Am stat si pe sezlong, scump si el, am platit 30 leva pt o umbrela si doua sezlonguri. Exista si plaja pt prosoape, pe care deasemenea am folosit o.

Ma gandesc ca voi reveni la acest hotel, insa totodata pentru 100-200 euro in plus se poate gasi hotel situat la 50 de metri de mare in Sunny Beach. In rest, nu am avut ce obiecta si pot recomanda hotelul Sun Palace oricarei familii cu copii si nu mumai.

Ganduri bune sa aveti !

Trimis de alex_iasi in 26.08.18 19:30:17
Validat / Publicat: 26.08.18 21:16:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balcik, Albena, Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 2552 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Îmbarcare în valorosul către Nessebar

• Alte impresii din această RUBRICĂSun Palace Hotel: