ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2018

Foarte nemulțumit

la PMM* = 60 USD

încărcat de pe telefon!

Nu recomand!!! ????

Am ales anul acesta să mergem în concediu în Egipt. Din păcate nu a fost cea mai bună alegere. Regretăm tare mult. Se pare că în ultimii 2 ani am făcut alegeri nu tocmai bune în legătură cu concediul nostru. Am ales resortul Amwaj Blue Beach de 5*, însă nu merită mai mult de 3*. Am mers un grup de 7 persoane.

Să începem cu capitolul mâncare. Mâncarea nu este bună deloc, lipsește cu desăvârșire gustul. Nu prea ai ce să alegi, așadar am răbdat foame. Fiind all inclusiv mâncarea este făcută la grămadă fără nici un gust.

Capitolul curățenie din păcate lasă mult de dorit. Camerele nu sunt foarte spațioase, mobilierul este vechi. Vesela de la bar, restaurant și de la piscină nu sunt spălate corespunzător, arată ca și cum nu sunt spălate deloc. îți este greață să bei din ele. Minibarul din cameră nu se schimbă. Am primit când am ajuns 2 sticle cu apă și atât în cele 7 zile. Dacă vroiam apă trebuia să mergem să luăm de la dozatorul de pe hol. Apa nu este recomandată pentru consum, nici măcar pentru periajul dentar. Este periculoasă. Așadar, am evitat apa pentru periajul dentar, însă și apa din piscină e periculoasă. Din cele 7 persoane, 5 am avut probleme de sănătate, dureri abdominale, crampe și scaune dese și apoase plus vărsături. După cea de a doua zi au început să apară aceste probleme. Am început să luăm tratament. Am cumpărat pastile din incinta hotelului de la farmacie. Aceste probleme de sănătate au durat vreo 2 3 zile, până ce ne-am revenit cât de cât. În cele 2 zile în care am fost bolnavi am stat doar în cameră. Nu am fost singurii care am avut probleme de sănătate. Au mai fost români cazați și la fel au pățit. În ultimele 2 zile am mâncat doar orez și legume să ne revenim.

PLAJA nu este amenajată deloc, doar câteva umbrele și șezlonguri. În mare nu poți să faci baie din cauza coralilor. Marea se retrage foarte mult din cauza fluxului și refluxului. Deci singura soluție e să faci baie în piscină. Ceea ce e periculos dacă înghiți apă, și din greșeală. Ca să poți să faci baie în mare trebuie să mergi pe ponton muuult, și pe urmă să cobori în mare, unde e plin de corali și bolovani. Noi toți ne-am lovit de corali. Resortul e la 50 km de aeroport. Nu este o problemă asta, însă este în mijlocul deșertului izolat.

Ce a meritat în această călătorie a fost excursia la Piramide. ATÂT!! Excursia este obositoare, faci 8 ore dus și 8 ore întors. Am plecat noaptea la 1 și am ajuns la Cairo la ora 9 dimineața. Iar după masa la 5 am. plecat spre hotel și am ajuns noaptea la 24:00 însă MERITĂ! E ceva UNIC.

Dacă totuși mergeți până în Egipt, e PĂCAT să nu mergeți la Piramide. Pierdeți tot farmecul acesti țări. Acestă excursie la piramide a meritat din plin, însă în rest NIMIC! Ar fi trebuit să ne gândim de 10 ori înainte să alegem acestă țară. Însă vroiam neaparat să vizităm Piramidele. Este o sărăcie și o mizerie cruntă în afara resorturilor. Căldura e suportabilă, mai ales dacă bate vântul. Wifi NU este gratis. E 3 € pe oră sau 30€ pe 7 zile. Am cumpărat cartelă pentru 7 zile.

Apa este o problemă în toată țara. nu doar la acest hotel.

Aici nimic nu este gratis, totul se plătește. Bacșiș peste tot!

Pe scurt: Gândiți_vă bine dacă vreți să vizitați această țară, mai ales dacă sunt la mijloc și copii. !!!

Trimis de Simona12345 in 23.08.18 16:38:12
Validat / Publicat: 23.08.18 19:02:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3437 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simona12345); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Se pot vedea coralii și bolovanii. Așa e peste tot!!!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 USD pe cameră

webmasterX [23.08.18 17:52:02] »

@Simona12345: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Daidha* [17.10.18 10:46:33] »

Va multumesc pentru impresii, mie personal mi-ati fost de mare ajutor. Chiar ma gandeam sa rezerv un sejur la acest hotel (datorita pretului), dar citind ce ati scris dumneavoastra ma gandesc serios daca sa mai merg in Egipt.

Simona12345 [18.10.18 16:10:36] »

@Daidha: Mare grijă să aveți! Acest hotel evitați-l!!

Iar dacă totuși vreți să vizitați această țară (care este muuuult sub noi ca țară) încercați să vă luați măsuri de precauție!!! Neaparat să vă faceți asigurare medicală!

Părerea mea personală este că doar excursia la Cairo, la Piramide a meritat. Acum, fiecare decide unde merge în concediu!

Vă doresc să luați decizia cea mai bună în legătură cu concediul dvs!

Daidha*, Simona12345
    Alte impresii din această RUBRICĂAmwaj Blue Beach Resort & Spa Hotel [Abu Soma]: