ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2010

Barcelona...acum o ora.

Am net si am zis sa scriu ceva in timp real.

Am venit de la Barcelona acum o ora si consider ca e bine sa scri ceva atunci cind totul e inca la cald adica nu a fost demult ci chiar _ACUM_

Am plecat dimineata dupa ora 9 si in o ora am ajuns la Barcelona.

Am fost cu grup si ghid vorbitor de romana.

Am vizitat in fuga ceva __ff putin_printre altele celebra biserica Sagrada Familia pe afara, am fost in un parc, am vizitat in fuga stadionul olimpic si la final pauza de 2 ore in centru cu program de voie, totul pe fuga si sa facut ora 17. 30 si am plecat spre hotel.

Am vazut multe dar prea pe fuga si ar mai fi trebuit citeva zile bune ca sa apuci sa vezi cit de cit ceva. Legat de celebra biserica la care se lucreaza din 1882 si nici azi nu e gata nu ma pun sa povestesc ca se termina ziua doar ca se vorbeste ca sub biserica se va construii noua linie ferata si sunt ceva discutii pe tema asta ca ar afecta structura de rezistenta.

Totusi nu asta e catedrala din Barcelona ci aia e situata in alta parte.

Orasul e mare are peste 3, 5 milioane de locuitori si e un oras ultra turistic plin de turisti din toata lumea plin si de turisti asiatici.

Ca si o idee incercati cel putin o zi sa vizitati orasul cu ghid eventual cu busul turistic daca ajungeti cumva pe aici fiinca altfel veti vedea prea putin, oricum si cu ghid veti vedea putin dar totusi vedeti ce e mai important.

Orasul e plin de motociclete si scutere conduse si de femei tinere sau mai putin tinere chiar de virsta mai inaintata ce la noi ar parea curios.

Lume multa parca ar fi sezon, cred ca in sezon e cam greu pe aici

Cald peste 25 de grade (acasa am auzit ca e cam frig)

Am auzit si un banc__doi spanioli au plecat in vizita la Bucuresti si au parcat masina in centru undeva si cel care era sofer a plecat si nu a incuiat masina, celalalt tot spaniol la intrebat de ce nu incuie masina si raspunsul o fost___pai toti hotii romani sunt la Barcelona si la Madrid.

A fost cam obositor ca totul a fost pe fuga, cu poze revim mai tirziu.

Trimis de Nicu in 20.05.10 20:33:27

VIZUALIZĂRI: 3355 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Busul turistic

TORA INGRID
[21.05.10 10:18:58]

Am uitat, ai facut si fotografii in maratonul acesta? , sunt curioasa cate se pot face intr-o singura zi (vizite, mese, fotografii...) trebuie sa ai conditie fizica sau mult entuziasm sau amandoua!

Diaura*
[21.05.10 13:22:12]

Explica-mi te rog cum ai ajuns acolo si de ce ai stat doar o zi? Caci sunt atatea de vazut si e pacat ca nu ai avut mai mult timp.

biancuta
[21.05.10 13:54:37]

Interesant acest review 'la cald', buna glumita! Un vot si din partea mea!

[21.05.10 13:58:24]

Am ajuns aici luni seara cu zbor de pe OTP compania Vueling si sunt cazat in Malgrat de mar la 60 km de Barcelona. Asta a fost o excursie de o zi platita la fata locului cu ghid. Daca mergeam singur in Barcelona pt o zi fara ghid as fi vazut ff putin.

Legat de ce se face in o singura zii in Barcelona... multe... legat de poze inca nu le-am sortat dar am facut ff multe.

Aici pe litoralul asta adica__Costa Brava_e plin de lume si e f cald acum sunt 26 de grade.

Despre Malgrat de mar scriu cind ajung acasa ca mai _____e____ ceva timp de stat pe aici.

Aici e o zona ff turistica si e deja sezon.

Cu poze din Barcelona o sa revin.

[22.05.10 15:28:30]

Atentie la ___preturi__daca stati in statiunile din zona (adica Costa Brava) si mergeti la Barcelona nu cumparati de acolo ca costa mult mai mult ca in statiunile unde stati. In statiuni gasiti acelasi lucru si la jumate pret.

Ex vederi in Barcelona_0.50 euro, in statiuni acelasi lucru o.20.

Sunt trenuri sau autobuze spre Barcelona din statiuni din 3o... in 30 minute.

Deci pt cazare e de recomandat si statiunile din zona nu numai Barcelona__sunt si zone bune cu c amping__termenul camping are alt sens aici in zona fata de cum e inteles la NOI.

pepsi70ro
[22.05.10 16:10:31]

Deci pt cazare e de recomandat si statiunile din zona nu numai Barcelona__sunt si zone bune cu champing__termenul champing are alt sens aici in zona fata de cum e inteles la NOI.

Poate cand ai timp argumentezi un pic, adica mai exact care este sensul exact? Se poate sta acolo chiar daca n-ai rulota sau cort? Se poate sta in bungalowuri, ai toate utilitatile, iar daca te interesezi si pentru un pret ar fi super.

Multumesc mult, chiar m-ar interesa.

[22.05.10 19:43:14]

Cite ceva despre__camping__in locul unde am fost azi in vizita la 15 min de locul unde stau

uite aici lincul cu numele lui si preturi e chiar pe plaja in Santa Susanna. click aici

Ca si termenul folosit de mine ca si altfel... adica se poate sta si in casute de mai multe tipuri si fara masina, in zona campingului este piscina, magazin cu de toate, internet, baruri, terase, loc de parcat rulota (cine are e plin de olandezi, francezi, nemti cu rulote de ultimul tip) la grupul sanitar sunt si masini de spalat. Daca e necesar revin cu detalii.

Despre locul unde sunt cazat revin cu detalii la final fiinca mai stau pe aici unde e sezon in toata regula acum cind scriu sunt 22 grade la ora locala 18. 40

pepsi70ro
[22.05.10 19:53:29]

Multumesc pentru raspuns si mai ales pentru site. Am gasit tot ceea ce ma interesa acolo, intr-adevar au preturi bune mai ales pentru cort.

biancuta, Diaura*, domidoc, Nicu, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: