ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2018
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
JUL-2018

Mai bine de atât e imposibil

Cazarea principală a acestei vacanțe am avut-o în Golful Kotor. Mai exact la Vila PM din Dobrota, Kotor. Am văzut pe AFA că această vilă a fost încadrată în anul 2012 când s-a scris singurul articol despre ea, în localitatea Ljuta. Îl rog pe webmaster să se mai intereseze odată dacă este corect pentru că peste tot apare în localitatea Dobrota. E adevărat că e la capătul localității dar până la Ljuta mai e de mers.

Localitatea Dobrota este de fapt o continuare a Kotor-ului. Nu știu sigur administrativ cum stă treaba dar între cele două nu există nici un spațiu liber ci doar un indicator care te anunță că ai intrat în Dobrota.

Anul trecut când am fost să vizităm riviera muntenegreană, am văzut pe internet această vilă și soția s-a îndrăgostit pe loc de ea. Atunci era primăvara și nu aveam rost să ne cazăm aici dar când ne-am hotărât ca vara asta să o petrecem (și) în Muntenegru am ales fără ezitare această locație pentru zilele pe care aveam să le petrecem la Marea Adriatică. Am făcut rezervare încă din noiembrie 2017 pe booking.com, nu am luat legătura deloc cu proprietarii și nu au fost probleme atunci când am ajuns acolo.

Vila se află la drumul principal care pleacă din Kotor și merge spre Herceg Novi. La capătul localității spre Herceg Novi, chiar după drumul care intră spre faleza Dobrotei, pe partea stângă a drumului, se observă foarte ușor parcarea și poarta vilei.

Parcarea este gratuită pentru clienții vilei și este foarte spațioasă.

Poarta vilei este metalică și are pe ea adăugate literele P și M pentru a fi mai ușor de observat.

Adresa vilei este Dobrota, nr. 280 A, Muntenegru.

După ce intri în curte, în partea dreaptă, este o clădire micuță unde este recepția. Aici ne-a întâmpinat Maria, fiica patroanei, o domnișoară de aprox. 25 ani care vorbește foarte bine engleza și care ne-a făcut turul proprietății, explicându-ne regulile casei.

După ce am revenit la recepție ne-a explicat că are nevoie de actele de identitate pentru a merge la Kotor să achite pentru noi taxa de stațiune, care în cazul nostru a fost de 10 euro. Peste 2 zile am primit actele înapoi împreună cu chitanțele.

Vila este așezată la malul Mării Adriatice, are plajă privată și fiecare cameră dispune de șezlonguri proprii care sunt așezate într-un anumit loc și au pe ele agățată o plăcuță cu nr. camerei. Lângă ele se află o măsuță din plastic și un suport pentru umbrelă. Umbrelele și pernele pentru șezlonguri se află într-o micuță magazie construită acolo pe plajă. Atunci când ai nevoie de ele mergi și îți iei de acolo și seara le duci înapoi.

Plaja și intrarea în apă este cu pietre, ca peste tot în zona asta, dar gazdele au pus pe plajă un pietriș fin și au făcut și două alei de pietriș din acesta și în apă, pentru a intra mai ușor.

Fiind multe camere, șezlongurile nu încap toate pe plajă, așa că este amenajată o zonă și în lateralul plajei, în spatele vilei. De aici sunt amenajate două zone cu niște scări metalice pe unde puteți intra în apă. Dar puteți merge și pe plaja vilei pentru a intra în apă. Plaja și această zonă comunică între ele.

Curtea din față a vilei este așezată în pantă și este înfrumusețată cu gazon, obiecte de decor pentru grădină și o cascadă. Curtea din spate, cea de lângă mare, este pavată cu mozaic și este aranjată ca zonă de plajă pentru turiști, iar în partea dreaptă a acesteia este și o bucată amenajată ca zonă de plajă pentru gazde. În curtea din spate erau măslini, leandri plini de flori și palmieri. Iar în curtea din față erau smochini, portocali și un copac cu kaki. Când ne-am plimbat prin localitate am văzut și mulți copaci cu rodi care creșteau peste tot cam cum cresc corcodușii pe la noi. În măslini și nu numai era plin de cicade care de dimineața și până seara făceau o gălăgie infernală.

La un moment dat te înveți cu ele și nu le mai observi. Era interesant că atunci când tăceau o făceau toate de odată.

O zonă pentru făcut grătar și o zonă cu mese și scaune erau de asemenea amenajate în partea din spate a vilei, la malul mării.

Vila este destul de mare, cred că are cam 12 camere și este formată din parter, două etaje și mansardă. La parter era o cameră sau două pentru oaspeți iar restul este ocupat de gazde.

Noi am avut camera nr. 8 care este situată la etajul 1. Este ușor de ajuns cu bagajele deoarece etajul 1 este la nivelul curții de la intrare.

Camera este superbă. De fapt este un ansamblu de două camere. La intrare este o cameră mare cu un pat matrimonial, un șifonier mare, un cuier, o comodă, un scaun și un taburet. În fiecare parte a patului este câte o noptieră cu veioză pe ea. Televizorul plat este prins pe perete deasupra comodei iar AC-ul pe peretele exterior.

Din camera asta, deschizând o ușă glisantă, ajungeai în camera cealaltă care era mai mică și aici era amenajată bucătăria dotată cu tot ce aveai nevoie, o masă cu trei scaune și două paturi de o persoană. Aveai loc suficient pentru o familie cu doi copii.

La baie ajungeai din camera mare. Baia era și ea destul de mare și avea cabină de duș. Tot aici aveai și uscător de păr. Ca și consumabile era doar săpun lichid, dar oricum noi folosim peste tot șampon-urile noastre, așa că nu ne-a încurcat cu nimic.

Tot din camera asta ajungeai și pe balcon. Acesta era destul de mare și avea în dotare o masă rotundă de sticlă, patru scaune și un uscător pentru rufe.

Atuul principal al aceste camere și al balconului era panorama. Asta a fost definitorie pentru noi în alegerea aceste locații. Aveai o vedere superbă asupra Golfului Kotor și a dealurilor (sau munților) golașe care îl înconjoară. În partea stângă vedeai localitatea Dobrota și turla Bisericii Sf. Eustahija care se afla la aprox. 500 metri. Seara stăteam pe balcon și nu reușeam să ne săturăm de peisaj. De pe plajă urmăream zilnic imensele vapoare de croazieră care veneau sau plecau în/din portul Kotor.

Apa mării este de o claritate incredibilă și știind lucrul acesta ne-am achiziționat din țară măști de snorkeling și ne-am bucurat zilnic de frumusețile incredibile ale Mării Adriatice. E plin de pești și alte ființe mărunte care mișună pe la mal și pe care am fost încântați să le urmărim zilnic în rutina lor. Am avut și un băț de pescuit la mine și am reușit să prind și câteva specii foarte interesante de pești. Proprietara are și câteva pisici care nu se desprindeau de mine atunci când pescuiam. Știau ele de ce. Chiar și gazda mi-a spus, atunci când am întrebat-o dacă pot să pescuiesc, că o să fiu cel mai bun prieten al pisicilor ei.

Cu gazdele ne-am înțeles super. Sunt niște oameni minunați care au făcut tot posibilul să ne simțim foarte bine.

Noi chiar ne-am simțit aici mai mult decât bine și suntem convinși că dacă o să revenim vara în zonă o să fie tot aici, pentru că nu cred să mai găsim, pe aici, ceva atât de perfect pentru noi cum este această locație.

Călătorii frumoase vă doresc!

Trimis de ungureanica in 22.08.18 14:04:37
Validat / Publicat: 22.08.18 14:54:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 2393 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Vila PM, Dobrota, Kotor, Muntenegru. Acum se vede și muntele

[22.08.18 19:28:58]

[22.08.18 19:33:12]

@ungureanica: rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=12220.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • maryka
    [22.08.18 21:05:21]

Mi se pare o cazare tare reușită! Un loc superb, împrejurimi de vis!

Foarte frumos!

[22.08.18 21:22:05]

@ungureanica: O recomandare bine venita, felicitari, votat cu mare drag.

ANILU
    [23.08.18 05:11:56]

@ungureanica: Superbă locație pentru o frumoasă vacanță la malul mării. A avut dreptate soția!!! Ați avut toate condițiile, mare, plajă privată, loc pentru pescuit, iar de împrejurimi... nu mai am cuvinte... frumos.

Ești fantastic cu pozele tale cu pești... i-ati pus pe grătar? S-au ai făcut doar pescuit sportiv... așa de plăcere...

Felicitări pentru alegerea făcută.

Toate cele bune.

O zi bună.

[23.08.18 11:15:38]

@maryka: Multumim. Ne bucuram ca va place. O zi buna!

[23.08.18 11:18:33]

@mishu: Multumim. Toate cele bune.

[23.08.18 11:29:55]

@ANILU: Multumim pentru apreciere. A fost un pescuit semi sportiv. La peștii mai mari le-am dat drumul iar pe cei mici i-au halit prietenii mei pufosi. O zi faina va dorim!

[23.08.18 11:32:19]

@webmaster26: Nu reușesc de pe telefon. Când ajung la calculator o să vă spun exact. O zi buna!

Yolanda
    [23.08.18 11:43:47]

@ungureanica: o locatie superba, la fel si vila PM!

Felicitari pentru alegere. De vis!

[23.08.18 15:54:48]

@Yolanda: Multumim pentru apreciere. Ne bucurăm că vă place. Toate cele bune va dorim!

[24.08.18 14:11:41]

@webmaster26: Coordonatele Vilei PM sunt: 42.471372,18.763864. Scuze pentru întârziere.

ANILU, maryka, mishu, ungureanica, Yolanda
    Alte impresii din această RUBRICĂVila PM [Dobrota, Ljuta]: