ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 11.11.09
MAY-2010

Am revenit cu mare placere

Iata ca la 2 saptamani de la ultimul sejur la Hotel kristal super oferta lor de mai (17 euro de pers/all inclusive/noapte) precum si conditiile oferite ne-au convins pe noi si inca un cuplu sa evitam inca o data litoralul romanesc si sa poposim 2 nopti pe litoralul vecin.

Drumul l-am facut pe la ruse si nu mi-a parut rau, din punctul meu de vedere am vazut drumuri mai rele in romania (am doua galme pe un cauciuc si o janta stramba de pe dealul negru, in bulgaria nimic la activ pana acum) intardevar autostrada este in lucru la dus si slabe sanse sa o faca anul asta, la intors se merge pe toata autostrada, si intr-o singura portiune de circa 10 km sunt gropi si am mers cu 110 km/h nefiind trafic puteai ocoli lejer sau chiar merge pe banda de urgenta unde nu aveai probleme am ajuns la bucuresti in 3 ore, nefiind nici un radar intre varna si ruse, la intors cam 3 si in aceleasi pozitii de anii precedenti dar se dau flashuri si nu sunt probleme.

Aceasta noua vizita m-a convins definitiv ca bulgarii stiu sa faca turism in comparatie cu noi suntem la zeci de ani distanta si doar involuam nici decum semne sa evoluam, inca de cand am parcat masina (parcarea era acum suficienta fata de 1 mai) bell boy-ul a venit ne-a salutat si ne-a intrebat daca vrem sa ne ajute cu bagajele, fiind ora 12. 00 si sunand cu o zi inainte la hotel stiam ca masa de pranz o vom servii incepand cu ora 12. 00 iar camera o vom lua dupa 14. 00 asa ca politicos l-am refuzat, ajunsi la receptie, personalul de aici ne-a recunoscut de la sejurul anterior oferindu-ne deja si cheile de la camere totodata cu o foarte mare surpriza, desi platisem camera normala si vedere la parc am primit din partea hotelului, camere superioare (mobilier mult mai frumos camera mai spatioasa, mai calduroasa, halat de baie + papuci) precum si vedere la mare.

Faptul ca stiu sa faca turism este dat de numarul mare de turisti straini, foarte multi nemti cativa francezi la fel nordici si puhoi de romani, cam vreo 15 masini + 4 autocare cu studenti de la A. S. E care si-au facut banchetul aici.

Chiar citisem situatia de la Hotel Elena cu acel banchet si deja ma gandeam ca voi patii la fel ca de 1 mai... insa m-am inselat, toata lumea s-a purtat absolut civilizat si nu am nimic de reprosat (doar la check out au fost ceva probleme in cateva camere dar asta nu m-a afectat deloc pe mine ci doar hotelul)

Conditiile au fost la fel ca cele de 1 mai cu cateva mentiuni in minus la care nu ma asteptam insa care nu m-au afectat intr-o masura foarte mare.

Faptul ca internetul wireless nu a functionat decat in prima zi, piscina interioara numai era incalzita si astfel cea exterioara era mai calda (apa destul de buna pt baie) si ultma obiectie la mancare ca nu am gasit o friptura la gratar la nici o masa, mancare a fost la fel ca si in sejurul precedent si desi in grup a fost o persoana extrem de mofturoasa tot timpul s-au gasit preparate pe placul fiecaruia

Personalul mult mai serviabil si mai zambaret decat de 1 mai, molipsior de zambaret, mesele se debarasau imediat la restaurant, la fel la piscina si lobby bar, bauturile la fel ca in toata bulgaria, dozator si locale, insa coktailurile executate de Racho, Deyan sau Kostadin fie ele alcoolice sau nealcolice au fost extraordinare

Vremea superba, plaja vineri si duminica (doar sambata ceva nori) chiar duminica am plecat la 15. 00 de la piscina hotelului si am avut all inclusive pana la plecare (si noi am fost draguti de la inceput pana la sfarsit)

Acum imi pare rau ca sesiune prietenei mele si licenta ne cam incurca planurile de a mai merge weekendurile in Bulgaria insa vom incerca sa strecuram cateva zile in acest program infernal

Trimis de danyepz in 19.05.10 21:11:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3821 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyepz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera superioara

pepsi70ro
    [20.05.10 07:07:47]

Kristal este un hotel frumos, nu este pentru pretentiosi, insa poate asigura conditiile pentru un sejur de neuitat.

doctorul45
    [20.05.10 10:10:20]

Si mie mi-a placut Kristal. Aici am stat la prima iesire in Bulgaria si atunci (in 2007) ne-am hotarit sa nu mai facem concediile de vara la noi. In acea perioada hotelul avea numai demipensiune. Am fost impresionati de curatenia din hotel, de restaurant si de nr mare de turisti straini chiar si arabi. Am avut un pret f. bun prin eurotravel tgv. Desigur apoi am descoperit alte hoteluri si mai bune dar desigur ca prima dragoste nu se uita niciodata. Acum alegem hoteluri pe plaja cu allinclusive si entraitment. Anul acesta mergem la Duni la sf lui iulie pt a vedea, se pare, virful turismului de litoral.

Va doresc vacante reusite oriunde veti merge

neagugaby
    [20.05.10 13:58:58]

Anul asta o sa merg si eu la nisipuri.

Spune-mi te rog, parcarea ai platit-o? Pentru ca am auzit ca daca iti lasi masina aiurea, ti-o salta!!!

pepsi70ro
    [20.05.10 14:08:52]

Parcarea la noi a fost free in septembrie anul trecut, dar nici nu erau foarte multe masini, adica aveau loc destul. Singura problema era ca de fiecare data cand vroiai sa pleci cu masina trebuia sa chemi un baiat sa-ti de-a la o parte lantul care inchidea parcarea.

neagugaby
    [20.05.10 14:20:07]

Plec pe 4 iulie,cred ca o sa fie full atunci.

[20.05.10 16:52:01]

Multumesc pt urari la fel si dumneavostra...oricum Duni e cel mai bun resort din bulgaria de cativa ani incoace si nu ma indoiesc ca o sa aveti parte de un concediu reusit.

Pt dl neagugaby...parcarea a fost gratis dar am lasat 5 leva la bell boy in fiecare zi,tot venea saracul sa deschida lantul si imi pastra locul liber,in sezon nu stiu cat de plin o sa fie hotelul puteti sa vorbiti la Perla (vis a vis) unde de 1 mai cereau 9 euro pe 3 nopti de parcare insa daca nu o sa fie romani prea multi o sa aveti cu siguranta loc caci toti ceilalti vin exclusiv cu avionul

costin1968
    [20.05.10 20:11:02]

Draga danyepz,

Am fost de Pasti la Hotel Kristal, am postat si review. As vrea sa te intreb cate una cate alta, pt a imi consolida parerile. Ai spus ca apa din piscina exterioara era buna de baie; facea cineva baie?

Te felicit pt memoria ta, cum ai facut de ai retinut numele barmanilor bulgari, nu erau scrise cu caractere chirilice?

Am observat in mai multe review-uri, parerea turistilor romani cum ca autostrada A2, a bulgarilor

ar fi in reparatie; laudabila buna vecinatate cu bulgarii dar "in reparatie" inseamna nu numai gropi, excoriatii, etc, ci si lucratori cu asfaltarea. Eu personal, nu am vazut nici macar un muncitor. Sa dea Domnul sa refaca autostrada!

Am inteles demult ce fac Romanii si ce fac Bulgarii, in domeniul turistic, pe mine unul prea putin ma mai intereseaza comparatiile cu romanii, ci mai degraba cum este la fata locului. Scuza-ma, dar multe review-uri pe tema turismului la bulgari par foarte avocatesti, si anume: -ori sunt bulgarii "beton", sau varianta cealalta, dezastru; ce facem, adunam review-urile contrare si le impartim la doi, sau spunem realitatea in interesul colegiilor forumisti, turisti romani, chiar mai slabi de minte . (singurul caz pe care il cunosc asa, fiind costin1968).

[20.05.10 22:03:20]

Buna seara domnule Costin nu inteleg de ce atata sarcasm pt o impresie scrisa acestui hotel... va garantez ca tot ce a-ti citit mai sus corespunde 100% cu ce am gasit eu acolo, faptul ca mi-a placut sejurul la acest hotel m-a facut sa revin desi in mod obisnuit nu mai revin a 2-a oara la acelasi hotel indifirent daca este bun sau mai putin bun (sa nu zic prost)

Pt a va consolida parerea despre acest hotel si pt a demonstra veridicitatea celor spuse de mine (caci in fond cu acesta replica dvs ma acuzati elegant cum ca as inflorii lucrurile) o sa va atasez o fotografie din colectia personala si va rog sa va convingeti singur.

Intotdeauna intr-un loc in care ma duc incerc sa fiu prietenos, sa schimb o vorba doua la receptie cu barmanii cu ospatarii, sunt o persoana sociabila si care incerc sa descoper cate ceva despre oamenii si locul in care ma aflu, si mi se pare de bun simt sa tin minte numele interlocutorului meu si mai ales ca totusi suntem intr-un hotel destinat nu bulgarilor ci turistilor straini si in care fiecare angajat are o placuta pe piept cu numele si nu scris cu litere chirilice cum a-ti sugerat dvs.

Legat de starea autostrazii sa stiti ca aceiasi somnolenta am remarcat-o si eu

intradevar autostrada este in lucru la dus si slabe sanse sa o faca anul asta

insa mie drumul mi-a parut acceptabil, gropi mari au fost la dus 10 km in rest putine denivelari nu m-au deranjat, eu zic ca bucurestiul are mai multe gropi decat intalniti pana in varna, a-ti mers cumva anul asta pe dealul negru???

Daca raspunsul este da, cum vi s-a parut?

dar inevitabil in impresia dvs la acest hotel scriati ca:

va rog apropos de diferenta intre serviciile turistice bulgaresti si cele romanesti, pt ca am observat in unele review-uri fel si fel de comparatii, si pareri de genul: de ce n-ati petrecut "tati" in Romania de Paste, daca nu v-a placut una, alta, la bulgari. Turcii au Industrie turistica (nu zic Spania, Mexic, etc), bulgarii Mica Industrie, iar noi CAP. Numai cand inchid ochii si-mi imaginez frica cu care comand unui ospatar roman, frica sa nu ma pocneasca, si fata cu care vine sa ia comanda, doamne, fata... , de speriat copiii.

Ma rog, eu sper din toata inima ca turismul romanesc se va ridica odata cu pensiunile particulare, ca altfel cum?

Cu totii ne raportam vrem nu vrem la romania pt ca ori alegem romania ori bulgaria, cei ce aleg turcia sau grecia fac parte din alta nisa si in nici un caz nu putem compara bulgaria cu aceste doua tari

Chiar nu imi place exprimarea dvs referitor la aceasta impresie cum ca ar fi avocatesc... sa stiti ca nu sunt avocatul nimanui, chiar pe acest forum cand eram cazat la un hotel despre care imi exprimam nemultumirea intr-un ecou un user al forumului a incercat sa imi faciliteze o intalnire cu conducerea pe care in mod politicos am refuzat-o si mai apoi am scris un review cu tot ce am gasit bun sau rau insa foarte impartial ma mira totusi faptul ca nu suspectati anumite impresii proaste cusute cu ata alba, chiar a fost o discutie referitoara la un astfel de review si asupra celei ce l-a redactat

click aici

Interese sunt mari, iar lucruri ciudate se intampla, faptul ca domnul primar din clejani (singurul fara casco din cei 7 pardon pana la urma au ramas doar 3 fara x-uri) si-a gasit ca prin minune masina abandonata intr-o parcare este un caz ce ar trebuii predat la cursuri de managemnet turistic sub titlul Cum sa lovim concurenta

Eu am incredere in discernamantul userilor acestui forum pt care am toata consideratiunea si cred ca singuri pot sa isi faca o opine proprie si personala asupra celor scrise de noi.

Numai bine

webmasterXY*
    [21.05.10 07:25:32]

Toate bune si frumoase, dar aici nu este forum. Aici se prezinta unitatile turistice si mai ales comentariile generate de serviciile lor. Forumul este aici

costin1968
    [21.05.10 19:45:30]

Draga danyepz,

Crede-ma nu am nimic cu tine!

Sincer am fost magulit de atentia pe care mi-ai oferit-o, si fericit de atasamentul tau (interior) pt adevar.

Cat despre primarul, sau bulibasa, nu mi-e clar, din Clejani, sincer nu cred ca ai dreptate; omu e PNL-ist, deci e dusman cu Udrea, deci departe (amandoi), de manualele de management.

Iti doresc vacante minunate in Bulgaria, dealtfel iti urez vacante minunate peste tot, sa ne fereasca Domnul sa fim obligati sa ne facem vacantele in Romania (daca as prinde pe madam Criza ce i-as mai face...).

Si de acum, sa-l ascultam pe Webmaster!

P.S. Am si eu un ecou la review-ul incriminat de tine. Te rog sa-l citesti!

mnionescu
    [23.05.10 20:02:12]

@danyepz

Autostrada A2 pe sensul Shumen > Varna este inchisa in totalitate sau doar pe portiuni? M-ar interesa daca segmentul Devnya-Aksakovo este functional pe A2.

Multumesc anticipat.

[23.05.10 23:39:10]

Nu prea m-a interesat altceva decat Varna pe indicatoare si deci nu stiu care este acel segment de care vorbiti...m-am uitat pe viamichelin si cred ca pe la Devnya se intra pe autostrada,de Aksakovo nu am gasit nimic...ca sa explic mai bine autostrada pe sensul Shumen-Varna ese inchisa,traficul fiind deviat pe un drum national sau european nu prea mi-am dat seama,insa se paote intra pe autostrada cam cu 20-25 km inainte de Varna(drum foarte bun dar atentie nu este indicator care sa indrume spre intrare din autostrada noroc ca erau multe masini care faceau stanga si mi-am dat seama ca altfel mergeam pe drumul ocolitor dupa gps)

La intors nu exista restrictii de trafic insa atentie exista o portiune cu gropi de circa 10 km unele foarte mari insa datorita traficului lejer se pot ocoli nu sunt una langa alta ci rasfirate mai poti alege banda de urgenta cam denivelata dar fara gropi.

Distractie placuta

mnionescu
    [24.05.10 01:03:10]

OK, am inteles:-)

Va multumesc inca o data!

costin1968, danyepz, doctorul45, mnionescu, neagugaby
    Alte impresii din această RUBRICĂKristal Hotel: