ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 06.04.10
    MAY-2010

O surpriza placuta

Hotelul Sol Tenerife este un hotel de 4* si face parte din lantul SolMelia. Rezervarea am facut-o pe internet iar transportul l-am rezervat separat cu escala la Madrid.

Locatie. Hotelul se afla in statiunea Playa de las Americas, in partea de sud a insulei, in prima linie de langa plaja si nu foarte departe de centru.

De la aeroport se poate ajunge cu autobuzul care are statie chiar in fata aeroportului insa nu pot detalia aceasta varianta pentru ca nu am utilizat-o. Am ales insa sa inchiriem o masina pentru intreaga perioada. Aceasta optiune mi s-a parut foarte avantajoasa, am rezervat-o pe internet de la Orcar si am ridicat-o din aeroport de la sediul AutoReisen si tot acolo am si lasat-o. Formalitatile nu au durat mai mult de 10 minute si pentru suma de 107 EUR am avut o masinuta Seat Ibitza la dispozitie pentru toate cele 7 zile petrecute in insula. Singurele conditii pentru inchiriere sunt ca varsta soferului sa fie de minim 25 de ani, vechimea carnetului de conducere de minim 3 ani iar plata sa se faca cu un card de credit. Trebuie adusa cu aceeasi cantitate de benzina cu care a fost ridicata dar la returnare nu merge nimeni sa o verifice. Pretul benzinei nu depaseste 1 EUR iar eu personal recomand foarte calduros inchirierea unei masini. Insula este superba iar o masina ofera libertatea de miscare pentru a o descoperi in voie si in ritmul propriu.

Cu masina drumul de la aeroport nu dureaza mai mult de jumatate de ora, marea parte se face pe autostrada. Hotelul este inalt si se zareste de departe si in functie de asta se face destul de usor orientarea in statiune. Indicatoare exista destule, nu e nimic dificil.

Camerele. Noi am cerut de la inceput de la receptie la check-in camera cu pat dublu si de fumatori. Patul era de fapt format din 2 paturi puse unul langa altul care se cam distantau pe timpul noptii; scrumiera nu am reusit sa gasesc dar exista si alte variante. Camera, ca de fapt toate holurile hotelului are un aspect putin comunist. Receptia si toata zona parterului nu intra in aceasta categorie, se vede ca a fost renovata si aranjata destul de recent.

Privind insa dincolo de aceste aspecte camera este spatioasa, mobila se vede ca este destul de noua. Ceea ce a ramas probabil din vechiul mobilier sunt scaunele si televizorul care arata destul de rau si nu avea telecomanda (probabil se pierduse) dar posibil ca in viitor le vor schimba si pe ele. Camera are foarte multe oglinzi, usile sifonierului fiind in totalitate din oglinzi plus alte 2 oglinzi mari separate. In rest mai exista 2 noptiere, masuta, suport pentru pantofi, in general mobilierul de baza din orice camera de hotel. Toate camerele au balcon cu o masuta si unul sau 2 scaune de plastic iar hotelul fiind dispus cumva oblic majoritatea camerelor au vedere mai mult sau mai putin la ocean. Exceptie fac cele de la primele etaje, noi stand la etajul 2 nu prea ne-am putut bucura de priveliste catre apa dar la cat am stat in camera oricum nu a mai contat. Baia este chiar mare, cu cada, iar perdeaua acesteia nu lasa apa sa treaca, baia nu se umple niciodata de apa. Gasiti aici 2 prosoape mari, 2 mici si un prosop pentru picioare. Curatenie se face zilnic, prosoapele si ele se schimba zilnic cu conditia sa fie lasate in baie pe jos. Exista uscator de par. Lenjeria de pat sincer nu am obervat cand au schimbat-o pt ca in fiecare zi

gaseam patul aranjat ca in prima zi si nici nu am fost prea atenta sa urmaresc.

Pretul seifului din camera este de 1.5 EUR pe zi plus 3 EUR garantie care se recupereaza la plecare iar inchiderea se face cu cheie. Sistemul de inchidere a usilor de la intrare este pe baza de cartela. In cazul in care se demagnetizeaza si nu mai functioneaza se rezolva rapid la receptie.

Camera are inclusa si o mica chicineta: plita, chiuveta, frigider, vase si tacamuri utila pentru cei care au doar mic dejun si vor sa isi pregateasca ceva. Minibar nu exista. Aerul conditionat exista si functioneaza.

Nebagand in seama micile probleme care nici macar nu ne-au deranjat, noua ne-a placut camera si ne-am simtit bine in ea.

Masa. Hotelul ofera 3 regimuri de masa: doar mic dejun, demipensiune si all inclusive. Majoritatea strainilor veniti prin agentii am observat ca aveau all inclusive insa noi am ales demipensiune si a fost foarte bine. Cei cu demipensiune primesc la receptie un formular pe care la fiecare cina persoana de la intrarea in restaurant bifeaza. La micul dejun accesul este liber pentru ca pe acesta il are toata lumea. Cei de la all inclusive ca peste tot au bratari. Restaurantul in care se ia masa este interior si incapator. Intotdeauna am gasit masa, si nu exista senzatia de foarte aglomerat, intervalul de masa fiind destul de mare se asigura o fluenta buna a turistilor.

Mancarea este foarte buna si multa, mult mai multa decat ma asteptam. La cina, desi specificul felurilor de mancare se pastrau oarecum nu erau aceleasi in fiecare zi ci variau. Deserturile erau cele care in mare parte se pastrau. La micul dejun in general sunt aceleasi insa sunt foarte multe si dureaza zile bune ca sa le incerci pe toate. Acopereau cam intreaga paleta a felurilor de

mancare consumabile la micul dejun. Dimineata se prepara in fata turistilor oua ochiuri mai moi sau mai tari si clatite. La pranz si la cina se fac gratare, cam 4 feluri (diverse combinatii intre pui, peste, vita, porc, frigarui, carnaciori). Toata mancarea este buna si calda. Fructele sunt in general banane (foarte multe), pepene galben, mere, papaya, portocale, caise confiate.

Daca se termina un fel de mancare aduc imediat o noua tava deci indiferent daca intervalul de masa abia a inceput sau este aproape la final mancarea este aceeasi, nici nu fel nu lipseste. Pentru cei cu demipensiune exista posibilitatea de a schimba cina cu pranzul cu conditia anuntarii in prealabil la receptie. Bautura la pranz si la cina este gratuita doar pentru all inclusive, ceilalti pot comanda contra cost, plata se face la iesire. Ca o idee de preturi: suc din gama Cola Cola 200 ml 1.90 EUR, bere San Miguel la sticla 2 EUR, vin 5 EUR.

Orarul de masa este foarte permisiv, micul dejun se poate lua intre 07:00 si 10:30, pranzul intre 13:00 si 15:30 iar cina intre 18:30 si 21:45.

Facilitati. Hotelul dispune de 3 piscine, 2 pentru adulti si una pentru copii. Nu sunt foarte mari dar nici extrem de mici, cu adancime progresiva. La piscina exista sezlonguri si umbrele. Nu stiu cum este in lunile iulie, august care sunt probabil mai aglomerate, insa acum erau suficiente si puteai sa le pozitionezi oriunde, langa piscina sau mai departe, la soare sau sub copaci.

Sezlongurile nu se rezerva, nu ai voie sa iti lasi prosopul si sa dispari cu orele de acolo. Se pot lua prosoape de plaja de la hotel dar nu am idee cum se procedeaza. Am vazut ca la piscina exista si un program de animatie; nu am stat decat o dupa amiaza la piscina timp in care am prins AquaGym si Bingo. La piscina sunt mese, este si bar insa de multe ori este coada facuta de cei

de la all inclusive care isi iau bautaura gratuit. Pentru cei fara all inclusive nu luati bere draft; costa 4.30 EUR un pahar de 400 ml in conditiile in care cea la sticla are pretul la jumatate.

La parterul hotelului exista un Lounge Bar ce isi incepe programul la 21:45 cand se termina cina. Sunt si ceva spectacole dar sincer nu am fost niciodata, am aruncat doar in trecere o privire. Cei cu all inclusive au s aici bauturi gratuite. De la bar se pot comanda bauturi si pentru mesele din exterior, de la piscina sau cele de la parter dar situate in afara barului. In interior nu se fumeaza. Preturile sunt intre 3.5 EUR si 6.5 EUR pt cocktailuri, 2 EUR pt sucuri, 2.25 EUR - 4.30 EUR bere, 12 EUR litrul de Sangria, 2.25 EUR paharul de vin, 1.5 EUR cafeaua. La parter mai exista scaune de masaj, 2 EUR pentru 5 min, bancomat, automat de sucuri si dulciuri, automat de ziare si un cantar pentru bagaje (1 EUR cantarirea). Pe cel din urma am vrut sa il folosim la plecare cand am vrut sa verificam bagajele insa am avut ghinionul sa fie stricat si trimis la reparat.

Gradina hotelului este foarte frumoasa, multi cactusi si vegetatie, cuprinde si un teren de tenis, un mic loc de joaca pentru copii, sala de fitness cu sauna si masaj insa nu am vazut-o decat in trecere.

Hotelul dispune de doua lifturi moderne care functioneaza impecabil. In zona lor exista si un fel de punct de informare turistica, se gasesc aici tot felul de pliante privind atractiile insulei.

Hotelul are parcare proprie si gratuita, o parte chiar la iesirea din hotel si o parte la un nivel superior mai aproape de strada. In cea de jos nu am gasit intotdeauna loc insa in cea de sus da. Din nou, si aici este posibil ca in alta perioada sa fie mai aglomerat.

La doi pasi de iesirea din hotel exista supermarket ce face parte din complex. Este un loc bun de aprovizionare, mai ales pt cei care vor sa utilizeze chicineta. In hotel se poate intra cu mancare si bautura, nu exista nici o problema.

Cateva preturi de la supermarket: Suc 1.5 L - 1.95 EUR, Apa minerala 1.5 L - 1.5 EUR, cascaval feliat - 1.80 EUR, sunca feliata - 2.60 EUR, paine mare feliata - 1.95 EUR, margarina cutie - 2.20 EUR. Noi l-am folosit pentru bauturi si materie prima de sandwichuri pentru zilele cand am plecat sa vizitam.

Alaturi de supermarket exista si un magazin care printre prosoape, creme si alte cele are si suveniruri si chiar si un coafor.

Pentru cei care au facut rezervarea la hotel pe internet pe site-ul lor daca sejurul are loc in aceeasi luna cu data de nastere a celui pe numele caruia s-a facut rezervarea vor primi cu ceva timp inainte un email. Acesta printat si prezentat la receptie ii va aduce sarbatoritului o sticla gratuita de sampanie.

Personalul hotelului. Cei de la receptie vorbesc engleza si in permanenta exista o persoana acolo in caz ca aveti nevoie.

Desi am ajuns cu cateva ore inainte de ora de la care incepe check-inul (in jurul orei 10 dimineata) ne-au dat camera asa ca in jumatate de ora eram deja pe plaja.

Cei de la masa sunt foarte atenti, debaraseaza repede mesele, aduc bautura, inlocuiesc tavile cu mancare terminate. In rest interactiunea cu ei nu este prea mare.

Plaja. Toate plajele din Tenerife sunt plaje publice. Plaja din dreptul hotelului nu este practicabila dar la nici 5 minute de mers exista plaja din dreptul hotelului Troya. Este lata, cu nisip fin si negru. Nu exista pietre sau scoci iar intrarea in apa este lina. In perioada aceasta nu era aglomerata, nu te calcai cu nimeni pe picioare. Mie mi-a placut foarte mult plaja, este relaxanta, vecinii sunt la o distanta suficienta si nu te simti inghesuit. Intr-o parte a plajei sunt si sezlonguri, pretul fiind de 9 EUR pentru 2 plus o umbrlea. Doar umbrela poate fi inchiriata cu 3 EUR. Exista de asemenea un magazinas cu bauturi, inghetata; o bere Dorada 1.5 EUR la cutie. Mai apar din cand in cand pe plaja vanzatori ambulanti de fructe sau asiatici ce ofera masaj dar daca le zici No, No te lasa in pace, nu insista.

Distractie. Statiunea nu cred ca este genul unde sa petreci 24 de ore pe zi si sa te plimbi dintr-un club in altul. Posibilitati exista, mai ales in zona Veronicas care este chiar langa hotel, deci cel mai bine pentru cei ce au probleme cu galagia este sa evite corpul hotelului din aceasta parte. Noi nu am avut cazare in corpul de langa Veronicas si balconul chiar opus si nu am auzit nimic. Insa de fiecare data cand treceam prin fata lui incercau sa ne agate sa intram la ei. La un moment dat incepusem sa nu mai trecem pe acolo ca deja ma saturasem de ofertele lor. Mai sunt cateva cluburi insa nu le-am dat foarte mare atentie pentru ca noi fiind doar 2 persoane nu prea ne-au atras. Dar pentru cine prefera se gasesc. Exista insa multe terase, destule cu muzica live sau diverse spectacole. Am incercat mai multe insa mie 2 mi-au placut in mod deosebit, este vorba despre Restaurante Mania si Vilaflor. Aici beam seara Sangria sau sucuri de fructe in pahara de 1 L in forma de cizma.

Restaurante Mania este putin mai ieftin si este situat spre capatul statiunii in directia hotelului Iberostar, pe faleza. Aici un suc de fructe de 1 L costa in jur de 7 EUR iar unul de 600 ml in jur de 5 EUR, in timp ce 600 ml de sangria cu fructe tot in jur de 7 EUR. Terasa Vilaflor desi ofera aceleasi produse are preturile putin mai mare insa este situata chiar in buza oceanului, in partea opusa de cealalta mai catre centrul statiunii dar tot pe faleza. La ambele terase bauturile sunt insotite de o mica gustare iar la Vilaflor primiti spre degustare si ceva lichior de piersici sau ceva de genul iar fiecare doamna sau domnisoara un trandafir la plecare din partea casei.

In centrul statiunii exista o zona comerciala cu multe magazine si o fantana care de la 21, 22, 23 ofera un spectacol pe ritmul muzicii. Si aici e plin de terase, unele la un etaj superior ce ofera vedere fix catre fantana insa mie tot cele 2 mi-au ramas la suflet.

Cumparaturi. In statiune exista supermaketuri destule insa noi l-am preferat pe cel de la hotel fiind cel mai aproape, multe magazine de suveniruri, agentii de turism; de aici puteti achizitiona orice excursie in cazul in care nu ati ales varianta inchirierii unei masini (Teide, Masca, bilete pentru parcurile tematice, atata cu transport cat si fara, La Gomera - am intrebat si costa 45 EUR, excursie cu catamaranul pentru baie si vazut delfini - cam 35 EUR all inclusive etc.). In centrul statiunii exista centrul comercial Safari, unde pe langa magazinele de suveniruri, magazinele de electronice ale indienilor sau ce nationalitate or fi fost exista si magazine ale brandurilor cunoscute: Guess, Zara, Mango, Stradivarius, United Color of Beneton si multe altele; in general, preturile la haine ca si pe la noi cu foarte mici variatii. De asemenea gasiti aici foarte multe parfumerii. De fapt sunt prezente cam peste tot, nu numai in aceasta statiune. Poate ca aveau si ceva promotii dar la ce m-am uitat eu, mari diferente fata de preturile de la noi nu am observat. Ca suveniruri, un magnet de frigider costa intre 1.75 si 3 EUR, un prosop de plaja cam 3-4 EUR, o cana cu harta insulei sau un bibelou mai micut in forma de papagal in jur de 4 EUR. Suvenirurile nu erau deosebite, cam aceleasi gasite in toate zonele turistice indiferent de tara dar bineinteles cu imaginile, hartile si simbolurile insulei.

Recomandare: luati crema de plaja suficienta din tara, acolo sunt foarte scumpe. Exista Nivea si Garnier extrem de scumpe dar nici marcile locale nu coboara prea mult.

Statiunea. Este foarte frumoasa, aerisita, curata. Probabil ca in luna mai afluenta de turisti nu este prea mare si de aici si atmosfera linistita. Vegetatia este deosebita, ca de fapt in intreaga insula, multi cactusi si foarte multi palmieri. Turistii sunt in general nemti si englezi, dar si ceva francezi, italieni, rusi si bineinteles spanioli; romani am vazut foarte putini.

Din Playa de las Americas se poate ajunge foarte usor in Los Cristianos, statiunile sunt oarecum lipite insa mie tot cea in care am stat noi mi-a placut mai mult iar terasele de aici mi s-au parut mult mai dragute.

In concluzie. insula merita cu desavarsire vizitata si descoperita. Peisajele sunt deosebite.

Hotelul de asemenea din punctul meu de vedere a fost perfect. Banii pe care i-am platit aici cu demipensiune probabil ca nu ne-ar fi ajuns nici pentru un sejur inferior pe litoralul romanesc. Intr-adevar transportul creste pretul sejurului insa chiar si asa mi s-a parut bine (transportul a insemnat inca 450 EUR 2 persoane pe langa cei 400 pentru 2 persoane hotelul).

Trimis de pink_gabi* in 20.05.10 11:09:28
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Madrid

VIZUALIZĂRI: 6881 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pink_gabi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera hotelului Sol Tenerife
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 124.00 EUR pe cameră

ancamariagadea*
    [20.05.10 13:20:17]

Bravo, @pink_gabi! Un review plin de detalii, foarte cuprinzator!

Spune-mi, te rog, daca pretul de 400 de euro a fost pentru o singura persoana? Fara transport? Vreau doar sa ma asigur si sa compar cu alte oferte pentru ca ma intereseaza aceasta destinatie.

[20.05.10 13:39:11]

Pretul de 400 de euro a fost pentru 2 persoane, deci 200 de euro o persoana cu demipensiune, fara transport.

Rezervarea am facut-o cu destul de mult inainte insa am vazut ca daca am fi rezervat doar cu cateva saptamani inainte ar fi fost 450 de euro in loc de 400.

Asta a fost insa pretul pentru luna mai cand in Europa inca nu incep vacantele scolare si concediile deci probabil ca in lunile de varf din acest punct de vedere preturile sunt mai mari.

Transportul l-am luat separat din doua bucati: Bucuresti-Madrid cu Tarom si Madrid-Tenerife Sud cu Ryanair si asta a costat inca aproximativ 450 de euro pentru 2 persoane. Deci in total ar veni un pret de 850 de euro. Noi am ales sa facem si un stop de 3 zile in Madrid asa ca pretul a mai crescut dar rezumandu-ma doar la Tenerife cam asta a fost suma.

danoradea
    [20.05.10 15:09:52]

Impresionanta descrierea, felicitari, ai un vot si de la mine, spune-mi doar cum a fost apa, fiind luna mai a-ti incercat sa faceti baie sau era prea rece.

[20.05.10 15:19:39]

Baie se putea face, apa nu era foarte rece. La inceput mi-a fost putin teama dar nu exista acea senzatie de inghet care apare cand apa are 14-15 grade iar dupa putin timp devenea chiar placuta. Eu i-as fi dat cam 19-20 de grade. Problema aparea la iesirea din apa pentru ca am prins ceva zile cu vant si fiind ud te lua frigul, era deci chiar mai bine in apa.

Soarele ardea tare asa ca se poate face baie si plaja fara probleme si in luna mai.

Vantul este cam deranjant dar se poate sa fi prins noi o perioada pentru ca am intrebat pe cineva de acolo daca intotdeauna bate asa vantul si a zis ca nu, doar in acele zile s-a intamplat.

magdalena
    [20.05.10 16:09:26]

M-ai dat gata cu acest review, chiar ma uitasem la un moment dat la acest hotel, insa visam pentru un tenerife, dar ce spui tu cu 850 de euro transport si demipensiune e chiar excelent tinand cont de locatie si mai ales de tot ceea ce ai descris tu foarte complet si pentru care meriti 400 de puncte!

Pentru amanunte cand intentionez sa merg si eu acolo te voi contacta.

[20.05.10 16:17:34]

magdalena iti recomand cu mare caldura insula. Si noi am trait cu impresia ca o astfel de vacanta ar costa mult mai mult mai ales ca am auzit vehiculandu-se sume de peste 1000 de EUR de persoana. Pana cand m-am apucat de sapat prin tot internetul si m-am convins ca nu e chiar atat de rau.

Pentru a te bucura de frumusetile insulei fara lux ci in conditii decente nu este nevoie de sume enorme. Fara a alege lunile cele mai aglomerate ale anului, cautand pe internet diverse oferte si facand rezervarile la avioane din timp Tenerife este o destinatie posibila.

pepsi70ro
    [20.05.10 17:09:38]

Toate postarile despre acest hotel sunt incantatoare, pe mine unul m-ai convins. Felicitari!

[22.05.10 19:01:41]

si aici Gabi cea roz putem schimba melodia atasata la cerere !

dianabzs
    [29.04.11 22:44:55]

buna!

spune-mi, te rog, cum ai procedat cu inchirierea masinii de la Orcar:

- ai precizat ce masina doresti si exact asta ai primit?

- ai stabilit din ce punct o vei ridica sau o aduc ei la hotelul la care esti cazat?

-se plateste un avans in momentul rezervarii online?

- de ce fel de card ai nevoie pentru plata?

- este nevoie de o garantie?

- e nevoie si de pasaport pentru inchiriere sau este suficient numai permisul?

- cardul dupa care se face plata trebuie sa aibe acelasi nume cu cel din permis?

- crezi ca Citroen C2 sau Fiat Punto ar fi optiuni bune pentru explorarea insulei?

- se poate negocia pretul?

multumesc mult!

oricine imi poate oferi un raspuns este bine primit

numai bine!

[01.05.11 00:17:52]

- Masina am rezervat-o pe net, exact ce am rezervat am si primit

-Cand am facut rezervarea am specificat locul de unde o ridicam si unde o returnam, in cazul nostru aeroportul

- In momentul rezervarii nu am platit nici un avans, toata suma am platit-o la ridicarea masinii

- Este nevoie obligatoriu de card de credit (noi asta am folosit) dar am auzit ca merge si cu card de debit embosat

- Nu am platit nici o garantie

- Este nevoie de permis si de buletin/pasaport

- Noi am folosit card cu acelasi nume cu cel al soferului, din pacate nu pot spune daca se poate si altfel

- Cred ca Citroen C2 sau Fiat Punto sunt ok, nu ma pricep atat de bine. Noi am avut Seat Ibitza.

- Pretul nu se negociaza, suma care apare pe foaia de rezervare facuta online va fi cea platita

O vacanta minunata!

dianabzs
    [01.05.11 12:08:07]

multumesc pentru promptitudinea raspunsului!

o zi minunata!

mihai21c
    [17.11.11 01:29:35]

salut gabi

noi am rezervat pentru mai 2012

vroiam sa stiu cum e temperatura, e ok sa faci baie, sa stai la soare, sau e cam frig?

merci

geodez
    [17.01.12 19:13:00]

salut

nu ati avut probleme cu zgomotul? am citit in alta parte ca multa lume se plange de acesta problema

nu a mai fost nimeni la acest hotel recent?

[18.01.12 07:39:03]

@geodez: nu ne-a deranjat absolut deloc zgomotul dar la asta poate contribui si faptul ca nu am avut camera pe partea clubului Veronicas si faptul ca am fost in luna mai cand din cate am observat eu nu prea era cine stie ce activitate prin cluburi.

Din acest motiv pot spune ca pe noi nu ne-a deranjat nimic in acest sens dar nici nu pot spune "Mergeti, nu veti avea o astfel de problema! " pt ca nu stiu exact si nu vreau sa fac recomandari nefondate.

geodez
    [18.01.12 12:48:28]

ai specificat unde vrei camera cand ai facut rezervare la hotel?

daca te-ai reintoarce in tenerife ai sta la acelasi hotel?

[18.01.12 17:22:23]

@geodez: nu am specificat nimic de camere, pe aceea am primit-o.

Daca m-as intoarce la Sol Tenerife? Fara nici cea mai mica retinere. Pe noi ne-a multumit acest hotel si fost si potrivit bugetului nostru.

Dar in general nu suntem persoane pretentioase, nu stam foarte mult in camera si atata timp cat nu sunt probleme majore totul este ok.

Dupa cum am spus nu pot garanta ca totul va fi perfect si pentru altcineva, fiecare isi cunoaste propriile limite si dorinte si trebuie sa faca alegerea care il va face multumit si ii va aduce un concediu de vis asa cum trebuie sa fie.

Dar eu personal cu siguranta as sta la acest hotel daca ar fi vorba de o simpla vacanta. In schimb mi s-a cerut recent parerea de catre o persoana care vrea sa isi petreaca luna de miere in Tenerife. Pentru o astfel de vacanta "mai altfel" ca sa spun asa nu l-am recomandat dar nu din cauza galagiei ci a altor aspecte.

Si ca un ultim punct oamenii de la hotel mi s-au parut draguti, amabili asa ca cine stie poate vor fi receptivi la cerinta de a primi o camera opusa clubului sau de preferat la etajele superioare unde sansele de galagie sunt mai reduse.

Sper ca nu am devenit plictisitoare cu tendinta mea de a nu ma mai opri din scris.

Pentru orice alte intrebari sau nelamuriri iti stau la dispozitie.

[16.02.12 16:13:16]

@pink_gabi:

Plec in iulie in Tenerife si mi-am aruncat ochii pe acest hotel.

Suntem 2 adulti si 1 copil de 11 ani pentru care trebuie un pat suplimentar. Din poze camerele nu par foarte mari. Dupa parerea ta este loc in camera pentru un pat suplimentar??

Multumiri

[16.02.12 18:24:09]

@judas: Camerele sunt destul de mari dar problema este ca sunt incarcate, cam prea mult mobilier.

Eu personal nu cred ca ar incapea inca un pat dar cine stie... poate exista solutii.

[17.02.12 08:39:28]

@pink_gabi:

Poti sa-mi spui daca hotelul are parcare proprie sau daca exista prin apropiere vreo parcare publica gratuita??

Multumiri

[17.02.12 08:46:37]

@judas: hotelul are parcarea lui proprie gratuita. Cel putin asa era in 2010 cand am fost eu. Intre timp nu am idee daca s-a schimabt ceva dar atunci am avut masina inchiriata pe care am parcat-o gratuit in parcarea hotelului. Pe atunci mergand in luna mai nici nu era prea aglomerata, gaseam locuri mereu la orice ora.

[17.02.12 09:01:44]

@pink_gabi:

Care dintre plajele din zona este mai buna din punct de vedere al dotarii cu paturi de plaja/umbrele si al intrarii line in apa??

Eu am identificat 3 plaje mari: Playa de las Vistas de langa Los Cristianos, Playa de Troya din Las Americas si Playa de Fanabe din Fanabe.

Referitor la shopping, sunt ceva mall-uri sau complexe de magazine in zona??

Multzam

danoradea, dianabzs, geodez, judas, magdalena, mihai21c, pink_gabi*