ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2018
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 24.08.18
AUG-2018

Hotel Albatros din Hersonisos, Creta

Hotelul Albatros de 4 stele este amplasat aproape de plaja, motivul principal pentru care am decis sa ne cazam acolo. De asemenea, e aproape si de bulevardul plin de magazine. O sa incerc sa structurez ideile in mai multe parti.

1. Hotelul

Am optat pentru demipensiune, avand in vedere ca in timpul zilei fie ne plimbam prin statiune, fie eram in vreo excursie. Camera in care am fost cazati era standard, in stil cretan. Ca si design, nu a fost nimic spectaculos, ba chiar a fost destul de simpla. Am apreciat aerul conditionat, TV-ul (butonandu-l seara, am dat chiar si peste un canal romanesc) si balconul (desi dadea catre strada). Trebuie mentionat ca balconul este comun cu camera de langa noi, deci, in cazul in care in camera vecina nu sunt cazate persoane cunoscute, e mai bine sa inchideti usa cand iesiti din camera. Un minus destul de mare ni s-a parut patul, care era cam micut pentru 2 persoane. Puteai dormi doar in pozitie drept, Doamne fereste sa-ti intinzi piciorul sau mana pe lateral, ca te trezesti pe podea. Baia a fost acceptabila, cabina de dus cu covoras anti aluncare, nu am ce sa reprosez.

Afara sunt 2 piscine cu apa foarte curata, sezlonguri si umbrele pentru toata lumea. Ce ne-a deranjat in timpul cand am stat la piscina au fost niste insecte care faceau un zgomot infernal.

Masa se poatelua atat in interiorul restaurantului, cat si pe terasele de langa piscine. Oferta este suficient de bogata astfel incat chiar si cei mai pretentiosi sa gaseasca ceva gustos. Dimineata, la micul dejun, am avut de ales intre cereale de tot felul, oua ochiuri, oua omleta, oua fierte, fasole in sos de rosii, carnati si carnaciori, paine de toate felurile, iaurturi grecesti cu diferite arome, clatite cu crema de ciocolata sau diferite gemuri din fructe, struguri, pepene rosu, pepene galben, nectarine, mere, compoturi de fructe, suc de portocale sau de mere etc. La cina, puteai alege dintre mai mute feluri de cartofi (prajiti, la cuptor etc), paste, salate, branzeturi, carnuri (peste, pui, iepure, porc), supe, placinta greceasca de lapte (foarte gustoasa!), fructe si prajituri.

De mentionat aici ca cina se poate recupera intr-o alta zi daca cumva nu ajungeti la hotel si o ratati. De asemenea, se poate renunta la cina si se poate opta in locul ei la mancare impachetata atunci cand se merge in excursii. Pachetul pregatit pentru excursii continea jumatate de litru de apa plata, suc de portocale la cutie (200 ml), jumatate de sandwich cu o felie de cascaval si o felie de sunca, pliculete cu ketchup, maioneza si mustar, un mar, o necatrina, o punga mica de chipsuri Lays si ceva produse de patiserie cam uscate (gen fursecuri, dar fara crema).

Personalul de la hotel a fost foarte amabil, am intalnit chiar si o romanca printre ospatari.

De mentionat ar mai fi si faptul ca foarte aproape de hotel se gaseste un supermarket si un cabinet cu un medic prezent 24/7.

2. Plajele

Plaja din apropierea hotelului a fost o dezamagire. Daca stiam ca este asa, nu ne mai cazam in zona aceea. Nisipul este amestecat cu pietre si pietricele, iar in apa sunt o gramada de pietre si stanci printre care se gasesc aricii de mare. Din fericire, noi nu am gasit niciun arici, dar au fost alte persoane intepate destul de rau. Prin urmare, neaparat sa aveti la voi o pereche de papuci speciali daca vreti sa inotati pe plaja respectiva. Am fost acolo in prima zi si nu ne-am mai intors. Am fi preferat sa ne balacim si sa inotam fara sa fim atenti la stancile de sub apa si fara sa ne fie frica de arici.

Avand in vedere ca plaja de langa hotel nu era pe masura asteptarilor noastre, am decis sa mergem la o alta plaja. Ni s-a recomandat Star Beach, care se afla la 30 de minute de mers pe jos de la hotel. Star Beach e un adevarat complex, un aquapark cu piscine si topogane atat pentru copii cat si pentru adulti. Am mai vazut si bungee jumping la 10 euro, a fost si spuma party de la ora 16:00 iar un DJ se ocupa de muzica in permanenta.

Plaja de la Star Beach a fost intr-adevar ceea ce cautam: nisip ceva mai fin si fara stanci subacvatice.

3. Excursiile optionale

Ne-am dorit sa mergem la laguna Balos si pe plaja Elafonisi. Agentia de turism cu care am venit avea oferta doar pentru launa Balos iar pretul a fost destul de mare fara de alte oferte (65 de euro/persoana). Prin urmare, ne-am interesat la agentiile locale si am gasit preturi mai mult decat decente: pentru laguna Balos, pretul a fost de 40 euro/persoana iar pentru plaja Elafonisi 30 de euro/persoana.

Excursia la laguna Balos si la insula Gramvousa a avut loc luni. Autocarul ne-a luat din apropierea hotelului in jurul orei 6 dimineata. Drumul a fost destul de lung, aprox 3 ore si jumatate cu autocarul, plus inca o ora cu vaporul. Drumul cu vaporul a fost destul de nasol, s-a mers cu viteza mare si multi dintre pasageri au varsat. Insa a meritat din plin. Laguna Balos este unul dintre cele mai frumoase locuri pe care le-am vazut pana acum. Avand in vedere ca umbrelele si sezlongurile existente nu sunt de ajuns pentru toata lumea, exista umbrele de inchiriat de pe vapor. Acestea costa 5 euro, dar trebuie sa lasi inca 5 euro ca si garantie, care ti se inapoiaza cand returnezi umbrela. Locul e de o frumusete aparte, nisipul este foarte fin, in unele locuri exista chiar si cateva fasii de nisip roz. Apa foarte limpede, de nuante diferite, de la turcoaz si pana la albastru marin in locurile unde incepea marea. Peisajul este completat de catre muntii care inconjoara laguna. Nu stiu daca este asa mereu, dar noi am prins si vand ceva mai puternic, prin urmare, trebuie sa aveti grija sa nu va treziti fara umbrela din cauza asta.

Dupa ce am vizitat laguna, ne-am intors la vapor, care ne-a dus la insula Gramvousa. Sus se afla ruinele unei fortarete. Nu cred ca mai trebuie mentionat faptul ca peisajul de sus este ireal. Merita fiecare treapta! Am ajuns inapoi la hotel in jurul orei 22:00-22:30.

Excursia la plaja Elafonisi a avut loc marti, imediat dupa excursia la laguna Balos. Drumul a durat 5 ore, iar autocarul ne-a luat tot din apropierea hotelului, tot in jurul orei 6 dimineata. Plaja este minunata, noi am ajuns acolo pe la ora 11 dimineata si abia am mai gasit sezlonguri cu umbreluta. Ce nu ne-a placut asa de mult a fost aglomeratia, plin de oameni, asta ca sa nu mai mentionez ca exista doar 2 toalete la o plaja atat de aglomerata iar la rand stateau si cateva zeci de persoane. Am incercat sa caut nisipul acela roz pe care il vazusem in pozele de pe internet, dar nu am gasit nisip atat de roz. Probabil lumina puterninca din mijlocul zilei sau poate pozele de pe internet au fost modificate? Nu stiu ce sa zic, am fost putin dezamagita, erau intr-adevar cateva fasii de nisip care dadeau spre roz, dar nu atat de intens precum imi imaginam ca va fi.

Concluzii:

Hersonisos este o statiune perfecta pentru a sparge bani, pe faleza gasesti tot ce trebuie, de la taverne, beach bars si pana la magazine de haine, suveniruri, cluburi, irish pub si cabaret.

Daca va doriti ca plaja de langa hotel sa fie de calitate, nu recomand sa va cazati in zona hotelului Albatros.

Trimis de carmen_7490 in 24.08.18 21:47:47
Validat / Publicat: 25.08.18 00:47:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, hotel Aloe din Skala Potamia.

VIZUALIZĂRI: 7129 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen_7490); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Nisip roz, plaja Elafonisi

[25.08.18 00:46:49]

Bun review de debut, merită remarcat

@carmen_7490: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

carmen_7490AUTOR REVIEW
    [25.08.18 17:24:41]

@webmasterX: Multumesc, cu siguranta voi reveni si cu alte recomandari.

carmen_7490
    Alte impresii din această RUBRICĂAlbatros Spa & Resort Hotel: